Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz? – Video

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz mülakat sorusuna nasıl cevap vermelisiniz? (video)

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz sorusu, belki de en klişe mülakat soruları arasında yer alan bir soru. Ancak klişe olmasına rağmen hala mülakatlarda sorulan bir soru

Çok fazla mülakat yapmamış kişiler ya da yeni yeni mülakat yapmaya başlayan kişiler bu soruyu genellikle bu şekilde soruyorlar.

Bu sorunun sorulmasının aslında tek bir amacı var. Sorunun içine gizlenmiş bu amacı bilirseniz, size artı puan kazandıracak bir mülakat sorusunu da cevaplamış olursunuz.

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz sorusu ile ne öğrenmek istiyorlar?

Aslında bu soru ile hedef, iş başvurusu yaptığınız / mülakat yaptığınız bu şirkette ne kadar süre kalmayı planladığınızı öğrenmek.

Tüm şirketler ve mülakat yapan kişiler, kendileri ile uzun süre çalışmak isteyen kişileri tercih ediyor. Kısa vadede yetiştirdikleri kişileri kaybetmek istemiyorlar. Bu sebeple cevabınızın içinde mutlaka o şirkette bir kariyer beklentisi içinde olduğunuzu belirtmeniz gerekir.

5 yıllık planlarınızda çalıştığınız şirkette ilerlemek ve iyi bir noktaya gelmek istediğinizi ifade edebilirsiniz.

Bu sorunun tuzak noktası yok mu ?

Bu soruyu cevaplarken adaylar genellikle çalıştıkları şirkette yükselmek, yönetici olmak, müdür olmak, terfi etmek gibi beklentilerinden bahsetmeye başlıyorlar. Bunlar çok doğal beklentiler ancak daha mülakatta terfi beklentisi içinde olmak çok sağlıklı bir beklenti değil. İnsan kaynakları uzmanlarının da kafasında soru işaretleri bırakan yorumlar bunlar.

Bu sebeple burada biraz daha hassas olmak, dikkatli olmak önemli.
Bence bu beklentilerden bahsetmeden, önceliğiniz bu şirkette kendinizi göstermek ve terfilerden bağımsız olarak kendinizi geliştirmek ve gelebileceğiniz en iyi noktaya gelmek olduğunu söylemek daha doğru bir cevap olacaktır.