Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mülakat Sırasında Başarılarınızı Nasıl Anlatmalısınız?

Eğitiminiz, kariyeriniz, deneyiminiz, kişisel yeterlilikleriniz hangi ölçüde olursa olsun, siz bunları etkili bir şekilde anlatamıyorsanız, mülakatın başarı ile sonuçlanması pek mümkün olmaz. İş görüşmelerinde ne söylediğinizden çok bunu nasıl söylediğiniz, konuşurken kullandığınız jest, mimik, beden dili önemlidir. Çok etkileyici bir eğitim ve iş geçmişine sahip olan, geçmişi başarılarla dolu olan pek çok kişi insan kaynakları uzmanlarına bu başarılarını anlatmakta zorlanmaktadırlar.

mulakatta-basarilari-guclu-yonleri-anlatmanin-yollari

Böyle durumlarda da ne o eğitimin ne de iş deneyiminin işe alınmada bir faydası olmayabilir. Nitelikleri daha alt seviyede olduğu halde iletişime açık, özgüveni yüksek ve kendini doğru anlatabilen kişiler mülakatlarda her zaman diğerlerinin bir adım önüne geçerler. Burada sizin geçmişteki başarılarınızı anlatmak, bu tecrübelerinizi gelecekte çok daha etkili kullanabileceğinizi hem sözel hem de davranışsal olarak karşınızdakilere iletebilmelisiniz.

İnsan kaynakları uzmanları için hem sizin işinizdeki profesyonelliğiniz, hem duygularınızı yitirmeden gösterdiğiniz tepkiler hem de her daim ileriye dönük motivasyonunuz gözle görülür olmalıdır. Ancak hitabet, özgüven ve kendini ifade edebilme yeteneği de kendi içinde belli bir mantığı, sistematiği olan, öğrenilebilir yetilerdir. Sadece her konuda olduğu gibi hazırlık yapıp şema oluşturmak ve hikayenizi doğru sıraya koyabilmektir.

Başarılarınızı anlatmak için öncelikle hazırlık yapmalısınız
İş görüşmelerinde adayların eğitim ve iş başarılarından bahsetmeleri istenir. Ancak bunların hangileri daha önemli, hangi sırayla anlatılmalı, hangisine ne kadar süre ayrılmalı gibi sorunsallar adayların kafalarında soru işaretlerine sebep olmaktadır. Bir iş görüşmesinde öncelikle iş yaşamındaki başarılardan bahsetmek esastır. Elbette en son işinizden başlayarak başarılarınızı sıralayabilirsiniz. Ancak henüz yeni mezunsanız ve bir iş deneyiminiz yoksa başarı öyküsü sizin için daha farklı bir yol izlemelidir.

Örneğin eğitiminiz esnasında staj deneyiminiz olduysa öncelikle bunu anlatmanızda fayda vardır. Zira staj yaptığınız firmada işi öğrendiğinizin altını çizebilirsiniz. Bununla birlikte eğitiminiz sırasında gönüllü olarak katıldığınız kulüpler, toplum hizmeti çalışmaları, varsa yurtdışı ile bağlantılı eğitim programlarından bahsetmeniz uygun olacaktır. Başarı öykünüzün yeterince etkili olup olmaması daha çok anlattıklarınızın, görüşme yaptığınız işle olan bağlantısına bağlıdır. Geçmiş öykünüzle şu an alınmayı beklediğiniz iş ne kadar uyumlu ise mülakatın başarısı o kadar yüksek olacaktır.

İşte tüm bunların işe yarayabilmesi, etkili olabilmesi için başarı olarak gördüklerinizin doğru yerde ve doğru sırada anlatılmasına bağlıdır. Örneğin liderlik özellikleriyle ilgili bir durumda anlatacağınız öykü farklı, motivasyon artırma ile ilgili bir konuda anlatacağınız başarı öyküsü farklı olmalıdır.

Başarı öykünüzü bölümlere ayırın
Başarı öykünüzü en anlaşılır ve etkili anlatabilmek için öncelikle olay ve durumları sıraya koymanız gerekmektedir. Bu öyküde en önemli olan hususlar nelerse onlardan başlamak doğru olacaktır. Klasik bir kompozisyon yazar gibi giriş gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan bir başarı öyküsü oluşturun ve bunu yazıya dökün. Ancak bu öyküde öncelikle kim, nerede, ne zaman, nasıl gibi soruların yanıtlarını verin. Durumu bu şekilde kısaca anlattıktan sonra, bu olayın neden önemli olduğunu, siz aktif olarak bunun içinde yer almasaydınız nasıl sonuçlanabileceğini anlatın.

En son olarak da sizin etkinizle olayın nasıl başarıyla sonuçlandığından, sorunun çözüldüğünden bahsedin. Bu son aşamada kendi etkinizin altını çizmeye özen gösterin bu sayede hem liderlik hem de çözüm odaklı çalışma becerilerinizi anlatabilmiş olursunuz. Tabi ki burada bahsi geçen durum kesinlikle birkaç belki de 5 dakikaya sığabilecek uzunlukta olmalıdır. Hayat hikayenizi değil, sadece sizin sayenizde olumlu sonuçlanan bir olayı anlatacaksınız.

Başarı hikayeleriniz çeşitli olmalı
Mülakata gidecek olan kişinin zihni değişik alanlarda, değişik özellikleri yansıtacak başarı öyküleriyle dolu olmalıdır. Bir öykülerin hepsi sizin farklı olumlu özelliklerinizi ön plana çıkaracak nitelikleri taşımalıdır. Örneğin lider vasfınızı kullanarak çözdüğünüz bir sorundan bahseden başarı hikayesi, kriz anında çözüm odaklı davranarak elde ettiğiniz bir başarı, iş yerindeki pozisyonunuzu önemsemeden katıldığınız bir takım çalışması, inisiyatifi ele alarak başardığınız bir iş gibi pek çok alanda farklı başarı öyküleriniz olmalıdır.

Mülakat esnasında işe alım uzmanlarının talepleri ya da soruları doğrultusunda en uygun olan hikayeyi seçip anlatmalısınız. İşte bunun için mutlaka daha önceden başarı hikayelerinizi belirlemiş, bunu yazıya dökmüş ve zihninizde sıralamış olmanız gerekmektedir.