Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mülakat Sorularına Cevap Verme Stratejileri

Bir iş görüşmesinde, mülakat yaptığınız pozisyona olduğunuzu karşı tarafa hissettirmeniz gerekir. Dolayısıyla yapılan görüşmelerde karşılıklı soru cevap şeklinde kurulacak diyalogları, kendi lehinize dönecek şekilde ayarlamanız gerekiyor.

Bu sebeple olumlu niteliklerinizi vurgulamak ve eksik yönlerinizi telafi edecek şekilde kendinizi anlatmak daha uygun olacaktır. İnsan Kaynakları uzmanının size yönelttiği hiçbir sorusuna tereddütle yanıt vermeyin. Kendinizden emin olarak ses tonlamanıza, vurgulamalarınıza dikkat ederek, mimik ve jestlerinizle vurgu yaparak en doğru şekilde kendinizi ifade etmeye çalışmalısınız.

Peki sizce iş görüşmelerinde sorulan mülakat soruları için nasıl yanıtlar vermelisiniz, bunun bir stratejisi var mı?

Elbette var. Genel olarak konuşulan konuları hafızanızda canlandırarak, görüşme sırasında belirttiğiniz eski fikirlerinize ters düşmeyen ve kendinizle çelişmeyen ifadeleri yinelemeniz gerekebilir. Burada ses tonu ve vurgulama da çok önemlidir. Baskı kurulduğunu hissettiğiniz anda sakin kalmaya çalışarak, düzgün ve kendinizden emin yanıtlar verin. Göz teması ve ses tonu hakimiyeti sizi bir adım öne taşıyacaktır.

İş görüşmenizi siz yönetin

Tabii ki her söze başlayan siz olun, her şeyi bildiğinizi iddia edin demiyoruz. Fakat kontrolü asla elden bırakmayın. Politik olun ve karşı tarafın hoşlanabileceği cevaplar vermeye çalışın. Hiçbir durumda negatifliğe kapılmadan, yılmadan kendinizi ifade edin. Bunun için önceden, gazetecilerle politikacıların diyalog ve röportajlarını inceleyebilirsiniz. Görüşme sırasında zamanı geldiğinde, insiyatifinizde olabilecek bazı durumlarda, nasıl tepki vereceğiniz sorulur. Örneğin, tek çalışmak mı ekip çalışması mı, diye sorulabilir. Siz burada hem size uyan hem karşı tarafı memnun edebilecek bir cevap vererek, orta yolu bulmalısınız.

Sorulara yanıt vermeden önce, düşünmek adına derin bir nefes alıp bir iki saniye bekleyebilirsiniz. Hızlıca, düşünülmeden verilen cevaplar sizi başarıya götürmez. Açık ve net bir şekilde kendinizi ifade etmeye çalışmalısınız. Size yöneltilen mülakat sorularına, istendiği gibi cevaplar vermeye çalışsanız bile, dürüstlüğünüzü de kaybetmemelisiniz. Mümkün olduğunca doğru ve olumlu cevaplar verin. Olayları açık uçlu bırakıp tartışmaya vardırmayın.

Konudan sapmayın

Uzun cevaplar görüşmeci üzerinde daha az etkilidir. Sözünüz öz, net, anlaşılır ve işe yarar olmalı. Uzmanlar 90 saniyeden daha uzun süre, arka arkaya konuşmanın konsantrasyon üzerinde olumsuz etkiler yarattığını söylüyorlar. Görüştüğünüz kişinin her sözünü ve sorusunu sonuna kadar, kesmeden dinleyin. Yanıtınızın ardından tepkiyi ölçmek için, aradıkları yanıtı verip vermediğinizi sorabilirsiniz. Açık ve dürüstçe bir bilgi alışverişi mülakatlarda oldukça önemlidir.

Bir konu başlığı açabilirsiniz

İki yönlü iletişimi sağlaması açısından, görüşmenin sonlarına doğru sizin sorabileceğiniz konular da vardır. Aradıkları niteliklere uyup uymadığınız, sorulara yeterli yanıt verip vermediğiniz gibi aklınızda kalan soruları görüşme yaptığınız kişiye yöneltebilirsiniz. İş görüşmesine gitmeden önce bu konular üzerinde iyice düşünüp pratik yapmak da işe yarayacaktır.