Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mülakat Sonrası Kaygılarını Yenmenin 5 Yolu

Bir mülakat ne kadar olumlu geçmiş olursa olsun, o işe alınmayı çok isteyen adayın kafasında pek çok soru işareti kalacaktır. Ta ki firmadan olumlu bir dönüş alıncaya kadar acabalar, belkiler mutlaka zihinde var olacaktır.

Tam tersi bir durumda ise mülakat ne kadar negatif ve ümit kırıcı geçmiş olursa olsun, adayın küçük de olsa bir umudu olacak, belki bir geri dönüş olur diye aday bekleyecektir.

Bu süre içinde konsantrasyonunuzu kaybetmeyin, belki de çok daha iyi iş fırsatları yakalayabileceğiniz değerli zamanınızı israf etmeyin. İşte bu süreçteki tüm bu kaygılardan, kafa karışıklığından kurtulmak, mülakat sonrasındaki süreci daha verimli ve pozitif geçirmek için aşağıdaki birkaç öneriyi dikkate almanızda fayda vardır.

mulakat-sonrasi-kaygi-stresi-azaltmak

1. İş aramaya devam etmeyi unutmayın
Görüşme yaptığınız firmadan size bir iş teklifi gelmediği sürece iş aramaya ve daha iyi fırsatları kovalamaya devam etmelisiniz. Bu öneri size çok da uygulanabilir gelmese de mülakatta siz zaten elinizden geleni fazlasıyla yaptınız ve kontrol artık sizde değil. Bu bakımdan sizin için en doğru işin hangisi olduğunu bilemeyebilirsiniz, yeni işler aramaya, uygun olanlara başvuru yapmaya devam etmelisiniz.

Bu sayede acaba geri dönüş olacak mı diye telefon, mail başında beklemekten kurtulur, zihninizi daha dinç tutabilirsiniz. Evde oturup telefon bekleyerek, mükemmel işin gelip sizi bulmasını bekleyerek geçen zaman sizin verimli olmayacak ve size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Zira kim bilebilir ki; belki de siz bu süreyi zihinsel ve etkinliksel açıdan verimsiz, boş geçirirken sizin için doğru olan işi bir başkasının almayacağını. Bu sebeple bekleyişe geçmek, pasif, edilgen olmak size bir fayda sağlamayacaktır.

2. Sabahlara kadar huzursuz ve uykusuz bekleyişlerden vazgeçin, günü kaçırmayın
Mülakat sonrasında geri dönüş bekleyen adaylar, stres ve kaygı içinde olduklarından düzenli bir beslenme, uyku, yaşam sürecine giremeyebilirler. Bu stres ve kaygı vücudun doğal dengesine, adayın sağlığına ciddi zararlar verebilir. Böyle bir durumda bu olumsuzluklardan minimum düzeyde etkilenmek adına iş konusunda diğer alternatifleri araştırmak, yemek ve uyku düzenine dikkat etmek, günü kaçırmadan hafif egzersizler, yürüyüşler yapmak kişiyi rahatlatacaktır.

3. İş konusundaki perspektifinizi geniş tutun
Başvuru yapıp görüşmeye çağrıldığınız işin sizin için en iyisi olduğunu düşünüyor, bu sebeple de ondan başka bir alternatifi göz önünde bulunduramıyor olabilirsiniz. Ancak bu dar alanlı düşünceden vazgeçme, bakış açınızı genişletmek size fayda sağlayacaktır. Zira iş teklifi beklediğiniz bu süreçte zaman çok yavaş geçecek, günler geçmek bilmeyecektir.

Kendi eğitiminiz, deneyiminiz, kariyer planlarınız doğrultusunda farklı alternatiflerle de uğraşmak hem zihninizi dinç tutacak hem de çok farklı iş imkanlarına olanak sağlayacaktır.

4. İş teklifi beklediğiniz firmaya hala takip ettiğinizi belirten bir mail gönderin
Görüştüğünüz firma size başvurunuz için teşekkür ettiklerini, ancak sizin için uygun bir iş pozisyonu bulunmadığını belirten bir mail gönderinceye kadar işe alınma sürecinin devam etmekte olduğunu unutmayın. İşverenin geri dönüşü belki de sizin beklediğiniz kadar daha kısa sürede olmayacaktır. Ancak bu süre içinde siz, firmaya hala o iş pozisyonuyla ilgilendiğinizi, sonucu beklediğinizi belirten kısa ve profesyonel sınırlar çerçevesinde yazılmış bir mail gönderin. Zira sizin görüşmeniz üzerinden uzun bir süre geçerse diğer adaylar sizin önünüze geçebilir. Bu bağlamda kendinizi hatırlatmakta fayda vardır.

Hatta bazı insan kaynakları uzmanları mülakat sonrasında sadece bir mail değil de, haftada, iki haftada bir kendinizi hatırlatma amaçlı mail göndermenin faydalı olacağı fikrindeler. Ancak bu mailler soru sormak, iş pozisyonunu sorgulamak odaklı değil de, sizin yeterlilik ve ilgilerini gösterir nitelikte olmalıdır. Örneğin işe alım uzmanının ilgisini çekebilecek türde bir makale, kitap ya da etkinlik üzerine olabilir.

5. Özgeçmişinizi mutlaka profesyonel standartlara göre oluşturduğunuzdan emin olun
Mülakat yaptığınız firmaya beraberinizde götürdüğünüz özgeçmişinizi yeniden inceleyin. Eğer yeterince profesyonel hazırlanmadığı kanaatine varırsanız, mutlaka özgeçmişinizi yenileyin ve tekrardan firmaya gönderin. Bu arada aklınıza gelen yeni, taze fikirlerle özgeçmişinizi detaylandırabilirsiniz. Bu sayede hem kendinizi yeniden hatırlatmış olursunuz hem de size dair bilgileri firma daha doğru bir protokol dahilinde görebilir. Bununla birlikte özgeçmişiniz ne kadar etkili hazırlanmış olursa sizin özgüveniniz de o derece yükselecektir.