Bir Çalışan Olarak Fark Yaratmanız İçin 7 İpucu

İşinizde lider olmak ve fark yaratmak için çok zorlu süreçleri yaşamak zorundasınız. Sıfırdan başlayarak işinizde nasıl lider durumuna gelebilirsiniz?

Aslında bunun birçok yolu var. Bu yazımızda işyerinizde lider bir konuma gelmenin ve kendinizi diğer çalışanlara göre bir adım öne çıkartmanın yollarından bahsedeceğiz.

is-hayatinda-kariyer

1-Sorumluluk Alın

Sorumluluk almaktan kaçmayın. Projeler geliştirin ya da işyerinizde diğer devam eden projelere katılın. Bu projelerde zor gibi görünen işlerin sorumluluğunu üzerinize alın. Başarısız olabilirsiniz ancak bu cesaretinizi kırmamalı çünkü her hatanız size bir şeyler öğretecektir.  Ve bu hatalarınızın size öğreteceklerini, sorumluluk almadan ve hata yapmadan bilemezsiniz.

2-Kazan-Kazan

Kazan-kazan ifadesine mutlaka inanın. İş hayatını kirli, çıkarcı, hile dolu bir dünya olarak görebilirsiniz ama o dünyanın bir parçası olmak zorunda değilsiniz. Bu yüzden kendi yolunuzu çizmelisiniz. Bir lider olarak bu dünyayı değiştirebileceğinize inanın. Olumlu katkıda bulunun. Çevrenizdeki insanlar üzerinde olumlu yöndeki etkinizin gücüne inanın. Bu gücünüzle insanlara ilham kaynağı olmaya çalışın. Çevreniz ile iyi etkileşimde olduğunuz zaman, bu enerjinin size geri döneceğini ve asıl kazananın siz olacağını göreceksiniz.

3-Risk Alın

Yeni şeyler denemekten kaçmayın ve gerektiğinde risk alın. Rahat olduğunuz alanda dışarı çıkın ve daha çok mücade edin. İş ortamınızda fark yaratmak ve fark edilmek istiyorsanız, risk alarak inandığınız şeylerin peşinden gitmelisiniz. Ofisinizde kimsenin üzerine almak istemediği zor bir projeyi sahiplenmeniz, bu konuda çok önemli bir adım olabilir.

4-Yapın, Yazın

Bir şeyler yapacağınız konusunda çok konuşuyorsunuz, ama konuştuğunuz kadar yapamıyor, yapmıyorsunuz. Üstelik saygınlığınızı da zedeliyorsunuz.  Konuşmak yerine, yapın.

Ayrıca, eğer bir lider olmak ve fark yaratmak istiyorsanız, plan yapmak ve bu planlarınızı yazmak durumundasınız. Aklınızda birçok fikir olabilir. Bunların takibini kolaylaştırmak için bir kenara yazmanız iyi olacaktır ve bunu bir alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Yazma süreci size yepyeni fikirler vereceği gibi, var olan fikirleriniz ve projelerinizde daha önce gözünüze çarpmamış detayları da size gösterecektir. 

5-Fırsatları Görün

Kendinize fırsatlar yaratmak zorunda değilsiniz. Çünkü aslında çevreniz fırsatlarla dolu ancak onların farkına varmak zorundasınız.

Biraz önce de bahsettiğim gibi eğer kimsenin sorumluluğunu almak istemediği bir proje varsa, bu projeye el atın. Bu sizin için çok önemli bir fırsattır. Bu tür fırsatları göremezseniz, onları kullanmanız imkansızdır.

6-Açık Olun

Eleştirilere her zaman açık olun. Bu öneriyi hem iş hayatınız hem de özel hayatınız için dikkate almalısınız. Başkalarının izlenimleri ve yorumları, fikirlerinizi geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Böylece süreçleri ve fikirlerinizi daha iyi analiz eder, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. “Bin bilsen de bir bilene danış.” atasözümüzdeki gibi herkesin fikirlerini dinlemeye açık olun. Sadece kendinizi dinlemeyin yoksa gün geçtikçe düşünceleriniz zayıflayacaktır.

7-Verin, Verin, Verin

Tüm düşüncelerinizi ve planlarınızı paylaşın ki yenilerine yer açılsın. Yeni fikirler ise çevrenizden, belki de en ummadığınız kişilerden gelecektir. Yapıcı eleştirileri mutlaka değerlendirin. Emin olun ki paylaştıklarınızdan daha fazlası gelecek ve fikirleriniz gittikçe zenginleşecektir. Bu da liderlik vasfınıza büyük katkıda bulunacak, sizi ön plana çıkaracak bir özelliktir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *