Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İşverenler Mülakatta Adaylarda Ne Ararlar?

Bir iş ilanı oluşturulurken adayların sahip olmaları gereken minimum kriterler belirtilmektedir. Örneğin üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun olunması gerektiği, yaş sınırı, iş deneyimi gibi nitelikler iş başvuru formunda ve ilanında yazar. Ancak işe alınmada bunların yanında asıl önemli olan detaylar göz önünde bulundurulur. Zira genel vasıfları uymayanlar zaten başvuru yapmaz, vasıfları uyanlar da yüzlerce başvuru yapar. Bu kadar çok sayıdaki başvuru arasından en iyisini bulmak da tamamen mülakat sonucuna bağlıdır. Bu sebeple işe alınmak isteyen adayın sadece asgari gereklilikleri değil de adayın kendisine ekstra olarak ne kattığı mülakatta çok önemlidir. İşte bu detaylı nitelikler sizin mülakattaki başarı oranınızı belirleyecektir.

isverenler-mulakatta-adaylarda-ne-ararlar

İşverenler Mülakatta Adaylarda Ne Ararlar?

1. Ağırbaşlı, olgun olun

İşverenler kendi bünyelerine katacakları kişilerin ayakları yere basan, olgun bireyler olmalarını isterler. Heyecanını yatıştıramayan, hemen her söze atlayan adaylar hiçbir iş kolunda çok fazla tercih edilmezler. Bu sebeple sorulara verdiğiniz yanıtlarla, oturuşunuz, duruşunuzla ağırbaşlı, olgun, karakteri yerleşmiş biri olduğunuzu karşı tarafa iletebilmeniz gerekir.

2. İletişime açık bir tavır takının

Sizin işe alınmanız konusunda söz sahibi olan kişilerle etkili bir iletişim kurmanız çok önemlidir. Hatta görüşme anını beklerken orada bulunan diğer çalışanlar ve adaylarla da iletişime girmeniz sizin için olumlu bir hava yaratacaktır. Görüşme anında da kendinizi içe kapatmamaya, el, kol hareketleriniz, vücut diliniz ve sorulara verdiğiniz yanıtlarla da iletişime açık olduğunuzu, kolay iletişim kurulabilen bireyler olduğunuzu gösterin.

3. Dürüst olun

İş görüşmelerinde kimi zaman mülakatı yapan kişiler, adayların ne kadar dürüst olduklarını görmek için tuzak sorular yöneltebilirler. İşe alım uzmanları vücut dili, jest, mimiklerin anlamları konusunda eğitimli bilinçli kişilerdir. Bu sebeple söyledikleriniz doğru değilse, beden diliniz sizi ele verebilir. Başka bir açıdan bakıldığında görüşmede gerçeğe uygun olmayan bir şey söylediğinizde işe alınmış olursanız, ileriki dönemlerde bu ortaya çıkabilir. Böyle durumlar da sizi zora sokabilir. Bu bakımdan size yöneltilen sorulara en açık ve doğru yanıtları vermeniz sizi gelecekte koruyacaktır.

4.Özgüvenli ve dengeli bir tutum sergileyin

Kendine ve yeterliliklerine güvenen bir adayın mülakattaki başarı şansı çok yüksektir. Ancak bu özgüven içi boş değil, aksine altı sağlam temellere dayanan bir güven olmalıdır. Dengesiz tavırlar sergileyerek her şeyi yaparım, başarırım havası iş görüşmelerinde genellikle olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Bu sebeple dengeli ve sağlam dayanaklı bir özgüven sizin işe alınmanızı sağlayacaktır.

5.Koşullara adapte olabileceğinizi gösterin

İşe alınmak isteyen kişinin kesinlikle kendi prensipleri olmalı ve bunu karşıya yansıtabilmelidir. Ancak iş, yoğun ve stresli bir ortamdır ve bu alanda katı kurallar çoğu zaman işe yaramaz. Özellikle çalışma ortamında esnek olabilmek, kurallara sadık kalarak koşullara göre de yön alabilmek önemlidir. İşe alım uzmanları sizin bu yönünüzü de keşfetme adına sorular yönelteceklerdir. Yoğun, stresli, kimi zaman kısıtlı koşullara da adapte olabileceğinizi fark ettirmeniz gerekir.

6. Gerektiğinde inisiyatif alabileceğinizi hissettirin

Sizin başvuru yaptığınız pozisyon çok fazla liderlik gerektirmiyor olabilir. Ancak bir grup, takım içinde çalışacak kişilerde mutlaka liderlik özellikleri aranır. İşe alınacak kişi gerektiğinde inisiyatif alabilmeli, olayı yönetip yönlendirebilmelidir. Bunun için size yöneltilecek sorulara yanıt verirken liderlik özelliklerinizi de ön plana çıkaracak bir tutum sergileyin.

7. İş için istekli olduğunuzu belli edin

Bir işte başarılı olabilmek için öncelikle o işi yapmayı çok istiyor olmak gerekir. Görüşme esnasında, bu işi ne kadar çok istediğinizi işe alım uzmanlarına hissettirmeniz gerekir. Sizin istekli ve hevesli olduğunuzu gören işverenler de size karşı daha olumlu ve ılımlı bir tutum sergileyeceklerdir.

8. Öğrenmeye ve yeniliklere açık olduğunuzu gösterin

Özgeçmişinizdeki bilgiler sizin bu iş için yeterli bir aday olduğunuzu gösteriyor olabilir. Bu da iş görüşmesine giderken sizin özgüveninizi ve motivasyonunuzu yüksek tutacaktır. Ancak iş görüşmesinde “ben zaten biliyorum, en iyisi benim” tarzında bir yaklaşım sizi itici gösterecektir. Bunun yerine yine kendinize güvenin, fakat yeniliklere açık olduğunuzu, öğrenmek ve gelişmek istediğinizi de belirtin. İşe alım uzmanlarının iş ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili anlattıklarını can kulağıyla dinleyin ve bu konuda kendinizi geliştirmek istediğinizi, varsa eğitimlere de gönüllü olarak katılacağınızı hissettirin.

9. Takım çalışmasına yatkın olduğunuzu hissettirin

Bir iş yerinde işe alınmak, uzun süre orada çalışmak istiyorsanız mutlaka takım çalışmasından ve onun gerektirdiklerinden haberdar olmanız gerekir. Günün büyük bir bölümünü iş yerinde pek çok kişi ile birlikte geçirecek olan kişilerin iletişime açık ve işbirlikçi çalışmaya yatkın olmaları önemlidir. “Ben bilirim, ben yaparımcı” anlayıştan uzak, “birlikte çalışırsak daha başarılı oluruz” anlayışına yakın olmak gerekir. İşte bu bir olabilme, takım olabilme ruhuna sahip olduğunuzu mülakatta hissettirmeniz sizin için artı puan olacaktır.

10. Kendinize özgü becerileriniz varsa bahsedin

Bir iş pozisyonu için adayların sahip olmaları gereken nitelikler bellidir ve bunları karşılamayanlar zaten görüşmeye çağrılmazlar. Bunların dışında genel olarak iletişime açık, özgüvenli, istekli ve dengeli olma gibi nitelikler de mülakatlardaki başarıyı kesinlikle artırmaktadır. Ancak bunlara ek olarak sizi diğer adayların bir tık daha önüne geçirebilecek özel yetenek ve eğitimlerinizin de bahsinin geçmesi önemlidir. Örneğin kişisel gelişim adına aldığınız kurslar, varsa yaptığınız takım sporları ya da bireysel sporlar, katıldığınız zihinsel gelişim etkinlikleri gibi pek çok özellik, beceri size daha olumlu yaklaşılmasını sağlayacaktır. Bu sebeple mülakatta böyle artılarınızı da göz ardı etmeyin.