Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mülakat Sorularına Cevap Vermenin Sırrı: Ne Söylediğin Değil Nasıl Söylediğin

İnsanlar konuşma yeteneğini kazanıp, kelimeler üretip kullandıktan sonra iletişime geçmeye başlamadılar. Öncesinde de sessiz, el ve yine homurtu şeklindeki ses hareketleri ile iletişime geçiyorlardı. Hayatta kalabilmek ve anlaşabilmek için, bunu yapmaları gerekiyordu.

Çevremizle kurduğumuz iletişimin sadece %7si kelimelerimize aittir. “Nasılsın?” sorusuna herkesin “İyiyim.” demesi ama gerçekte onların gerçekten “iyi” olmadığını anlamamız gibi. Burada beden dilinin de önemi oldukça büyük.

Aynı şey mülakat süreci için de geçerlidir. İş tecrübeniz, nitelikleriniz ne kadar mükemmel olsalar da iş görüşmesindeki tavrınız bir o kadar, hatta belki de daha çok etki yaratabilir. Mülakat soruları için çok iyi cevaplar hazırlamış olabilirsiniz ancak beden diliniz gerginlik, sıkılganlık, güvensizlik ifade ediyorsa, bu davranışlarınız işi kaybetmenize neden olabilir.

Bu yazımızda, iletişimde %93’lük bir paya sahip olan beden dili ve sözsüz iletişimden bahsedeceğiz.

mulakat-sorulari-beden-dili

Mülakat Sorularına Cevap Vermenin Sırrı: Ne Söylediğin Değil, Nasıl Söylediğin!

Duygusal Durumunuzu Mülakat Öncesinde Ayarlayabilmek

Mülakat öncesinde kendinizi gergin hissetmeniz normaldir ama işverene böyle gözükmeniz, işverenin “Çok stresli biri.”, “Böyle durumlara tahammülü yok.” şeklinde düşünmesine neden olabilir. Bu durumda da işi kaybedebilirsiniz.

Bunu önlemek için ise mülakata girmeden hemen önce kendinize “Şu anki duygusal durumum nedir?” diye sorun. Kendi hislerinizin farkına varın. Ancak bu şekilde hislerinizi, fiziksel tepkilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Örneğin, eğer gerginseniz, 15 dakika öncesinden mülakat yapacağınız yere gidin, kendinize rahatlamanız için zaman verin. Eğer özel hayatınızda olan bir olaydan dolayı kendinizi üzgün hissediyorsanız, iş görüşmesi sırasında bunu yansıtmamak için daha olumlu şeyler düşünmeye çalışın. Hayalimdeki iş, bana çok yararlı olacak bir iş, güzel ofis saatleri gibi… Böylece daha çok kendinize olan güveniniz tazelenir.

Mülakatta İlk 60 Saniye

İlk izlenimi olumlu yaratmak için sadece tek şansınız var. O da ilk 60 saniyenin içinde. İşveren ilk 60 saniye içinde sizin hakkınızda çok fazla fikre sahip olur. Bu fikirlerin olumlu olabilmesi için nasıl davranmalısınız?

Odaya girdiniz, önce kendine güvenir bir şekilde el sıkışın, gülümsemeyi unutmayın, göz kontağı kurun. Dik durun ve sandalyede de dik oturun. Soru-cevap faslı başlamadan önceki bu süreçte, ilk izlenimin olumlu olması işverenin sizin hakkınızdaki kararını büyük ölçüde etkiler.

Beden Dilinize Önem Verin

Mülakat sırasında yapacağınız konuşmalara hazırlanırken, bedeninizin neler söylediğiniz de göz ardı etmeyin. Mülakat sorularına cevap verirken kollarınızı göğsünüzün üstünde birleştirmeyin. Bu karşı tarafa kapalı olduğunuz ifadesini verir. Bedeninizin ne söylediği konusunda dikkatli olun. Saçınızla, elinizdeki kalemle oynamak gibi gergin olduğunuzu gösteren hareketler yapmayın.

Konuşmadığınız zamanlarda, karşınızdakini iyi bir şekilde dinleyin. Sıradaki cevabınızı düşünmekle meşgul olan beyniniz, karşındakini duyar ancak hiçbir şey anlamaz. Sadece kulaklarınızla değil tüm vücudunuzla dinleyin. Konuşan kişinin gözlerine bakın. Onun konuşması ile ilgilenin. Böylece karşınızdakini anlayabilir ve mülakat soruları karşısında vereceğiniz cevaplarınızı bu doğrultuda daha güzel hazırlayabilirsiniz.

İş Görüşmesinde İşvereni Temsil Eden Kişinin Beden Diline Dikkat Edin

Kendi beden dilinize dikkat ederken, aynı zamanda karşınızdakinin de beden diline dikkat etmelisiniz. Karşınızdaki dizini mi sallıyor, önündeki kağıtlara bir şeyler mi çiziyor? Bunlar sıkıldığını gösterir. Böyle bir durumu fark ettiğinizde monoton olan konuşmanızı durdurun ve işvereni tekrar konuşmaya davet edecek bir konuya geçin. Soru sorun. “Sorduğunuz şeye cevap verebildim mi?”, “Verdiğim cevap sizi tatmin etti mi?” gibi sorularla işvereni konuşturabilirsiniz. Onun tekrar iş görüşmesine odaklanmasını, sıkılmamasını sağlayabilirsiniz.

Mülakata gitmeden önce yukarıda bahsettiğimiz konularda nasıl olduğunuza mutlaka bir bakın. Sıkıcı bir konuşmanız mı var? Beden diliniz çok mu gergin? Sesiniz kaydedebilir, kendinizi videoya alabilir veya bir arkadaşınız ile iş görüşmesini prova ettikten sonra ona fikirlerini sorabilirsiniz. Böylece gideceğiniz mülakat için, her açıdan daha sağlam bir şekilde hazırlık yapmış olursunuz.