Mülakat Soruları – Görüşme Başlangıcı

İşe alım mülakatları gerek aday gerekse mülakatı yapan kişi için oldukça önemlidir. Bir taraf kendine uygun koşullarda işe sahip olmaya çalışırken, diğer taraf kendisi için uygun çalışanı bulmaya çalışır. İki tarafın birbirleri ile ilgili ilk izlenime sahip olacakları mülakat ortamının samimi olması her kesin lehine olacaktır ve görüşmenin daha etkili geçmesini sağlayacaktır. Böyle bir sohbet genel olarak mülakatı yapan kişi tarafından başlatılır, ancak uygun durumlarda aday tarafından da başlatılabilir.  Mülakatta önemli olan adayın, mülakatçı tarafından sorulacak mülakat soruları karşısında dikkatlice yanıt vermesi ve cevapların olumsuz bir etki yaratmamasına dikkat etmesidir.

Bu bölümde mülakat başlangıcında karşılaşabileceğiniz ilk soruları bulabilirsiniz.

ornek-mulakat-baslangici-mulakat-sorulari

Mülakat Başlarken Sorulan Örnek Mülakat Soruları ve Cevapları

Mülakat Soruları – İş Görüşmesi Başlangıcı

İş yerimize gelirken ulaşımınız nasıl oldu?

Bu soru mülakat soruları arasında belki de ilk sırada yer alır. Mülakat yapan kişi için konuşmaya başlamak için iyi bir giriştir ve sıkça sorulur. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise yolculuğunuz kötü geçmiş olsa bile sorunun olumsuz yanıtlanarak ortamdaki stresi arttırmasına izin vermemektir. Bir problem yaşamadığınızı, yolculuğunuzun iyi geçtiğini söylemek ortamı yumuşatmak açısından iyi bir cevap olacaktır. 

Özgeçmişinizde …. konuları ile ilgilendiğinizi gördüm. Ne zamandır bu konular ile ilgileniyorsunuz?

Mülakatçının öz geçmişinizde gördüğü hobileriniz, ilgilendiğiniz spor dalları ya da konular hakkında sorduğu sorulara fazla detaya girmeden ne zaman başladığınızı belirterek cevap vermeniz ileride sorulacak daha önemli sorulara yeterli zamanı ayırabilmenizi sağlayacaktır. 

Ortak Tanışıklıklar

Mülakatçı ile adayın ortak tanıdıklarının olması ortamdaki stresi azaltacağı ve samimiyeti arttıracağı için böyle bir soruya sıkça rastlanır. Örneğin lisans mezunu iseniz mülakatçı özgeçmişinize bakarak okuduğunuz üniversitedeki bir profesörü tanıyıp tanımadığınızı sorabilir. Böyle bir soruya kesinlikle doğru cevap verilmelidir. Tanımadığınız birini tanıdığınızı söylemeniz karşı taraftan, kişi ile ilgili gelecek ayrıntılı bir soru da yanıtsız kalmanıza sebep olacağı gibi gelen soruya cevap verememek kendinizi kötü hissetmenizi ve görüşmenin başında motivasyonunuzun düşmesine sebep olur. 

Bir şey içmek ister misiniz?

Mülakatın başlangıcında bir şey içmek isteyip istemediğiniz sorulabilir. Mülakat sırasında konuşacağınız için, yanınızda su olması iyi olabilir. “Türk kahvesi olabilir.” derseniz bu pek hoş karşılanmayacaktır. Mülakat sırasında karşı tarafın ve sizin dikkatinizin dağılmaması açısından içecek olarak yalnızca su tercih etmenizi öneririz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *