Mülakatta Başarılı Olmanın 3 Temel Kuralı – Video

Mülakatın iyi geçmesi için, başarılı bir mülakat için 3 temel kural!

İş görüşmesi ya da mülakata giden herkes başarılı olmak istiyor. Ancak birçok kişi mülakatta başarılı olmak için gereken temel davranışları bile bilmiyor. Ya da mülakat sorularına o kadar konsantre oluyorsunuz ki aslında çok basit ve mutlaka yapılması gereken davranışları atlayabiliyorsunuz.

Mülakat soruları ve bu sorulara verilecek cevaplar için hazırlık yapmak elbette çok önemli. Ama bunlardan da önce bilmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken bu 3 temel kural, iyi bir mülakat geçirmeniz için olmazsa olmaz.

  • Mülakata gideceğiniz şirketi araştırdınız mı?

Mülakat için gideceğiniz şirketi araştırmanız, vereceğiniz bütün cevaplardan daha önemli diyebilirim. Bence mülakata gelen bir adayın, iş başvurusu yaptığı şirketin ne yaptığını bilmemesi, görüşmeyi daha başlamadan bitiriyor. Hiç bir insan kaynakları uzmanı şirketi araştırmamış bir kişi için olumlu rapor vermez, bunu sakın unutmayın.

Mülakat öncesinde her zaman şirketin ne iş yaptığını, hangi sektörde olduğunu, ürün ya da hizmetlerinin neler olduğunu, kaç senedir faaliyette olduğunu, şirketin sahibinin ya da ortaklarının kimler olduğunu araştırmalısınız.

  • Mülakat yapacağınız pozisyonun ne iş yaptığını biliyor musunuz?

İş başvurusu yaptığınız pozisyonun tam olarak ne yaptığını anlamadan görüşmeye gitmemelisiniz. Eğer ne iş yapacağınızı bilmeden bir iş görüşmesine giderseniz, karşı tarafı etkileme şansınız neredeyse hiç kalmaz. Bu şekilde görüşmeye gitmek, o işi önemsemediğinizi de ifade edecektir.

Bazı iş ilanları çok net ve detaylı olmayabilir ama yine de mülakat öncesinde pozisyonu araştırmanız gerekiyor. Pozisyonun ne iş yapacağını bilirseniz, mülakat soruları karşısında, bu işin gerekliliklerini bildiğiniz için, buna göre cevaplar vererek başarılı olma şansınızı da arttırırsınız.

  • Mülakat yapacağınız kişiyi araştırdınız mı?

Mülakat yapacağınız kişinin ismini görüşmeye gitmeden önce mutlaka google a yazıp bilgi toplamanızı öneririm. Bu kişinin facebook, twitter ve linkedin profilini gezmeniz ve görüşme öncesi kişiyi tanımaya çalışmanız mutlaka yararlı olacaktır. Belki bir ortak tanıdık bulabilirsiniz, belki aynı liseden mezun olduğunuzu görürsünüz. Ya da belki sadece hangi takımı tuttuğunu görürsünüz.

Bu bilgiler size görüşme esnasında karşınızdaki kişi ile yakınlık kurmak sağlayacaktır. Daha iyi bir iletişim içinde olursunuz. Her ne kadar mülakatlar profesyonel bir şekilde yapılmaya çalışılsa da, insan her zaman kendine yakın hissettiği ya da kendine benzeyen kişilere daha fazla sempati duyar. İstediğiniz ve mülakat yaptığınız bir iş ya da şirket için bu yakınlığı kurup, böyle küçük bir numara yapmaya da değer diye düşünüyorum.