Mülakat Öncesi İzlemeniz Gereken 5 Ted Talks Videosu!

TED Talks her zaman eğlenceli ve her zaman ilginçtir. İş görüşmesi sürecinizi biraz daha eğlenceli ve ilginç bir hale getirmek istemez misiniz?

Bu yazımızda 5 farklı TED videosunu sizinle paylaşacağız. Bu TED konuşmaları size iş görüşmesine hazırlanma sürecinde de yardımcı olacaktır.

  1. Beden Diliniz Kim Olduğunuzu Gösterir

Biliyoruz ki beden dilimiz başkalarının bizi algılayış biçimini büyük ölçüde belirler, değiştirir. Sadece başkalarının değil, aynı zamanda bizi de değiştirir. Beden dilimiz ve hissettiklerimiz arasında doğrudan bir bağlantı kurabiliriz.

Eğer sıradaki iş görüşmeniz için kendinizi hazırlamak istiyorsanız, Amy Cuddy’nun TED Talks’unu izleyebilirsiniz. Aşağıda paylaştığımız Amy Cuddy’nin konuşması, beden diliniz üzerine düşünmenizi sağlayacaktır ve harekete geçmenize neden olacaktır. İş görüşmesine gitmeden önce beden dilinizi mutlaka gözden geçirin.

  1. İnsanların Dinlemek İsteyeceği Şekilde Nasıl Konuşabilirsiniz

Julian Treasure, konuşamaya başladığınızda takip etmeniz gereken bazı kuraları asağıdaki TED konuşmasında bizlerle paylaşmış. Örneğin, olumsuz kelimelerin kullanımı konusunu, listesinde üçüncü sırada bulabilirsiniz. Bir iş görüşmesinde doğal bir şekilde konuşmalı ve sözlerinizi olumlu kelimeler ile oluşturmalısınız.

Julian’ın konuşmasının en güzel kısmı ise ses tonunuzu nasıl ayarlamanız gerektiğini anlattığı bölüm. Ses tonunuz ile işe olan ilginizi, heyecanınızı, isteğinizi işverene, insan kaynakları uzmanına gösterebilirsiniz.

  1. Benimle Anlamayacağım Şekilde Konuş

Teknik bilgisi çok olan adaylar, konuşmaları boyunca kendi alanlarına ait çok fazla terimler kullanabilirler. Bu kısa videoda (sadece dört buçuk dakika) Melissa Marshall, iş görüşmesinde konuşmanızı, teknik bir konudan bahsetseniz bile daha anlaşılır yapmanın yolunu anlatmakta.

Teknik terimler ile jargonunuzu göstermek kötüdür. Bunun yerine bir hikaye üzerinden bilgili biri olduğunuzu gösterebilirsiniz. Böylece iş görüşmesinde sizi dinleyen herkes konuştuklarınızı kolayca anlayabilir.

  1. Bir Yalanı Nasıl Ortaya Çıkarırsınız?

Bir iş görüşmesinde olay sadece işvereni etkilemek değil aynı zamanda o işin size uygun olup olmadığını da anlamaktır.

Muhtemel işvereninizin dürüst olmadığını ima etmeye çalışmıyoruz. Sadece zamanınızı harcayacağınız bir işyerinde beklediğinizi bulacak mısınız? Bundan emin misiniz? İşverenin iş görüşmesinde anlattıkları ile gerçek arasında fark var mı?

Bunu iş görüşmesinde anlamanın yolu var. İnsanlar, yalan söylediklerinde istemsiz olarak bazı hareketler yapabilirler. Eğer iş görüşmesinde karşınızdaki kişiden şüphelendiyseniz ve sizi aldatmaya çalıştığını düşünüyorsanız, büyük olasılıkla farklı davranışlarındandır. Yani bazı işaretler bırakmaktadırlar. Aşağıdaki TED Talks tam da bununla ilgili.

  1. İyimser Ön yargı

Bir nevi güç ifadesi. İyimser önyargılarınızın sonuçlarını gerçek hayatta görebilirsiniz. Stresinizi en alt seviyede tutmanıza olanak sağlarken, diğer yandan sizi motive eder ve daha birçok yararı da vardır.

Tali Sharot’a göre, ön yargılarımız gerçekçiliğimizi kaybetmemize neden olur. Ön yargılarımız ister iyimser ister kötümser olsun, uygun seviyede tutmadığımızda, önyargılarımız iyimser bile olsa bize zarar verir. İş bulma sürecinde gerçeklerden kopmadan istediğiniz sonuca ulaşmak için ön yargılarınızı uygun seviyede tutun.