Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mülakatlarda Yapılan 8 Beden Dili Hatası

İş görüşmesinde kendinizi en ideal çalışan olarak göstermeniz ve güçlü yanlarınızın altını çizmeniz gerekmektedir. Ancak bir problem vardır ki iş görüşmesine hazırlanırken genellikle arka planda bırakılır ve adaylar farkında bile olmadan görüşmeyi olumsuz yönde etkiler. Bu problemin sebebi beden dilidir.

Çoğu aday işe alınmak ve mülakatta başarılı olmak için, sorulan mülakat sorularına en uygun cevabı vermenin yeterli olacağını düşünür. Bu tamamen yanlıştır. İşveren tarafı ya da mülakatı yapan kişi sizin beden dilinize, kıyafetinize, sorulara cevap verirken takındığınız tavırlarınıza da bakacaktır. Uygun beden dili ile kendinizi ifade etmeniz ve söylediğiniz cümleleri desteklemeniz, bu sebeple oldukça çok önemlidir.

Bu yazımızda iş görüşmesinde yapılan 8 önemli beden dili hatasından bahsedeceğiz.

mulakatta-beden-dili

Mülakatlarda Yapılan 8 Beden Dili Hatası

1.     Uygun Olmayan Duruş

Arkanıza çok fazla yaslandığınızda bu karşınızdakine kendini beğenmiş izlenimi bırakır. Çok fazla öne eğilmeniz ise gergin ve tetikte olduğunuzu ifade eder. Kambur gibi eğik durmak ise bitkin ve tembel biri olduğunuz izlenimi bırakır. Uzmanlar dik oturmanız gerektiğini sıkça belirtirler. Doğru duruş pozisyonu omurganızın dik ve düz durmasıdır. Ancak dik durmaya dikkat ederken abartılı ve kasılmış gibi görüntü de vermemeye çalışmalısınız.

2.     Kollarınızı Göğsünüzün Üstünde Birleştirmeniz

Kollarınızı göğsünüzün üstünde birleştirmeniz direnmeyi ifade eder ve olumsuz bir işarettir. Görüntü olarak kendini savunan bir pozisyona girersiniz ve diyaloga kapalı olduğunuzun işaretini verirsiniz. Kollarınız açık şekilde olduğunda ise iletişime açık, daha yakınlaşılabilir bir ifadeye sahip olursunuz ve doğrusu da budur. 

3.     Başını Onaylama Anlamında Çok Fazla Sallama

Biriyle aynı fikri paylaştığınızı ifade etmenin birçok yolu vardır. Örneğin “Evet” demek.  Çok fazla başınızı öne arkaya sallayarak birini onayladığınızı göstermek hoş gözükmeyecektir. Çok fazla başınızı sallamamalısınız. Bunun yerine bir iki defa başınızı sallayarak, gülümsemenizden de birini onayladığınız çok rahat anlaşılır.

4.     İşaret Etme ve Kesme Hareketi

Siz daha küçükken öğretilmiştir aslında birini işaret etmenin yanlış olduğu. Aynı durum bir iş görüşmesinde de geçerlidir. Kesme işareti yapmanız veya bir şeyleri işaret etme hareketi yapmanız gerginliğinizi gösterir. Bu yüzden küçük ve sakin hareketler yapmalısınız. Kollarınızı açık tutmayı da unutmamalısınız.

5.     Ellerinizi Belinizin Arkasında Birleştirmeniz

Yukarda da bahsedildiği gibi, eğer iletişime açıksanız ellerinizin de açık olması gerekmektedir. El kol hareketlerinizi kontrol etmelisiniz. İşveren ya da mülakatı yapan kişi size soru sorduğunda ve siz cevap vermeye başladığınızda, el kol hareketlerinizi kontrol etmeniz zor olacaktır ama bunu başarmalısınız. Ellerinizi sırt bölgenize getirmeniz, ellerinizi belinizin arka tarafında birleştirmeniz, sert biri olduğunuz izlenimi bırakır. Günümüz iş hayatında işverenler katı mizaçta biriyle çalışmak istemeyeceklerdir.

6.     Kıpır Kıpır Olmak

İş görüşmeniz boyunca çok fazla hareket etmeniz, kıpır kıpır olmanız da endişeli ve gergin olduğunuz izlenimi bırakır. İşverenin sizin hareketliliğinizden rahatsız olması ise çok kötü bir durumdur. Bu yüzden daha dikkatli ve sakin olmalısınız. Çok hareket ediyor olmanız mülakat yaptığınız kişinin de dikkatini dağıtacaktır.

7.     Yüzünüzdeki İfadenin Ağzınızdan Çıkan Sözlerden Farklı Şeyler İfade Etmesi 

Eğer ses tonunuz yüzünüzdeki ifade ile uyumlu değilse, o zaman bir sorun var demektir. Örneğin “Çok sevdiğiniz, tutkulu olduğunuz şeyler nelerdir?” gibi bir mülakat sorusuna cevap vermeye başlayıp, sevdiğiniz şeyleri anlatırken yüzünüzde boş bir ifadenin olması hoş olmayacaktır. Anlattıklarınız karşınızdaki kişiye gerçekçi gelmeyecektir.

İş görüşmesinde duygularınızı gizlemeye çalışmayın. İşverenler ve İnsan Kaynakları uzmanları içten, sıcak ifadeler görmeyi severler. Bunlar sizi daha insani gösterecektir ve herkes böyle kişilerle birlikte çalışmak ister. Tecrübesiz bile olsanız, öğrenme isteğinizin ve tutkunuzun olması işe alınmanız için bir nedendir. Bu yüzden insani yanlarınızı, hislerinizi gizlemek için uğraşmayın. Elbette bunları yaparken, bir iş görüşmesinde olduğunuzu da unutmayın.

8.     Çok Az Göz Teması Kurmak veya Gözlerinizi Kaçırmak

Beden dili ile ne kadar makale okuduysanız, hepsinde göz teması kurmanın ne kadar önemli bir şey olduğundan bahseder. Siz de bunun önemini bilerek bir iş görüşmesine girersiniz. “Göz temasını unutma!” diye içinizden ne kadar tekrarlasanız da, ilk soru sorulduğunda ve kendinizi artık rahat hissetmediğiniz anda göz temasını unutur ve daha çok zaman kazanmak için göz temasını kesebilirsiniz. İşte tam bu noktada artık yakalanmışsınızdır, çünkü işveren o girişteki göz temasının sadece bir gösteri olduğunu anlamıştır.

Tabi ki iş görüşmesi için işveren karşısına oturduktan sonra işverenin gözlerinin içine dik dik bakmamalısınız. Cevap verirken sürekli işverenin gözlerine bakmanız da doğru olmayacaktır. Konuşurken ve dinlerken gözlerinizi kaçırmadan ve arada göz teması kurmanız, rahat olmanız sizi gönüllü göstereceği için önemlidir. Ek olarak, el sıkışırken göz teması kurarak gülümsemeyi de unutmamalısınız.

Mülakat sırasında her şeyden önce kendiniz olun ve başkası gibi davranmaya çalışmayın. Yukarıda bahsettiğimiz noktaları göz önünde bulundurarak, yapmamaya özen gösterin. İşveren sizin bu işe ne kadar önem verdiğinizden ve bu işi hak ettiğinizden emin olsun. Beden dilinizi doğru şekilde kullanmaya gayret ettiğinizde işe alınma ihtimaliniz büyük ölçüde artacaktır.