Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Bu yazımızda sivil polis olmak isteyen adaylar için sivil polis nasıl olunur hakkında bir yazı derledik. Sivil polis olmak her polisin veya polis olmak isteyen kişilerin hayalini süsler desek  yalan olmaz. 

Sivil Polis Olmak İçin Hangi Okul Mezunu Olmalısınız? Sivil Polis Olmak İsteyenlerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Peki nasıl olunur sorusunun cevabına gelirsek… Sivil polis olmak isteyen kişilerin öncelikle polis olması  yada olacak olması yani polislik okullarına gidiyor olması ilk aranan şarttır. Bir kişi polis olmadan sivil polislik yapamaz. Sadece eğer okuldan, akademiden yüksek derecelerle mezun olursa yıl sonu okuldaki amirlerinin notu ile sivil polis olma şansını kazanabilir.

Fakat bir okulda derece alan kişilerin sayısı sınırlıdır. Bu yüzden daha genelgeçer bir yoldan giderek sivil polis olmayı anlatalım. Sivil polis olma durumu teşkilat içinde göstereceği başarılar, amirlerinizle aranızın iyi olması, temiz bir özgeçmiş gibi kriterlerle sağlanır. Tabi bu kriterlerde teşkilat içinde hangi bölümde çalışmak isteyeceğinize göre de farklılık gösterir.

Türkiye’de sivil polis denilince akla gelen, en çok sivil polisin çalıştığı polis teşkilatı birimlerini şöyle sıralayabiliriz; organize, narkotik, terör, güvenlik, bilişim ve mali şube. Tabi diğer şubelere de alımlar olmaktadır ama ülke şartlarını göz önünde bulundurursak bu şubeler daha ağır basmaktadır. 

Sivil Polislerde Aranan Özellikler

Önceki paragrafta belirttiğimiz gibi sahip olduğunuz kriterler birimden birime farklılık gösterebilir.

Örneğin yabancı dil, ehliyet, insan ilişkileri ,fiziksel kapasite ,dayanıklılık, zihinsel kapasite, bilgisayar kullanımı güncel medyayı takip etmek, kısacası sahip olduğunuz donanımlar sivil polis olma yolunda sizde aranacak kriterler arasındadır. Günümüzde sivil polis olmak isteyenlerin sayısının fazla olmasından dolayı polis teşkilatındaki alımların sayısı ve sivil polis olmak isteyen adaylarda aradıkları özelliklerin sayısı fazla ve zorlayıcı olacaktır.

Örnek verecek olursak istihbarat şubede çalışacak adayların muhakkak yabancı dil konusunda kendini geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü aranan kriterler arasında bulunacak en önemli özellikler arasındadır. Bilişim şubede çalışacak adaylarında mesela bilgisayar kullanmak konusunda iyi olmaları ve teknolojiyi yakından takip etmeleri aranan kriterler arasında bulunmaktadır. Ne yazık ki Türkiye nin içinde bulunduğu askeri siyasi koşulları göz önünde bulundurursak polise ve sivil polise olan ihtiyacın fazlalığını göz ardı etmemek ve akıllardaki “sivil polis olmak zordur” anlayışını aşmamız gerekir. İstediğimiz iş doğrultusunda çalışıp sizin için daha yerinde olacak bir yaklaşım da bulunmak daha doğru olur. Bir diğer seçenekte küçük bir ihtimal de olsa başkasının referanslarıdır. Fakat yukarıda belirttiğimiz kriterlerin eksikliğinde referans sizi pek yukarılara getirmeyeceği aşikardır.

Sonuç olarak ; sivil polis nasıl olunur diye merak eden kişiler kendilerini bu yönde geliştirmeli, gerekli donanımlara sahip olmaya çalışmalı ve amirleriyle aralarında sıkıntı olmayacak şekilde işini iyi yapmalı ve teşkilatındaki birimleri iyi tanıyarak bu yönde çalışmalıdır.