Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mülakat da tüm iletişimler gibi çift yönlü bir süreç değil mi?

İş ve yaşam alanındaki önemli konu başlıklarından biri hiç kuşkusuz ki mülakat ve seçme yerleştirme süreci. Bununla beraber mülakat uzun soluklu ve sabırla yürütülmesi gereken, ayrıca spesifik ve kompleks tarafları da bulunan bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Yazar Nedim İleri mülakat süreçleri ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları aktarıyor. 

mulakat-surecleri

Dolayısıyla bu işi yapacak ve bu süreci yönetecek olan İnsan Kaynakları Yöneticilerinin bu konudaki beceri düzeyi ve bütün neden sonuç ilişkileriyle ve tüm etkileşimleriyle bu alana vakıf olmaları çok önem kazanıyor.

Mülakat yönetimi öncelikle ve titizlikle bütün yönetim konularında tesir gücü yüksek olduğu bugün hepimiz tarafından bilinen yönetim bileşeni olan Planlama ekseninde ele alınmalı. Sonrasındaki mutlak avantaj ve kazanımlar için sabırla ve etraflıca düşünme ile geniş bir hazırlık döneminden geçilerek bu işe başlanması gerekiyor. Planlamanın ilk aşaması olarak ise mülakat ekibinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar geliyor.

Makalenin devamı için hemen buraya tıklayın.