Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Not Ortalamanizin Düşük Olmasının Mülakata Etkileri

Sonunda hayallerinizdeki işi buldunuz. İş başvurunuzu yaptınız ve iş görüşmesine çağrıldınız. İş görüşmesine çok iyi hazırlandınız çünkü bu işi gerçekten çok istiyorsunuz. Dış görünüşünüz mükemmel, kendinize güveniniz yerinde… “Beni işe almamaları için ne sorun olabilir?” diyorsunuz belki. Ancak iş görüşmesi sırasında, işveren tarafını temsil eden kişi size “ Diğer adayların GPA’sı (üniversiteden mezun olurkenki genel not ortalaması) sizinkinden yüksek.” diyor. Hemen telaşlanmanıza gerek yok. Çünkü bu bir “Son” değil elbette. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, durumu kendi lehinize çevirip diğer adaylardan güçlü duruma gelmenizin birkaç yolu var. Aşağıdaki ipuçlarını değerlendirerek iş görüşmesinden mutlu bir şekilde ayrılabilirsiniz.

not-ortalamasinin-dusuk-olmasi-mulakat

Kendinize Güveniniz Sarsılmasın

İşveren tarafı, eğer genel not ortalamanızın diğer adaylardan düşük olduğunu söylüyorsa, bu çok ama çok istediğiniz işi kaybettiğiniz anlamına gelmez. Kendinize olan güveninizi kaybetmeyin. Eğer işi istiyorsanız ciddi bir yarışmacı olmalısınız ve son ana kadar çabalamalısınız. İşverenler genelde bu şekilde bir – iki zorlayıcı, kenara sıkıştırıcı sorular sorarak adayları elemeye çalışırlar. Nasıl bir tepki verdiğinizi görmek isterler. Baskı altına girdiğiniz bir durumda nasıl davrandığınızı gözlerler. Sizin bu durumda yapmanız gereken, düşük genel not ortalamanızı doğrulamak ve bir şekilde not ortalamanızın sizin yeteneklerinizi, tecrübelerinizi vb. yansıtmadığı konusunda karşınızdakini ikna etmektir. 

Her zaman Bir Planınız Olsun

En ideal çalışan olduğunuz konusunda işvereni ikna etmeniz, kritik noktadır. Bir spor etkinliğinden sonra, sporculara genelde sorulur “ Planınız neydi?”.  Sporcular, yarış veya maç öncesi planlarını anlatırlar ve sonrasında da nasıl davranacaklarını, planlarını anlatırlar. Eğer mevcut durumda değişiklik olursa ne yapacaklarını, B planlarını vb. söylerler.

Aynı stratejiyi iş görüşmsi sırasında da uygulayabilirsiniz. A planınızı uygularken, işveren Genel Not Ortalamanız ile ilgili durumu karşınıza bir engel misali koyduğunda B planına geçmeniz gerekebilir. İş görüşmesini size kazandıracak olan zayıflıklarınız üzerinde durmanız değildir. Önemli olan bu zayıflıklarınızın üstesinden nasıl geldiğinizdir. Bu yüzden B planınız, zayıflıklarınızın üstesinden nasıl geldiğinizi ifade etmek olsun. Buna benzer zorlayıcı diğer durumları da düşünerek C, D … planlarınızı hazırlamayı unutmayın. 

Güçlü Yanlarınız Üzerinde Durun

Zayıf veya eksik yanlarınızı açıklamak için zamanınızı harcamayın. Güçlü yanlarınızın, özellikle çok az kişide bulunduğunu düşündüğünüz güçlü yanlarınızın, yeteneklerinizin üzerinde durun. Eğer not ortalamaları karşılaştırılıyor ise diğer özelliklerin de karşılaştırılması gerekir. Not ortalaması her şey demek değildir. Bu yüzden not ortalamanızın (GPA) üzerinde fazla durulmaması için dikkati güçlü yönlerinize çekin. Eğer üniversitede bir öğrenci topluluğunda vb. başkanlık yaptıysanız vb. bunlardan bahsedebilirsiniz. Ayrıca üniversitelerinizin kalitesi de diğer önemli etken olacaktır. Veya önemli bir yerde sjay yaptıysanız.

Önemli Nedenleriniz Olsun

Herkes bahaneler uyduran kişileri pek sevmez. Bu yüzden düşük not ortalamanıza bahaneler bulmak yerine, geçerli bir neden bulmalısınız. Örneğin, kazık bir Matematik dersi sizin not ortalamanızı derinden etkilemiştir. Eğer bu yeterli bir neden değilse, başvurduğunuz iş için bu ortalamanın yeterli olduğunu savunabilir ve dikkati diğer özelliklerinize çekebilirsiniz.

Geçerli bir neden bulmak adına, zamanınızı nasıl ayırdığınızı gösterebilirsiniz. Yani kampüs aktiviteleri, verdiğiniz özel dersler, toplum hizmetleri, sosyal sorumluluk etkinlikleri veya iş-çalışma programları geçerli bir neden olabilir. Herhangibi bir spor klübünde oyuncu olabilirsiniz veya dans, tiyatro topluluklarına katılıyor olabilirsiniz. Bu aktiviteler zamanınızın çoğunu alıyor olabilir. Bu yüzden GPA’nız biraz düşmüş olabilir. Ama üniversite hayatınız boyunca yaptığınız tüm etkinliklerin size kazandırdıkları üzerinde durmalısınız. Derslerin ve sınavların size öğreteceklerinden daha çok şey öğrendiğinizi vurgulayabilirsiniz.

Amacınız her şeyden öte şu olmalıdır: Not ortalamanız sizin değerinizi biçebilecek bir etken değildir. Sahip olduğunuz güçlü yanlar işi hakettiğinizin kanıtıdır. İşe kazandıracağınız değerler önemlidir ve bunlar GPA’nızın yüksek olmasından daha çok dikkat çeker.