Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

“Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?” Mülakat Sorusuna Cevap

“Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?” mülakat sorusu aslında sadece iş görüşmesi ile sınırlı bir soru değildir. Her zaman bir işi yaparken bunu düşünmek durumunda kalırsınız. İş bağlantılarınızı kurarken, yeni iş olanaklarını değerlendirirken seçiminizi yapmanızda size yardım edecek, doğru karar vermenizi sağlayacaktır.

Bu soru ile karşılaştığınızda, güçlü bir cevabınızın olması gerekir. Cevabınız şirket hakkındaki bilginizi, dehanızı ve şirket politikası ve başvurduğunuz iş ile ilgili güçlü yanlarınızı ortaya koymalıdır.

Bu Sizin ile İlgili Bir Durum Değildir

neden-bizimle-calismak-istiyorsunuz-mulakat

İşverenler siz cevaplarınızla onların dikkatini çekene kadar, sizi elemek için nedenler ararlar.

Aşağıda asla vermemeniz gereken cevapları listeledik:

“Para için.”

“Burası çalışmak için gayet güzel bir yer gibi görünüyor.”

“Kuzenim burada çalışıyormuş ve buranın çok fazla olanak sunduğunu söyledi.”

Bu üç cevap benzerdir ve üstelik –belki de- doğrudur. Ancak, bu üç cevaplardaki yanlış, hepsinin sizin ne istediğiniz ile ilgili olmasıdır. Yani işverenin neden sizi işe alması gerektiği ile ilgili değil.

Başka cevaplar:

“Çünkü bu şirkete iyi bir katkımın olacağını biliyorum.”

“Çünkü ________ yapmaya açığım ve yetenekliyim.”

Bu cevaplar ne kadar mantıklı görünseler de içi yeterince dolu değildir. Sizi tatmin edebilir ancak işvereni tatmin etmeyecektir.

Bu Cevaplarla İlgili Sorunlar Neler?

Demin de bahsettiğimiz gibi asıl sorun, cevaplarınızın işverenin ilgi alanına girememesi, cevaplarınızın kendinizi tatmin edici olması. Cevaplarınız:

  • Yukarıdaki cevaplar, size ve işe odaklanmakta. İşten edineceğiniz kazançlardan bahsetmek doğru değil. Elbette sizin kazanmanızı isterler ama işverenleri mutlu edecek olan ile şeyleri de belirtmelisiniz. Onlar sizin şirketten ne kazanacağınız daha çok, onlara ne gibi kazançlar sağlayacağınız ile ilgilenir.
  • Bu cevaplar işverenlerin ihtiyacına yönelik verilmiş cevaplar değildir. Bu iş ile ne kadar ilgili olduğunuzu kendinize odaklandığınız belirsiz cevaplarla veremezsiniz.

Bu cevaplarla istediğinize işe yaklaşamazsınız bile.

Ödevinizi Yapın

“Ödev” dediğimizde asıl anlatmak istediğimiz şey, iş görüşmesine hazırlanmanızdır. Bunun için temelde üç şey yapmalısınız:

  • Kendinizi Bilin
  • Şirketi Araştırın
  • Pozisyonu ve Departmanı Araştırın (eğer mümkünse) 
  • Kendinizi Bilin

İşverenler ile konuşmadan önce ne istediğinizi gerçekten bilmeniz gerekmektedir. Kendiniz hakkında keşfettiğiniz bir şey, işverene nasıl bir yarar sağlayacaktır?

Güçlü ve zayıf yönlerinizi, başarılarınızı, yeteneklerinizi bilerek iş görüşmesine girmelisiniz. İş görüşmesi öncesinde “Güçlü yanlarınız nelerdir?”, “Niçin sizi işe almalıyım?”, “Bana kendinizden bahsedebilir misiniz?”, “Bize kendiniz hakkında söylemek istedikleriniz neler?” ve “Neden burada çalışmak istiyorsunuz?” sorularına yanıt arayın.

  • Şirketi Araştırın

İletişimde olduğunuz şirketler hakkında bilgi edinin (bağlantılarınızı kullanarak bilgi edinebilirsiniz.). Şirketin, şirket politikasını, ürünlerini, amaçlarını ve çalışma ortamını öğrenmeye çalışın. Şirketin web adreslerini, LinkedIn hesabını vb. bulun. Buralarda yeni bir iş imkanının olıp olmadığını kontrol edin.

  • Şirketteki Pozisyonunuzu ve Departmanınızı Araştırın (eğer mümkünse)

Günümüz şartlarında, “yapabileceğim bir iş yok” veya “bana göre bir iş yok” deme şansınız yok. Aksine, bir şirkette kendinize yer bulmak zorundasınız. Hangi departmanlarında çalışabilirsiniz? Bu pozisyonun açık veya kapalı olmasına bakmayın. Sadece kendinize bir yer bulun.

LinkedIn size hedeflediğiniz pozisyonda çalışan kişilere ulaşma fırsatı verir. Buradan istediğiniz bilgiyi edinebilirsiniz. İşiniz ile ilgili, pozisyon ile ilgili LinkedIn gruplarına üye olun. Şirketin web sitesi ve Google’da yapacağınız araştırma ile yine birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Özet Olarak

İş görüşmesi öncesi ödevinizi yaptığınızda, “Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?” gibi bir mülakat sorusuna artık dolu bir cevap verebiliyor olacaksınız. İş başvurusu yaptığınız şirket ve pozisyon hakkında yaptığınız araştırmalardan yola çıkarak bilgilerinizi sunmanın ötesinde, kişisel ilgi alanlarınızı, deneyimlerinizi ve ne iş yapmak istediğinizi de belirtin.