Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Özgeçmişinizin Dikkat Çektiğinden Nasıl Emin Olacaksınız?

İş arama sürecinizde zor süreçlerden biri de bir işe başvurduğunuz ve özgeçmişinizi gönderdiğiniz zaman dilimidir. Özgeçmişinizin okunup okunmadığından nasıl emin olacaksınız? İşe başvuran adaylar ile ilgilenen şirket birimleri, başvuru takip sistemi yazılımları gibi sistemler acaba sizin özgeçmişinizi farketti mi?

Özgeçmişinizin farkedilmesi için neler yapmanız gerekiyor? İşte cevapları:

ozgecmis

Doğru İş İlanlarını Kontrol Edin

Ülkemizde işverenler ve adaylar tarafından kullanılan birçok dikkate değer iş ilanı/arama web sitesi var. Bunların başlıcaları Kariyer.net, LinkedIn ve SecretCv olarak sıralanabilir.

Bu sitelerde işleri ve işverenleri görebilirsiniz ve aktif iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Böylece özgeçmişinizi işverene okutturma şansını yakalayabilirsiniz. 5,000’den fazla ilanı websitesi olduğunu düşünürseniz, istediğiniz sektöre yönelik, yaşadığınız yere yönelik olanları tercih etmelisiniz ve bu web sitelerindeki ilanları gözden geçirmelisiniz.

Doğru Dosya Türü / Güncel Dosya Sürümü ile Özgeçmişinizi Gönderdiğinizden Emin Olun

Günümüzde birçok kişi, özgeçmiş formatı olarak Word dosyası kullanıyor ve sadece iş ilanları üzerinden değil, mail olarak da iş başvurusu yapabiliyor. Bu sebeple özgeçmişinizin elektronik versiyonuna da ihtiyacınız olacaktır. MS Word dosyası ya da PDF olarak özgeçmişinizi hazırlayabilirsiniz.

Özgeçmişinizi Doğru Bir Kağıda Basın

Eğer özgeçmişinizin ve önyazınızın yazıcıdan çıktısını alacaksanız, tutarlılık açısından aynı tür kağıda basılmış olmasına dikkat edin. Süslü yazı tiplerinden ve çok fazla renkten kesinlikle kaçının. Eğer mümkünse kaliteli kağıt kullanın. 9×12 boyutunda bir zarfa çıktılarınızı yerleştirin. Kağıdınızın katlanmamış olması profesyonellik açısından önemlidir.

Arayın

Eğer özgeçmişinizi posta yolu ile yolluyorsanız, özgeçmişinizi yolladıktan  sonra, gönderdiğiniz yeri arayabilirsiniz. Bu biraz agresif bir davranış olsa da, uygun bir dille kendinizi ifade ettiğinizde, özgeçmişinizin farkına varılmasını kesinlikle sağlamış olacaksınız. Eğer e-mail ile yolluyorsanız, göndermeden önce aramalısınız. Ya da önce özgeçmişinizi mektup olarak posta yoluyla yollayıp iki gün sonra özgeçmişinizin gönderdiğiniz yere ulaşıp ulaşmadığına dair e-mail atabilirsiniz. Son olarak, üç gün içinde özgeçmişinizi gönderdiğiniz yeri arayın. Bu da özgeçmişinizin farkedilmesini %100 sağlayacaktır.

Eğer “Ben özgeçmişimin elinize geçip geçmediği konusunda bilgi sahibi olmak için aramıştım.” derseniz,  bu işe biraz ilgisiz kaldığınızı gösterir. Arama yaptığınızda, işe olan ilginizi, şirkete  ve işe dair bilgilerinizi ifade etmeye çalışın. Mümkünse, bir-iki soru sorarak bu ilginizi daha doğru bir yolla ifade edebilirsiniz.

“Bu kısa telefon konuşmasında kendinizi, sizi işe alacak kişiye nasıl sevdirebilirsiniz?” Bu kişiye ilginizi ifade ederek, hakkımda bildiklerinizi, belki de hayranlığınızı ifade ederek olabilir mi? Nasıl olursa olsun kendinizi sevdirmeye çalışın, çünkü işverenler sevdikleri kişileri işe alacaklardır. Pozitif enerjinizi, samimiyetinizi ifade edin. Aynı zamanda profesyonelliğinizi de gösterin. İşe alım süreci ile ilgili sorularınız varsa sorun.

Özgeçmişinizi yolladınız. Peki ya sonra? O özgeçmişe ne oldu? Bir işe başvuran kişilerin çoğu yukarıda bahsedilen adımları takip etmemektedirler. Ancak, özgeçmişinizin okunması, işe alım sürecinizi etkileten en önemli adımdır. Bu yüzden özgeçmişinizin okunup okunmadığı hakkında bilgi edinmek için yukarıdaki ipuçlarını izleyin. İyi şanslar.