Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İşin Tüm Gerekliliklerini Sağlamadığım Bir Pozisyona Başvuru Yapabilir miyim?

İş arama sürecinde olan kişilerden gelen bu soruyla sıkça karşılaşıyoruz. Bir iş başvurusu yapmak istiyorsunuz ama işin tüm gereksinimlerini karşılamıyorsunuz. Ne yapmalısınız?

Size “Evet başvurabilirsiniz.” veya “Hayır başvuramazsınız.” gibi net bir cevap veremeyeceğiz. Ancak bazı önerilerilerimiz olacak.

is-basvurusu-is-arama

Öncelikle, iş ilanındaki listenin sizi yıldırmasına izin vermeyin. Elbette bazı noktalarda eksikleriniz olabilir. Zaten iş ilanındaki maddeler en ideal kişi için hazırlanmıştır ve o ideal kişi yok denecek kadar azdır. İşverenler de bunu bilirler. Ancak mükemmele ne kadar yaklaşanını bulurlarsa, o kadar iyi. Sizin niteliklerinizin birebir işin gereklilikleri ile eşleşmemesi çok istediğiniz işe başvururken sizi yolunuzdan çevirmemeli.

Bu zamana kadar edindiğiniz tecrübenin başvurduğunuz işi yapabileceğinizi gösterecek bir teminat olduğunu belirtin. Öz yazınızda ve özgeçmişinizde bu tecrübelerinizi işaret ederek başvurduğunuz iş ile ilgili eksiklerinizi kapatabileceğinizin sözünü verebilirsiniz. Evet bazı konularda eksikleriniz var. Önemli olan bu eksikleri kapatabileceğinizi, bu sorumluluğu alabileceğinizi göstermek.

Ancak bazı gereksinimler vardır ki o listenin en önemli unsurudur, bunları bilmeden o işe başlamanızın bile imkanı yoktur. Örneğin, javascript kullanarak programlar geliştiren bir yerde programcı olmak istiyorsunuz ancak javascript bilmiyorsunuz. Bu minimum gereksinimleri karşılamanız şart.  İşveren belirli bir konuda bilginizin kesinlikle olması gerektiğini iş ilanında belirttiyse ve sizin özellikleriniz bunu karşılamıyorsa, bu işe başvurmayın. Eğer minimum iş gereksinimlerini karşılayamıyorsanız, işe başvurarak kendi zamanınızı ve işverenin zamanını boşa harcamayın. Bu şekilde hareket ederek, sizinle hiç ilgisi olmayan işlere başvurmanız, o şirkette size uygun olabilecek pozisyonlarda da elenmenize neden olabilir, bunu sakın unutmayın.

İş gereksinimlerini tam olarak sağlamadığınız bir işe başvurmanızda bir de şöyle bir sıkıntı var. İşveren sizin başvurunuzu gördüğünde iş ilanında iş tanımını vb. okuyup okumadığınız hakkında şüpheye kapılabilir. Ancak siz işi gerçekten istiyorsunuz ve bu eksikleri gidereceğinize eminsiniz. Bu şüpheyi ortadan kaldırmak için yapmanız gereken yukarıda bahsettiğimiz gibi ön yazınızda, özgeçmişinizde eksiklerinizin olduğunu ancak bunları aşacağınızı belirtmek. Bir de şunu düşünelim eğer minimum gereksinimler arasında Almanca bilmek varsa ve işi yapabilmek için gerçekten önemli ise diğer gereksinimler karşılanmasa bile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tahmin edin neden?

Çünkü işe başvuran diğer adayların yarısından fazlası Almanca bilmeyecektir.

Birebir tüm gereksinimleri karşılamasanız bile yeteneklerinizi iş tanımına yakın görüyorsanız istediğiniz işe başvurabilirsiniz. Dediğimiz gibi mükemmel bir eşleşme ile zor karşılaşırsınız. Sürekli yeni şeyler öğrenmek zorunda olduğunuzu bilmeli ve buna uygun davranmalısınız. İş başvurusu yapan diğer adaylar eğer sizden daha fazla niteliğe sahipse, işverenler sizi değil onları seçer. Bu çok normal.

Ve tecrübe yılı… Çoğu aday bu konuda şikayetçidir. Eğer bir iş sizden 10 yıllık bir tecrübe istiyor ancak sizin sadece 2 yıllık bir tecrübeniz var. O halde bu işe başvurmamalısınız. Ancak bir başka iş 3-5 yıllık bir tecrübe talep etmekte ve sizin 2 yıllık bir tecrübeniz var. Bu işe, 2 yıllık tecrübenizin yeterli olacağını anlatan güzel bir ön yazı yazarak başvurabilirsiniz. 

İşverenleri sizi işe almaya ne ikna eder?

Bunu yapacağınız yer ön yazınız ve özgeçmişinizdir. Yani ön yazınıza ve özgeçmişinize ne yazmalısınız ki sizi iş görüşmesine davet etsinler. Kendi hakkınızda değerli olduğunu düşündüğünüz özellikleriniz yoksa, “Şu özelliğim işvereni etkiler.” diyemiyorsanız, önce kendinizi tanımaya zaman ayırıp, özgeçmişinizi ve ön yazınızı sonrasında hazırlamalısınız.