Ön Yazı Hazırlarken Yapılmaması Gereken 10 Şey

İş başvurularında ön yazı eklemek artık olmazsa olmazlardandır. İşveren ya da insan kaynakları görevlileri özgeçmişin yanısıra eklediğiniz ön yazıyı da dikkate alıyor. İlk izlenimi iyi vermek ve akılda kalmak için bir fırsat diyebiliriz ön yazı için.

Ön yazı hazırlarken asla yapmamanız gereken 10 şey!

onyazi-nasil-yazilir

Hata 1. ‘Ben’ kelimesini en aza indirin. Bu bir otobiyografi ya da özgeçmişin kendisi değil. İşverenin sizde aradığı nitelikleri elbette öne çıkaracaksınız ama özneyi sürekli vurgulamak hoş karşılanmayabilir.

Hata 2. Zayıf bir giriş yapmayın. Okuyucunun ilgisini çekecek vurucu nitelikteki bir giriş cümlesi güzel olacaktır. Üslup ve tavır çok önemli, güçlü kelimelerle cümleler kurmalısınız.

Hata 3. En önemli özelliklerinizi atlamayın. Örneğin geçmişte çok başarılı olduğunuz niteliklerinizi vurgulamaktan kaçınmayın. Şirkete katabileceğiniz değerlerden bahsedin, bunları atlamayın. Satış ve pazarlamada ya da iletişim becerilerinde iyiyseniz bunları özellikle belirtin.

Hata 4. Çok uzun tutmayın. Unutmayın, bu bir ön yazı metni, başvuru mektubu değil. Okunaklı ve net ifadelerin olduğu az ve öz bir yazı oluşturun.

Hata 5. Özgeçmişteki bilgileri kelimesi kelimesine tekrar etmeyin. Burada daha farklı ve çarpıcı noktalara değinilmelidir. Özgeçmişi anımsatan aynı cümle ve ifadelerden kaçının.

Hata 6. Anlaşılması güç olmayın. Kendinizi açıkça anlaşılır bir biçimde ifade edin. İş başvurusunda kapak yazısında ya da ön yazıda bir başlık mutlaka olmalıdır. İşverenin aradığı nitelikleri karşılayabileceğinizi açıklamanız ve aynı zamanda akılda kalıcı olmanız gerekir.

Hata 7. Kişiselleştirmeyi unutmayın. Başvuruyu kime ya da nereye yapıyorsanız oraya veya o kişiye hitap ederek bir ön yazı oluşturmaya çalışın. Aksi halde karışıklık çıkabilir ayrıca hedefi şaşırabilir ve karşı tarafın gözünde kötü bir izlenim yaratabilirsiniz. Hitap ettiğiniz kişinin adını unuttuysanız veya bilmiyorsanız şirketin adını ya da unvanını da kullanabilirsiniz.

Hata 8. Pasif ve kötü bir sonla bitirmeyin. Ön yazıların başlangıcı gibi bitişi de çok önemlidir. Size ulaşabilecekleri bir telefon numarası da ön yazının sonuna eklenebilir. Ayrıntıya girmeden kibarca bir şekilde ön yazınızı sonlandırabilirsiniz.

Hata 9. Kaba olmaktan kaçının. Teşekkür ve saygınızı mutlaka belirtin. İnsan Kaynakları bu konuya özellikle dikkat etmektedir.

Hata 10. Yazıyı imzalamayı unutmayın. Her durumda geçerli olmasa da, e-posta ve faksla gönderim haricinde gönderilecek başvuru mektupları, kapak ve ön yazılar adaylar tarafından imzalanmalıdır. Görgü kuralları ve özene verilen önem burada ortaya çıkar.