Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kim Olduğunuzu Anlamak İçin Sorulan 8 Farklı Mülakat Sorusu

Eğer yeni bir çalışan işe alınacaksa işverenler ona iş görüşmesinde doğru mülakat soruları sormak zorundalar. İş görüşmelerinde adaylara yöneltilen mülakat soruları, olası çalışanlarının aslında kim olduğunu anlamaya yönelik sorulardır.

Bu sorular bazen farklı şekillerde karşınıza gelebilir. Bu yazımızda bu sorulardan bahsedeceğiz.

farkli-mulakat-sorulari

  • “Favori restoranınız nedir?”

Yemeğin iş görüşmesi ile ne ilgisi var diye soruyorsunuz. “Ne yersen, o’sun.” oldukça yaygın bir sözdür ve doğrudur. Yemek kültürü, kişiliği yansıtan önemli bir etkendir. Her toplumun kendine özgü bir yemek kültürü vardır. Kendi kültürünüze ait yemekleri tercih ediyorsunuz. Veya fast-food gibi her yerde bulabileceğiniz yemekleri tercih ediyorsunuz. Bunlar işverenin sizin hakkınızda bir fikir sahibi olmasına olanak sağlar.

  • “En çok hangi hayvanı seversiniz?”

Hangi hayvanı sevdiğinizi söylediğinizde işveren sizi o hayvanın özellikleri ile bağdaştıracaktır. Zaten o hayvanı sevmenizin nedeni de budur. Özellikleri, örneğin ayı, aslan gibi hayvanların yırtıcı özellikleri, köpek gibi hayvanların sadakat özellikleri sizin onları sevme nedeninizdir ve doğrudan sizin kişiliğiniz konusunda karşı tarafa fikir verir.

  • “Hikayenizi anlatın.”

Ucu açık mülakat soruları hem soruyu soran hem de cevaplayacak olan için zor sorulardır. Ancak diğer yandan eğer hazırlıklıysanız ve güzel bir cevap hazırladıysanız, kişiliğinizi ve yaratıcılığınızı yansıtmanın en kolay yoludur. Bu avantajı iyi değerlendirmek sizin elinizde.

Diğer sorular gibi doğru bir yanıt aramanıza gerek olmayan bu soruya cevap verirken serbestsiniz ve hikayenizi istediğiniz gibi anlatabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanmanın tam vakti. İdeal bir çalışan detayları süsleyerek, özgeçmişinde ifade edemeyeceği şeyleri ifade eder.

  • “Bana yaptığınız bir şakayı anlatın.”

İş dünyasında en büyüğünden en küçüğüne kadar birçok kişi, günlük hayatta ise neredeyse herkes espri anlayışı iyi olan kişileri sever. Daha ciddi bir ortamının olacağı düşüncesi ile iş hayatında bu pek dile getirilmez ama onun içine girdiğinizde, etrafınızda gülümseyen insanları göreceksiniz. Onları gülümsetenlerden biri olmak önemli.

Bazı işverenler, insan kaynakları çalışanları, iş görüşmesinde size mülakat soruları yöneltenler ortamın gerginliğini azaltmak ve sizi şaşırtırken aynı zamanda rahatlatmak için bu soruyu sorabilirler. Cevap verirken bazı kaygılarınız olabilir. Belki de dünyanın en kötü hikaye anlatıcısı sizsinizdir ancak çekinmeden anlatmalısınız. Bu kendinize olan güveninizi gösterirken tazeler ve hiçbir şey anlatmamaktan iyidir.

  • “Bir sabah uyandığınızda yanınızda bir filin olduğunu görseniz ne yaparsınız?”

Bu soruyu ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Muhtemelen iş görüşmesinde buna benzer ilk defa duyacağınız sorularla karşılaşacaksınız. İşverenlerin bu soruyu size yöneltmelerindeki amaç zaten tam olarak bu. Ne kadar hızlı ve yaratıcı düşünebildiğinizi görmek. Sonsuz sayıdaki olasılıklar içerisinden bir cevap vermeniz beklenir. Bu cevabın ise tamamen size ait bir cevap olması, sizin zihniziniz o andaki üretkenliğine bağlı bir cevap olması açısından önemlidir. Üstelik cevabınızın yanlış olma olasılığı ise 0.

  • “Herhangi bir spor dalı ile uğraştınız mı? Eğer cevabınız evet ise hangi spor dalı ve ne pozisyonda görev aldınız?”

Spor ile ilgili bir soru neden iş  görüşmesinde karşınıza gelsin? Böyle bir soruyu yönelten işveren çalışan adayından ne öğrenmek ister? Soruyu iş görüşmesinde soran işverenler bu soru ile kaleci olmak istemeyen adayları bulmaya çalıştıklarını ifade ederler. Yani hareket halinde olan adayları aradıklarını söylerler. Rakiplerle sürekli mücadele gerektiren branşlarda spor yapan adaylar elbette en avantajlıları. Takım sporları ile uğraşanlar, bireysel spor yapanlar… Tüm bu durumlar işverenlere sizin hakkınızda farklı şeyler ifade eder.

  • “Eğer bir gün kendi işinizi açsanız hangi sektörde olmak isterdiniz?”

Çoğu aday bu soruya iş başvurusu yaptıkları ve hali hazırda iş görüşmesinde oldukları iş ile aynı sektörde olmak istediklerini ifade ederler. Ancak işverenler bunun duymak istedikleri şey olduğunu düşündüğünüz için söylediğinizi düşünebilirler. Gerçekten istediğiniz için değil. Çoğu adayın düştüğü bu yanılgıya düşmeyin. Gerçekten çalışmak istediğiniz sektör, iş ile ilgili düşüncelerinizi özgürce ifade edin. Bazı detayları da verebilirsiniz. Örneğin bir kahve dükkanı açmak istiyorsunuz, nasıl bir kahve dükkanı açmak istediğinizden, nedenlerinden bahsedebilirsiniz.

  • “Üzgünüz, ancak sizi bu işe uygun görmüyoruz.”

Bir soru olmamasına rağmen iş görüşmenizde böyle bir ifade ile karşılaşabilirsiniz. Bu türden bir ifadeyi sizinle iş görüşmesinde paylaşan birinin amacı ne olabilir? Üzücü ancak bu ifadeyi, yani sizin işe uygun olmadığınızı iş görüşmesinde doğrudan söyleyen işverenler olacaktır. Vermeniz gereken bir karşılık varsa eğer bu işe uygun olduğunuzu, işi almaya değer olduğunuzu savunmak olabilir. Onlar mükemmel bir uyum arıyor olabilirler. İş görüşmesi sonrasında sizi daha fazlasını yapmaya zorlayacak bu ifade diğer taraftan uzun vadede iyi sonuçlar doğurabilir.