Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

“Üstün Nitelikli Olmak” Aslında Ne Anlama Geliyor?

Reddedilmek insanları incitir. Ancak fazla yetenekli ve fazla tecrübeli olduğunuz için reddedilmek incitilmiş olmaktan daha derin yaralar bırakabilir. Şirketler, iş başvurusu yapmış bazı adayları reddetmek için “üstün nitelelikli olma” kelimelerini kullanırlar.

Şu senaryoyu düşünebilirsiniz. Siz yeni bir çalışan almak istiyorsunuz ve beş yıllık kariyeri olan birinin sizin vereceğiniz işin üstesinden gelebileceğini düşünüyorsunuz. On beş yıllık deneyimi olan biri sizin iş ilanınıza başvuruyor ve sizin istediğiniz işi kolaylıkla yapabilecek tecrübeye sahip olduğunu bu onbeş yıllık tecrübeden yola çıkarak varsayabiliyoruz. Bu aday sizin gösterdiğiniz hedeflere kısa sürede ulaşabilecek ve fazladan iş yükü alabilecek biridir. Peki bu kişiyi şirket gerçekten işe almak ister mi? Her şirket böyle bir çalışan ister (mi?).

ustun-nitelikli-is-basvurusu

“Üstün Nitelikli olmak aslında ne demek?”

Fazla Maaşlı

Eğer deneyiminiz, işverene gerekenden fazla ise bu genellikle bir problem haline gelir. Çünkü maaşınız, işverenin karşılyabileceğinden yüksek olabilir. Bu son çalıştığınız işte yüksek maaş alıyordunuz anlamına gelmeyebilir belki, ancak yeni şinizde “alabilirsiniz” anlamına gelmektedir. Genellikle şirketler önce böyle üstün nitelikli çalışanları reddederler, sonrasında ise yine aynı kişiyi işe alırlar çünkü daha az deneyimli ama aynı zamanda kaliteli ve yetenekli adaylar bulamazlar.

Durgun

Teknik açıdan sabit ve organize bir iş ortamında uzun süre çalışanların daha az organize ve çeşitli teknik alanları kapsayan bir ortamda çalışmaları ve başarılı olmaları zordur. Bilgileriniz, doğru ve yanlışlarınız kalıplaşmış ise sürekli yenilikleri takip etmeniz ve değişmeniz gereken bir ortamda çalışamazsınız.

Fazla Yeteneklilik

Eğer yetenekleriniz iş için gerekenden fazla ise, işveren verdiği görevlerin size sıkıcı geleceğinden korkabilir. Yani fazla gayreti ve bunu karşılayabilecek bir yeteneği olan kişilere küçük görevler vermek onları işten uzaklaştırabilir, daha değişik bir iş arama çabası içine itebilir veya bu tür çalışanlar çalıştıkları işi değiştirmeye kalkabilirler. Ancak işverenler ise fikirlerinin değişmesine o kadar hazır değillerdir.

Gözdağı Verme

Eğer iş görüşmesine katıldığınızda, görüştüğünüz kişi şirketin hangi kademesinde çalıştığına bağlı olarak sizi kendine rakip olarak görebilir. Çünkü sizin tecrübeniz, onun tecrübesini geçmektedir ve gelecekte onun pozisyonu için bir tehlike oluşturma ihtimaliniz vardır. Bu kulağa hoş gelmeyebilir, ancak böyle bir durumla karşı karşıya kalabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Yaş

Yaş ayrımcılığı iş hayatında sıkça karşılaşabilinecek bir problemdir. Ancak, yaş ayrımcılığı genellikle yaşlarının problem olacağını düşünen adaylar için daha büyük bir sorundur. Burada önemli olan yeteneklerinizi ne kadar güncel tutabildiğinizdir. Yaşınız ilerlemesine rağmen, döneme ayak uydurabiliyorsanız yaşınızın kaç olduğu sizin için bir problem olmayacaktır. Ancak 20 yıldan fazla aynı işte çalışmış ve yenilikleri takip edememiş biri için ne kadar tecrübeli de olsa yaşının bir problem oluşturma ihtimali oldukça yüksektir. Unutulmamalıdır ki asıl sorun yaş değil, yeniliklere ayak uydurabilip uyduramadığınızdır.

Sonuç olarak, eğer şuanda iş arayan biri iseniz, büyük ihtimalle “üstün nitelikli” bir çalışan adayı olarak birçok iş başvurunuz reddedilebilir. Peki bunu bir kenara bırakırsak, saygınlığınızı ve mevkinizi nasıl yükseltebilirsiniz?

  1. Tekrar Düşünün

Yukarıda sıralananlardan hangilerini daha fazla duyduğunuzu düşünün. Niteliklerinizin karşılığını veremeyecek şirketlerce mi geri çevriliyorsunuz? Başvurduğunuz işte çalışırken sıkılacağınızı düşünüyor musunuz? Çünkü iş sizin yapabileceklerinizin sadece bir kısmını yapmanıza olanak sağlıyor. Bu yüzden yukarıdaki maddeleri tekrar düşünün ve gerçekten ne istediğinize karar verdikten sonra iş arama sürecinize devam edin.

  1. Yenilenin

Çok tecrübelisiniz peki yeteneklerinizi güncel tutabiliyor musunuz? Yukarıda da bahsedildiği gibi, gereğinden fazla tecrübeniz varsa yapmanız gereken tek şey yenilikleri takip etmek, yeteneklerinizi geliştirmek, güncellemektir.

  1. Hedefinizi Yeniden Belirleyin

Bir şirket sizi neden işe almalı? Bu soruya vereceğiniz cevaplardan oluşan bir liste hazırlayın ve aradığınız işlerin, araştırdığınız şirketlerin bu listeniz ile eşleşmesine dikkat edin. Gerekiyorsa özgeçmişinizi ve ön yazınızı buna göre düzenleyin.

  1. Yeniden Başlayın

Seçeneklerinize tekrar göz atın. Geçmiş kariyer yolunuzdaki şirketleri hala düşünüyor musunuz? Hala aynı kariyerde ilerlemeyi düşünüyor musunuz? Yoksa ilginizi çeken yeni sektörler var mı?

“Üstün nitelikli” ve “pozisyona uygun değil” kelimeleri ile adayları geri çevirmek için şirketlerin kullandıkları en kolay ve güvenli reddetme yöntemleridir. Aslında bu kelimelerin altında bambaşka birçok anlam yatabilir. Reddedilmenizin gerçek nedenini bulup sorunu çözmeye yönelik çalışmalar yapmalısınız. Böylece başvurduğunuz işlere alınma şansınız daha da artacaktır.