Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Turkcell Mülakat ve İşe Alım Süreci

Turkcell işe alım ve mülakat süreci, Turkcell İnsan Kaynakları ekibinin internet üzerinden başvuru toplaması ve toplanan özgeçmişleri veri tabanında depolaması ile başlamaktadır. Turkcell, bünyesinde oluşan açık pozisyonlar için, depolanan bu özgeçmişleri kullanmakta ya da danışmanlık firmaları aracılığı ile aday belirlemektedir.

Print

İşe alım ve mülakat süreçleri, genel başvurular ile havuzda biriktirilmiş olan iş başvurularından ve danışmanlık firması yardımıyla alınan özgeçmişlerle başlatılmaktadır. İş başvurusu yapan kişilerden, şirket kültürüne uygun oldukları düşünülenler, görüşmeye çağrılmaktadır. İnsan Kaynakları uzmanları ve ilgili bölüm yöneticisinin de katıldığı en az iki iş görüşmesi yapılmaktadır. İlk iş görüşmesinde adaylara kişilik envanteri de uygulanır.  Kişilik envanteri ile liderlik, iletişim becerileri, analitik düşünce, takım çalışmasına yatkınlık gibi yetkinlikler ölçülerek, aday değerlendirmelere tabi tutulmaktadır. Değerlendiren envanterin çıktıları, karar verme aşamasında önemli rol oynamaktadır.

Turkcell mülakat ve işe alım sürecinin tümünde, kurum kültürü ve kurum değerlerine uygunluk dikkate alınan en önemli kriterdir.

Yönetsel pozisyonları için temel yetkinliklerle birlikte, ekip geliştirme yetkinliği de aranır. Yetkinlikler ile beraber adayların mesleki ilgi alanları ve teknik bilgileri de değerlendirilir. 

Seçme ve yerleştirme sürecinde açık pozisyonların gerekliliklerine göre, bazı pozisyonlar için çalışanların / adayların profesyonel hayattaki tutum ve davranışlarının gözlemlenesini sağlayan “değerlendirme merkezi” çalışmaları da uygulanabilmektedir.

Mülakatların ve değerlendirme çalışmalarının sonunda uygun görülen adaylar için referans araştırması yapılır. Olumlu referans alınan adaylara iş teklifi yapılır.

İşe alım süreci ile ilgili tüm adaylara Turkcell İnsan Kaynakları ekibi tarafından olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılır. Mevcut olan pozisyon için uygun görülmeyen, iş teklifi yapılmayan adayların özgeçmişleri başka pozisyonlarda değerlendirilmek üzere bir yıl boyunca saklanır.

Turkcell İş İlanları ve iş başvurusu için buraya tıklayınız.