Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mülakatta Tokalaşma Sırasında Kaçınmanız Gereken 5 Şey

Yalnızca mülakat sırasında değil, tokalaşma konusu her alanda nasıl olması gerektiği konuşulan bir konu.

Mağara adamı günlerine geri dönelim, eğer avcunuz açık şekilde kollarınızı ileri uzatırsanız, mükemmel biri olurdunuz. Romalılar, kaftanlarının kol kısmının içinde  hançer saklamakta yeterince usta olduklarından, karşılarındakinin maksadını anlamak için önce  kolları tutarlarmış. Ancak günümüzde selamlaşmak için daha genelgeçer  vücut hareketleri geliştirdiğimiz bir gerçek. İlk karşılaştığımızda karşımızdakiler ile tokalaşırız.

Bu kural iş görüşmesi sırasında da geçerlidir. Tokalaşmak oldukça basit hareketler içeriyor; eli tutmak, sallamak ve bırakmak. Ancak tokaşlaşma sırasında da önemli hatalar yapılmaktadır.

Mülakatta Tokalaşırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

mulakatta-tokalasma

Mülakatta Tokalaşma

Nemli Elle Tokalaşmak

Nemli, terli eller ile tokalaşmak yapılan en yaygın hatadır. Kimse terli bir el ile tokalaşmak istemez, değil mi? Bu yüzden el sıkmanız gerekecek bir durumu öngörerek, öncesinde elinizin nemini örneğin kıyafetinizi kullanarak kurulamalı veya lavaboda ellerinizi yıkayıp iyice kurulamalısınız. Unutmayın ki terli bir el ile tokalaşan kişi, özellikle iş görüşmesindeyseniz, karşınızdakine sizinle ilgili çok şey anlatacaktır. Öncelikle gergin ve heyecanlı olduğunuz ve bunu kontrol altına alamadığınız işveren tarafından anlaşılacaktır.

Yarım Elle Tokalaşmak

Tokalaşırken biraz sert olmakta fayda var. Sonuçta iş yapmaya geldiniz. İş görüşmesinde oyalanmak ya da vakit geçirmek için bulunmuyorsunuz. Yarım elle tokalaşmak hem güvensiz, zayıf biri olduğunuz, hem de işi istemediğiniz anlamına gelebilir. Yarım elle zayıf bir tokalaşma, karşınızdaki kişinin enerjisini de düşürecektir. Bu yüzden karşınızdakinin elini iyice kavrayarak tokalaşma işlemini gerçekleştirin.

Sertçe, Kabaca Tokalaşmak

Tokalaşırken karşınızdakinin parmaklarını acıtmamalısınız. Yapılan araştırmalara göre, sert şekilde tokalaşanların karşı tarafa gönderdiği mesaj agresif ve birlikte çalışılması zor biri olduğunuzdur. Aksine daha rahat bir şekilde tokalaştığınızda ise karşınızdakine güçlü, kendine güvenen, karşısındakini önemseyen biri izlenimi bırakırsınız. En doğru şekilde ve sertlik açısından dengeli şekilde tokalaşmayı unutmayın.

İsteksizce Tokalaşmak

Tokalaşmak sadece baskı ile ilgili değildir. Aynı zamanda sürekliliği de önemlidir. Yani kaçamak bir tokalaşma yerine, daha uzun süreli bir tokalaşma kendinize olan güveninizi yansıtır. Süreyi de yine doğru ayarlamanız gerekmektedir. Tokalaşmanız ne çok uzun ne de çok kısa sürmelidir. 3 kere sallamak yeterli olacaktır. Ortamdan hemen ayrılmak istediğiniz şeklinde yorumlanabilecek kısa tokalaşmalar, iş görüşmeleri için doğru bir mesaj değildir. Ayrıca tokalaşma anındaki durumunuza göre uygun cümleler kurmayı unutmayın. Örneğin “Merhaba, nasılsınız?…”  veya “Hoşçakalın, tekrar görüşmek üzere…” gibi kibar cümleler kullanabilirsiniz.

Acele

Kısa süreli tokalaşmaktan farklı olarak, acele etmekten bahsediyoruz. 5-6 defa tokalaşma hareketini uzatabilirsiniz ama hareketleriniz gereğinden hızlı ise bu karşınızdakine kötü bir izlenim bırakacaktır. Bunun yerine normal bir şekilde ve keyif alırcasına tokalaşmalısınız. Tokalaşırken göz teması kurmalı ve gülümsemelisiniz. Kaba bir şekilde tokalaşmaktan kaçının.

Tokalaşırken yapmanız gerekenlerin üzerinde  tekrar durmak gerekirse;

  • Temiz kuru bir el ile,
  • Kendine güvenen bir sertlikte, ne fazla kabaca ne de korkakça
  • Eli tam olarak kavrayıp,
  • 3 kere sallayarak,
  • Gülümseyerek ve göz teması kurarak,
  • Tokalaşma anına uygun kibar sözcükler kurarak.