Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Tecrübeleri ile İlgili Sorular – Bölüm 3

Mülakat soruları arasında en büyük paya sahip olan iş deneyimleri ve içinde yer aldığınız projeler ile ilgili mülakat sorularının devamını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İş Deneyimleri İle İlgili Mülakat Soruları

Şirketimiz ve sektörümüz hakkında neler biliyorsunuz?

Mülakatçı bu soru ile sektöre olan ilginizi ölçmeye çalışır. Mülakata gitmeden önce sektörle ve şirketle ilgili ayrıntılı bir araştırma yapmalısınız. Soruya hızlı bir şekilde takılmadan cevap vermelisiniz.

Bu pozisyona eleman arandığından nasıl haberiniz oldu?

Böyle bir soruyla başvurduğunuz pozisyon ile ilgili her hangi bir kaynakla ilan edilmediyse karşılaşabilirsiniz. Bu sorunun cevabı sizin bilgileri değerlendirme becerinizi ortaya koyacaktır. Bulunduğunuz pozisyonda şirket üst yöneticileri vasıtasıyla haberdar olduysanız bunu söylemekten çekinmeyin. Ortak tanışıklıklar pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da mülakatın gidişatını olumlu etkileyecektir.

is-tecrubeleri-ile-ilgili-mulakat-sorulari

İş Tecrübeleri ile İlgili Mülakat Soruları

Başvurduğunuz şirketleri ve gelen iş tekliflerinden bahseder misiniz?

Eğer başka firmalar tarafından iş teklifi aldıysanız bu konudan mülakat yapan kişiye detaylı bir şekilde bahsetmelisiniz. Başka firmalar tarafından iş teklifi alan adaylar her zaman mülakatçıların dikkatini çeker. Gelen iş teklinizdeki maaş yapısından bahsederseniz bu karşı tarafın teklif aşamasında buna göre davranmasını sağlar.

İş yaşamınızdan geriye kalan zamanları nasıl değerlendirirsiniz?

Genellikle mülakatın başlangıcında sorulan hobileriniz hakkında sorulardan biridir. Eğer bu tarz sorular mülakatın ilerleyen zamanlarında da soruluyorsa karşınızdaki mülakatçının pek tecrübeli olmadığını düşünebilirsiniz. Soruya özgeçmişinizde yazan hobileriniz ve ilgilendiğiniz konulardan bahsederek cevap verebilirsiniz.

Profesyonel iş hayatınızda hiç işten çıkartıldınız mı?

Eğer daha önce işten çıkartıldıysanız bunu belirtmekten çekinmeyin. İşten çıkarıldığınızı saklarsanız, işe alım esnasında bu konu ortaya çıkabilir ve son anda sizin için hoş olmayan bir durum oluşabilir.
İş çıkarılma sebeplerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Performans yetersizliği,
Çalışanlarla iletişim sorunları,

Firmanın küçülmeye gitmesi,

Bulunan bölümün kaldırılması.

Özgeçmişinizde bazı tarih boşlukları görüyorum. Sebebini açıklar mısınız?

Bu mülakat sorusuna oldukça dikkatli cevap vermeniz gerekir. Özgeçmişiniz üzerinden giderek cevap vermeniz daha doğru olacaktır. Her tarih aralığını mülakatçıyı tatmin edecek şekilde açıklayın. Eğer özgeçmişinizde iki üç sene gibi uzun bir dönem varsa bu sorunun cevabı kesinlikle “çalışmak istemedim” şeklinde olmamalıdır. Böyle bir cevap işe alınma şansınızı o an kaybedebilirsiniz.