İş Tecrübeleri ile İlgili Sorular – Bölüm 2

İş deneyimleriniz ile ilgili çalıştığınız pozisyonların detayları, yönettiğiniz ekipler ve çalışmış olduğunuz şirketlere yaptığınız katkılar konusunda karşılaşabileceğiniz en sık sorulan mülakat soruları bu bölümde bulabilirsiniz.

İş Tecrübeleri İle İlgili Mülakat Soruları

is-tecrubeleri-ile-ilgili-mulakat-sorulari

İş Tecrübeleri ile İlgili Mülakat Soruları ve Cevapları

En son çalıştığınız şirkette pozisyonunuz ile şirkete nasıl bir katkı sağlıyordunuz ?

Bu soruda önemli olan şirketin çıkarlarının farkında olduğunuzu ve bunlar için çabaladığınızı göstermenizdir. Bir çalışan şirkette hangi pozisyonda olursa olsun şirketin ortak çıkarlarına genel amaçlarına hizmet etmelidir. Bu yüzden böyle bir soru sorulduğunda şirketin hedeflerinden bahsederek asıl amacın ne olduğunu anlatabilirsiniz.

Son projeleriniz hakkında bilgi veriniz.

Bu mülakat sorusu ile yoğun iş temposuna rahatlıkla ayak uydurabildiğinizi örneklerle karşı tarafa anlatabilirsiniz. Çalıştığınız projeleri, projelerdeki görevinizi, kaç kişi ile birlikte çalıştığınızı anlatarak projeleriniz hakkında mülakatçıyı bilgilendirebilirsiniz.

Ne sıklıkla insiyatif kullanırsınız?

Şirketteki her çalışan belli bir oranda insiyatifini kullanır. Ancak burada önemli olan insiyatifinizi kullandığınızın farkında olup olmadığınız ve ne sıklıkla inisiyatifinizi kullandığınızdır. Bu soru ile yönetim biçiminiz anlaşılmaya çalışılır. Aynı zamanda insiyatif kullanma beceriniz kendi başınıza karar verebilme yetkinizle doğru orantılıdır. Cevabınızı bu veriler eşliğinde hazırlamanız faydalı olabilir.

Bir durum karşısında hızlı aksiyon almak durumunda kaldınız mı?

Bu mülakat sorusu genellikle borsa banka gibi hızlı karar verme yetisi gerektiren işlerde çalışan adaylara sorulur. Stres altında iken hızlı karar vermenizi gerektiren bazı durumlar yada olaylar hakkında örnekler vererek soruyu yanıltabilirsiniz. Cevabınızı mümkün olduğunca hızlı ve doğru bir şekilde vermeye çalışın.

Son pozisyonunuzla ilgili herhangi bir performans değerlendirmesi yapıldı mı?

Günümüzde çalışanların şirket içindeki başarısı performans değerlendirme sistemi ile ölçülmesi pek çok şirket tarafından başvurulan bir yöntemdir. Eğer çalıştığınız şirkette böyle bir değerlendirmeye tabii tutulduysanız, bu değerlendirmenin hangi yöntem ile yapıldığını ve sonuçlarının ne olduğunu gerçeklerden sapmadan anlatın. İşe alım aşamasında anlattıklarınız ve başvurulan referansların söylediklerinin birbiri ile örtüşmemesi işveren üzerinde kötü bir izlenim yaratacaktır.

İş yaşantınızda yapmakta zorlandığınız işler nelerdir?

Bu mülakat sorusuna spesifik örnekler vererek cevap verebilirsiniz. Örneğin ofis işleri ile ilgilenirken müşterilere yeteri kadar zaman ayıramadığınızdan bahsedebilirsiniz. Bu soruda önemli olan kesinlikle hiç bir şeye yeteri kadar zaman ayıramadığınızı söylememenizdir. Bu sizin zamanı yeteri kadar verimli kullanamadığınıza işarettir.

Aynı seviyede çalıştığınız iş arkadaşlarınıza göre kendinizi nasıl sınıflandırırsınız?

Bu soruda amaçlanan iş arkadaşlarınıza ve kendinize ne kadar nesnel yaklaşabildiğinizdir. Örneğin iş arkadaşlarınızdan bahsederken sadece negatif yönlerinden bahsetmek yerine beğendiğiniz özellikleri de cümlelerinize eklemelisiniz. Mülakatı yapan kişi ancak objektif bir bakış açısıyla değerlendirme yaparsanız soruya istediği gibi cevap alabilir. Verdiğiniz cevaplar profesyonelliğinizle ile ilgili mülakatçıya ipuçları verecektir.

Organizasyon şeması içerisindeki yeriniz nedir?

Orta seviyede yada daha yüksek bir pozisyonda çalışıyorsanız böyle bir soruya hazırlıklı olmalısınız. Mülakat yapan kişi şirketin organizasyon şemasını çizmenizi ve bu şemada sizin yerinizi belirtmenizi isteyebilir. Böylece size üstleriniz ve onlarla olan ilişkilerinizde ilgili sorular sorabilir. Bu soruya önceden hazırlık yapmanız size büyük puan kazandıracaktır.

Firma içinde sıkıntı yaratacak herhangi bir durumla karşı karşıya kaldınız mı?

Şirketin stratejilerini dolayısıyla geleceğini etkileyen kararlar alacağınız bir pozisyonda çalışıyorsanız böyle bir mülakat sorusu ile karşılaşılabilirsiniz. Bu soruyu işten çıkarma gibi zor biri durumla örnekleyerek anlatabilirsiniz. Sorunun cevabı bu tip durumlardaki tutumunuz, liderlik özelliğiniz hakkında ipuçları verecektir.

Yönetici olmanın en zor yanları nelerdir?

Önceden düşünülerek cevap verilmesi gereken bir sorudur. Çalışanlar üzerinde saygı uyandırmak, otorite kurmak,  iş dağılımını en uygun şekilde yapmak verebilecek cevaplar arasındadır.

Başarmak istediğiniz fakat belirli sebeplerden dolayı başarı sağlayamadığınız proje ya da projeleriniz oldu mu?

Bu soruya iş yaşantınız ile ilgili olarak cevap vermeniz yararınıza olacaktır. Şirketin yararına hazırladığınız projeyi gerçekleştirememe nedenleriniz ile beraber anlatmalısınız. Örneğin satış departmanında işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayacak bir program üzerinde çalışmış ancak bu proje yöneticiler tarafında yatırım maliyeti yüksek görülmüş olabilir. Bu tarz bir örnek mülakatçıyı tatmin edecektir.

Alt kadronuzda kaç kişi var?

Bu soruya oldukça hızlı ve düzgün cevap vermelisiniz. Alt kadrosundaki çalışan sayısını bilmeyen yada çalışanların pozisyonları hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmayan bir yöneticini başarılı olması beklenemez.

Bu yıl için finansal hedefleriniz nelerdir? Geçen yıldaki finansal hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Mülakat soruları arasında analitik olup olmadığınızı ölçmeye çalışan sorular da bulunmaktadır. Bu soru sadece bulunduğunuz yılla ilgili değil geçmiş yıllarla ilgili finansal hedefleriniz ile ilgili olarak da sorulabilinir. Bu soruya kesin yanıtlar vermelisiniz. Çalışanların firmalarının satışları ciroları finansal değerleri hakkında bilgi sahibi olmaları beklenir. Özellikle satış departmanına başvuruyorsanız, bu soruyu net sayılarla cevaplamalısınız. Örneğin “yaklaşık 150.000 Euro” demek yerine “148.000 Euro” gibi daha kesin sorularla cevap vermelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *