Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İşverenler Aslında Sizinle İlgili Neleri Öğrenmek İstiyorlar?

“Bize kendinden bahsedebilir misin?”

“Neden bu iş ile ilgileniyorsun?”

“Şirketimiz ile ilgili neler biliyorsun?” 

Yukarıdaki sorular, katıldığınız iş görüşmelerinde defalarca karşınıza çıkmıştır. Ve gelecek iş görüşmelerinizde de karşınıza çıkmaları muhtemeldir. Bu yazımızda size, bu mülakat soruları ile işverenlerin aslında neleri anlamak istedikleri konusunda, çok önemli ipuçları vereceğiz. 

mulakat-isveren-sorulari

Yukarıdaki mülakat sorularına “En büyük zayıf yönünüz nedir?” ve “Son işinizden neden ayrıldınız?” sorularını da ekleyebiliriz. Mülakat sırasında sorulan tüm bu sorularla işverenin öğrenmek istediği asıl noktalar şunlar:

  • İşi yapabilir misiniz?
  • Sizinle beraber çalışabilir miyiz?
  • Uzun süre şirkete hizmet edebilecek misiniz? Yani işe alınmaya değer misiniz? 

İş görüşmeleri sırasında sorulan tüm soruların amacı, yukarıda sıraladığımız noktalara açıklık getirmeniz ve karşınızdaki kişiyi, bu maddeler doğrultusunda ikna etmenizdir.

Bu işi yapabilir misiniz?

Bu soru bir numaralı sorudur. Sonuçta bir iş başvurusu yapıyorsunuz ve sizden işi yapmanız bekleniyor. İşvereni görüşmenizde bu konuda mutlaka tatmin etmelisiniz.

İş tecrübeleriniz ve geçmişteki çalışmalarınız bu sorunun yanıtı olacaktır. Bu yüzden iş görüşmesinde elinizden geldiğince yeteneklerinizi belirtin. Tecrübeleriniz, geçmişteki çalışmalarınız ve yetenekleriniz ile iş başvurusu yaptığınız iş arasındaki ilişki, işvereni ikna etmede çok önemlidir. Ayrıca böyle bir ilişkiyi gören işveren sizin işe olan ilginizi ve şirketi yakından tanıdığınızı görecektir. İş görüşmesinin devamında ise, işi yapabilecek bilgi birikimine sahip olduğunuzu işverene gösterdikten sonra, kararlılığınız ve motivasyonunuz hakkında da konuşabilirsiniz.

Beraber çalışabilir miyiz?

İşe başladıktan sonra iş arkadaşlarınız ile neredeyse aileniz ile geçireceğiniz zaman kadar uzun süre geçireceksinizdir. İş arkadaşlarınızın hepsi ile iyi geçinmek durumundasınız. Tek yapmanız gereken şey, herkese saygılı ve hoş davranmak. Ancak iş görüşmesinde işveren sizin saygılı ve insan ilişkilerinde başarılı biri olduğunuzu nerden anlayabilecektir? Sizin bunu bir şekilde sergilemeniz gerekir. “Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?”  veya “Bize önceki işlerinizde yaşadığınız zor bir durumdan bahsedebilir misiniz? Bu zor durumun üstesinden nasıl geldiniz?” Bu mülakat soruları aslında sizin için büyük bir fırsat.

Şirket politikasını, şirketin amaçlarını ve vizyonunu benimsemiş olmak da önemli. Peki şirket politikası nasıl öğrenilir? Etrafınıza şirketi sorarak onun hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Bu topladığınız bilgileri iş görüşmesinde işveren ile paylaşın ki işveren sizin şirkete olan ilginizi anlasın. Burada önemli olan bir başka nokta ise, şirket politikasını ne derece benimseyip uygulayabileceğinizdir. 

Uzun süre şirkete hizmet edebilecek misiniz? Yani işe alınmaya değer misiniz?

Her iki yılda bir şirket değiştirmeyi düşünen çalışanların sayısında büyük bir artış var. Şirketler ise bugünlerde şirket ile çalışanları arasında sadakat sözleşmesi yapmaktadır. İşverenler burada oldukça haklılar. Zira işe aldıkları kişi 6 ay sonra şirket değiştirmek istediğini söyleyebilir. Çalışanının işten çıkması bizim için büyük bir şey olmasa bile, şirket için çok şey ifade eder. Zaman ve para kaybederler. Bu yüzden aldıkları kişinin uzun süre şirketlerinde devam etmesini beklerler.

İş ve pozisyon için ne kadar ilgili olduğunuzu gösterin. İş görüşmesinde “İşten ayrılmak istemem durumunda nasıl bir tepki verirsiniz?” gibi bir soru sormamalısınız. Bu türden ifadeler size işi kaybettirir. İş görüşmesinde güvenilirliğinizi, motivasyonunuzu ve işe olan ilginizi göstermelisiniz.

İşe alınmaya değer biri olduğunuzu işverene açık bir şekilde göstermelisiniz. 

Son olarak, iş başvurusu yaptığınız alanın uzmanısınız, herkes ile iyi anlaşıyorsunuz, iş yerinde sevilen kişisiniz ve güvenilirsiniz. Ancak eğer siz bu değerlerinizi ifade etmezseniz, işveren sizi tanımadan iş görüşmesi bitecektir. Kendinizi net bir şekilde anlatın. Tüm bu değerlerinizi paylaşın. Bunun içinde en başta sıraladığımız mülakat sorularına cevap verirken bu çizgiden ilerleyin.