Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İşe Girerken Maaş Dışında Dikkat Etmeniz Gereken 3 Konu

En son katıldığınız iş görüşmesinde işveren ile nasıl anlaşmaya vardınız? Genellikle işveren veya insan kaynakları departmanında çalışanlar, mülakat sonucunda eğer olumlu bir izlenim elde ettiler ve sizinle çalışmak istiyorlarsa, sizinle her konuda anlaşarak sizi işe almak isterler. Ancak şu bir gerçek ki, işveren taraf her zaman daha az para vermek isteyecektir. İşe alınma sürecinizin en önemli aşamalarından birini oluşturan “maaş pazarlığı” konusunda gerçekten işveren ile iyi bir anlaşma yaptığınızı düşündünüz mü?

maas-pazarligi-diger-maddeler

Anlaşamadığınız bir noktadan ötürü kabul etmediğiniz bir iş teklifi sürecinde, en büyük etken, maaşın beklentinizin altında kalmış olmasındandır.  İşverenin size önerdiği maaşı beğenmemiş olabilirsiniz. Ancak iş tekliflerinde ilgileneceğiniz tek konu maaşınızdan ibaret değildir. İşi bir bütün olarak düşündüğünüzde, yeterli görmediğiniz maaşınızı bir şekilde telafi edecek ek faktörlerin sunulup sunulmadığı da çok önemlidir. Bu etkenleri de göz önünde bulundurarak kendiniz, aileniz ve sevdikleriniz için neyin en iyi olacağını düşünmelisiniz.

Sağlık / Hayat Sigortası

Maaşınızın miktarı kadar,  sağlık sigortanızın olup olmayacağı da önemli bir etkendir. Sağlık sigortanızın ve hayat sigortanızın olması tedavi ve ilaç ücreti gibi ödemelerinizi karşılayacağından oldukça önemlidir. Aksi takdirde bu ödemeleri kendi cebinizden karşılamak durumunda kalacaksınız. Eğer sağlık sigortası veya hayat sigortası istiyorsanız, iş görüşmesinde bu konuda kesin bir anlaşmaya varmak ve ilgilendiğiniz pozisyonda böyle bir yan hak olup olmadığını anlamak zorundasınız.

Esnek Çalışma Saatleri ve Çalışma Ortamı

Esnek çalışma saatleri son yıllarda oldukça yaygın hale gelen bir uygulamadır. Şirketlerin de bazıları, çalışanlarının ofislerinden çok dışarıdan da işlerini takip edebileceklerini, yönetebileceklerini düşünür. Ayrıca bunun motivasyon açısından da pek çok yararı olacaktır. Çalışanların verimliliğini arttırmada önemli bir etken olacağının bilincindedirler. Eğer sizin de bir çalışan olarak böyle bir talebiniz olacaksa, yani haftanın bir veya iki günü ofis dışından çalışmak istiyorsanız veya işe erken saatte gelip iş gününde trafiğin en yoğun olduğu vakitten önce işten ayrılmak istiyorsanız bunu mülakatınızda işe başlamadan önce belirtmelisiniz.

Ancak işverenlerin de bu konuda endişe duydukları bazı noktalar da vardır. Bunlardan ilki, sizin işinizi bu şekilde yürütüp yürütemeyeceğinizdir. İkincisi ise çalışma arkadaşlarınız size ihtiyaç duyduklarında size kolay ulaşıp ulaşamayacaklarıdır. Şirketinizi bu iki önemli noktada başarılı olacağınıza dair ikna etmelisiniz ve bu konu üzerinde anlaşmaya varmalısınız.

Tatil ve İzin Uygulamaları

Günümüzde birçok şirket, yasal sınırlarla belirlenmiş tatil günleri dışında da izin hakkı tanımaktadır. Çalışanlarına doğum gününde 1 gün izinli sayılma hakkı veren şirketler buna en güzel örnek. Buna ek olarak yasal yıllık izin sürelerini, olduğundan daha fazla veren / uygulayan şirketlerde bulunmaktadır. Mülakat sürecinde maaş dışında bu konuları da netleştirebilirsiniz.

Elbette aksi yönde hareket eden şirketlerle karşılaşmanız da mümkündür. Cumartesi günleri mesai yapan, hatta haftalık yasal çalışma saatinden daha uzun çalışma saatlerine sahip olan işverenler de görebilirisiniz. Maaş kadar, kendinize ve ailenize ayıracağınız vakti de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Gördüğünüz gibi bir mülakatta maaş konusundan başka birçok farklı konuda da anlaşmaya varmanız gerekmektedir. İşi bir bütün olarak ele almalısınız ve isteklerinizi de buna göre işverenden talep etmelisiniz.