Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İşverenlerin Mülakatlarda Duymak İstedikleri 5 Cümle

Hepimiz bir iş görüşmesine gittiğimizde işverenin bizde nelere dikkat ettiğini merak ederiz. Eğer bunu bilebilseydik, mülakatlarda işe alınmamızda doğrudan etkili olacak bir şeyler söyleyebilirdik. İşe alınma şansımızı arttıracak cümleler kurardık.

Aşağıdaki 5 madde ile, işvereni işe alınabilecek en uygun kişi olduğunuza ikna edecek ipuçlarını özetlemeye çalıştık.

isverenlerin-mulakatta-duymak-istedikleri

İşverenlerin Mülakatlarda Duymak İstedikleri!

  • Aynı şeyi / işi iki kez söylettirmeyeceğim.

Her işveren çalışanlarından bazı işleri yapmasını isterler ve bunların en kısa sürede yapıldığını görmek isterler. Size verdikleri görevin yerine getirilmediğini görmeleri sonucu, tekrar aynı şeyi yapmanızı istemeleri işverenin hoşuna gitmez. Bu istekleri sürekli tekrar ettirmeyeceğinizin sözünü vermeniz bu yüzden önemlidir. İş görüşmesinde bunu belirttiğinizde işverenlerin dikkatini çekersiniz.

  • Verilen Görevi / işi Mükemmel Bir Şekilde Yerine Getireceğim.

Tüm işverenlerin duymak istediği şey budur. Görev veya iş ne olursa olsun. Bunu en iyi şekilde yapacağınıza dair söz verebilmelisiniz. İşverenler bunu bekler. Mülakat sırasında bu tarz mesajlar vermeniz önemlidir.

  • İnsan İlişkileri İyi Biriyimdir, İnsanlarla Kolay Anlaşırım.

İşverenlerin duymak isteyecekleri diğer şey de budur. Her ne durumda olursanız olun, her zaman iyi bir takım oyuncusu olabilmelisiniz. İşverenin otoritesini gölgede bırakmayacak, karışıklığa ve problemlere neden olmayacak şekilde olayları çözüme kavuşturabilecek bir iletişim becerisine sahip olmalısınız.

  • Bir Şeyin Doğrusunun Nasıl Yapılacağını Kolayca Öğrenebilirim, Hızlı Öğrenme Yeteneğim Vardır.

Eğer bir şeyi yapamamış veya yanlış yapmışsanız, bu durumu kabullenebilmelisiniz. Duruma hem eleştirel hem de yapıcı bir şekilde bakabilmelisiniz. Yanlışınızı görüp ondan ders çıkarıp sorunu çözebilmelisiniz. Doğru şekilde nasıl yapılacağını öğrenebilecek yapıya sahip olmalısınız. Örneğin kendi alanınızda bir yenilik yapılmış ise kendinizi-yeteneklerinizi kolayca güncelleyebilmelisiniz.

  • Sadık Bir Çalışanım.

İşveren hakkında olumsuz konuşmayacaksınız, işinizi görevinizi yerine getirmek için gereken her şeyi yapacaksınız. Bir işveren için çalışırken, onun en iyi çalışanı olmak için çalışacaksınız. Bu süre 1 yıl veya 10 yıl olur, farketmez. Önemli olan iş ahlakınızı bu şekilde korumanızdır. İşten ayrıldığınızda dahi eski işiniz ile aranızda sadakate dayalı güçlü bir bağ kalabilmeli. Her işveren sadık bir çalışan ister.

Stajyer çalışanlar veya yeni işe başlayan çalışanlar sadakati sürekli sorgularlar. Genellikle bu konuda gelen sorular iş yerinde uzun süre çalışmak ile ilgilidir. Ancak gerçek daha farklıdır. Sadakat sadece çalıştığınız yılların uzunluğu ile ilgili bir şey değildir. Çalıştığınız sürece işinize katkı sağlarken en iyisini yapmak için çalışacak bağlılığı hissetmenizdir. İşyerinize karşı olan duygularınızdır. Sadakat sadece orada geçirdiğiniz 10 veya 20 yıl değildir.

Yukarıdaki 5 başlıkta işverenlerin iş görüşmesinde katılımcılardan duymak istediklerinden bahsettik. Tabi ki sadece 5 cümleden daha fazlası var. Ancak yukarıdaki 5 önemli noktadan yola çıkarak, mülakatlarda işverenlerin duymak istediği diğer başlıkları da siz tahmin edebilirsiniz.