Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kalabalık İçinde Fark Edilmenin 3 Yolu (İş Görüşmelerinde de!)

Herkesin aynı üniformayı giydiği bir okulda kendi çocuğunuzu ayırt etmekte bile zorlanacaksınızdır. Dünyanın en iyi anne-babası olsanız bile… Böyle bir durumda çocuğunuzu ayırt edebilmek için onu diğerlerinden ayıran küçük eşsiz özelliklerini gözlersiniz. Örneğin çocuğunuzun sırt çantası siyah-sarı dik çizgili bir sırt çantasıysa çocukların sırt çantalarını gözlersiniz ve kendi çocuğunuzu bulursunuz. Veya kendi çocuğunuz çok sosyal bir çocuktur ve böyle bir çocuğu arar gözleriniz. Bu şekilde kalabalıkta çocuğunuzu bulursunuz.

is-gorusmesinde-fark-yaratma

Size neden bu hikayeyi anlatıyoruz? Çünkü bu durum işverenlerin doğru çalışanı seçerken yaşadıkları ile hemen hemen aynıdır. İşverenleri etkileyen şey sizce nedir? Sizi diğer onca adaydan ayıracak olan nedir?

Sizi ideal bir çalışan olarak kalabalıkta öne çıkaracak olan 3 önemli noktadan bahsetmeye başlayalım.

  • Profesyonel İlişkiler Kurun

Bu “networking” olarak da adlandırılır. Güçlü iş ilişkileri kurun. Gerçek stratejiniz zeki ve profesyonel iş ilişkileri kurmak olmalıdır. Bu ilişkileriniz size başarıyı getirecek ve sizi diğer adaylardan ayıracak etkendir.

  • Süper Gücünüzü Gösterin

Kendinizi en güçlü hissettiğiniz, kendinize en fazla güvendiğiniz anı düşünün. Sonrasında ise kendinize şunu sorun. Durum neydi? Neredeydiniz ve ne olmuştu?

Yukarıdaki soruları yanıtladıktan sonra kendinizi güçlü hissedebilmeniz için gerekli olanın ne olduğunun farkına varabilirsiniz. Kendinizi daha yüksek seviyedeki bir başarıya ulaştırabilmeniz için bu güce ihtiyacınız var. Bu gücü ihtiyaç duyduğunuzda giyebilirsiniz. Bu güç sizi kalabalıktan da ayıracaktır.

  • Zor Bir Hikaye Anlatın

Maya Angelou’nun dediği gibi “Sizin ne dediğinizi, ne yaptığınızı herkes unutur ancak sizin onlara ne hissettirdiğinizi unutmazlar.” İnsanlara zor bir hikayenizi anlatmanız onlara unutamayacakları hisler yaşatmanızı sağlar.

Bu yüzden sizi anlatan bir hikayeyi paylaşın. Sizi siz yapan hikayenizi. Unutamadığınız bir zamanı ve size yenilik katan bir başarınızı… Bu türden hikayelerinizi akılda kalacak bir şekilde anlatın. İşverenlere daha önce hissetmedikleri bir şeyler hissettirebilecek bir hikaye. Sizi kalabalık arasında seçilebilir kılacak olan bir hikaye.

Hangi hikayeniz? Kalabalıklar arasından sıyrılmanıza yarayacak, iş başvurusu ve iş görüşmesi sırasında sizi farklılaştıracak başka bir fikriniz var mı?