Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Savcı Nasıl Olunur

Savcı Nasıl Olunur?

“Adalet”, “adil olmak” ve “hak” gibi kavramlarlar tarihten günümüze her toplumun, her dinin üzerinde önemle durduğu kavramlar olmuştur. Adaleti sağlamak adına hizmet verenler ise ayrıca önem kazanmışlardır. Zira günümüzde de böyledir. Hakimlik veya savcılık günümüzün saygın, öndegelen mesleklerindendir.

Biz de bu yazımızda “Nasıl Savcı Olunur?” hakkında konuşacağız. Ancak öncesinde herkesin sorduğu şu soruyu yanıtlayalım, “Hakim ile savcı arasında ne fark var?”.

savci-nasil-olunur

Hakim, devlet ile birey arasındaki veya bireylerin kendi aralarındaki veya devletin iki idari birimi arasındaki anlaşmazlıkları ile kamu düzenini bozan suçlara ilişkin konuları, Anayasaya, kanunlara ve hukuk ilkelerine uygun olarak inceleyen,vicdani kanaatine göre ve bağımsız olarak karar veren kişidir.

Savcı ise, suç haberinin kendisine ulaşmasıyla birlikte devlet adına araştırma ve soruşturma faaliyetinde bulunmak, kamu davasının açılmasını gerektiren şartlar oluştuğunda dava açmak ve yürütmek, mahkemelerin verdiği kararları yerine getirmek ve kanunla kendisine verilen diğer görevleri yapmak durumunda olan, yargı erki içinde yer alan kişidir.

Genel olarak hakimin başta milleti temsil ettiğini, savcının ise devleti temsil ettiğini söyleyebiliriz. Savcıyı iddia makamı, hakimi ise yargı makamı olarak da kısaca tanımlayabiliriz.

Peki Nasıl Savcı Olunur?

Hakim veya Savcı olmak için öncelikle 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu‘nda sıralanan şartları sağlamanız gerekmektedir. Kanundaki İkinci Kısım (Hakimlik ve Savcılık) – Birinci Bölüm (Adaylık Dönemi) – Madde 8’de sıralanan şartlar genel olarak nasıl savcı olabileceğinizi anlatmaktadır. Buradaki şartları sağlamak, savcı olabilmek için ön koşuldur.

Okul

Savcı olabilmek için en önemli şart, bir hukuk fakültesinden mezun olmaktır. Dört yıllık bu üniversite sürecinde görülecek dersler genel olarak sıralarsak şöyledir: Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Roma Hukuku, Genel Kamu Hukuku, Hukuk Başlangıcı, İktisat, Borçlar Genel Hukuku, Aile Hukuku, Ceza Genel Hukuku, İdare Hukuku, Uluslararası Kamu Hukuku,  Türk Hukuk Tarihi, Eşya Hukuku, Medeni Usûl Hukuku, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi, Tüketici Hukuku, Adli Tıp…

Gördüğünüz gibi “Savcı” olmak kolay değil. Yukarıdaki dersler sadece bir kısmı ve zorunlu derslerin yanında almanız gereken seçmeli derslerle beraber ezber yükünüz fazlasıyla artacaktır. Ancak bunlar gözünüzü korkutmasın. Her meslekte, bu zorluklara benzer zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan sizin ne yapmak istediğinizdir. Hukuk fakültesinin ders yükü, mezun olduğunuzda yapaağınız mesleğin (savcılık, hakimlik vb.)toplumsal öneminin omuzlarınıza yükleyeceği sorumluluğun yanında hiçbir şeydir. Neyseki siz dört yıllık eğitim sürecini başarı ile tamamladınız ve mezun oldunuz. Şimdi sıra Adli Yargı Sınavı’na girmekte.

Adli Yargı Sınavı ve Mülakat

Bu sınav Adalet Bakanlığı’nın belirlediği kontenjanlar dahilinde, ÖSYM tarafından düzenlenir.. Sınav; Genel Yetenek, Genel Kültür ve Alan Bilgisi bölümlerinden oluşur. Bu sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri alanlar, sınavı kazanmış sayılır. Sınavı kazananlardan, açılan kadro sayısının iki katı kadarı mülakata çağrılır. Mülakatta aday adayının, kültürel birikiminden, davranışlarına, karar verme gücünden genel ve fiziki görünüşüne kadar birçok şey değerlendirmeye alınır.

Adli Yargı Sınavı’nda aldığınız notun %70’i ile mülakatta aldığınız notun %30’u değerlendirmeye katılarak net puanlarınız belirlenir ve sonrasında en yüksek puandan başlayarak kadrolar müsait oldukça Hakim ve Savcılık stajına başlamaya hak kazanır.

Hakim ve Savcılık Stajı

Bu stajın ilk yılını bitirdiğinizde Hakim veya Savcı olma kararınızı verme zamanı gelmiştir. Stajınızın ikinci yılında seçtiğiniz alanda stajınıza devam edersiniz. Siz Savcı olmayı seçtiyseniz, stajınızın ikinci yılında Savcılık alanında stajınıza devam edeceksiniz demektir.

Son Sınav ve Savcısınız!

Stajınızı da tamamladığınızda, staj döneminde öğrendiklerinizin test edileceği son bir sınava girersiniz. Bu sınav sonucunda da başarılı olduğunuzda, artık atamanızın yapılması ile beraber Savcılık yapmaya başlayabilirsiniz.