Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Görüşmesinde Sorulmaması Gereken 5 Soru

is-gorusmesi-sorulariŞirket yöneticileri ve insan kaynakları profesyonelleri ile yapılacak iş görüşmelerinde stres yönetimi ve sosyal iletişim becerileri öne çıkar. Adaylar bu iki özellikleri ile diğerlerinden öne çıkarak kendini ispatlarlar.

Şirketin beklentileri ve iş görüşmesi yapılan pozisyon hakkında daha fazla bilgi edinmek adına, adaylar görüşme sırasında birtakım sorular yöneltebilir. Ancak görüşmeciyi asla yargılamadan, nezaketi ve kuralları bozmadan soruları yöneltmek çok mühimdir. Kötü bir izlenim bırakacak bazı sorular vardır. Adayların bu 5 soruyu görüşme sırasında asla sormaması gerekir.

İşte mülakatta yasaklı 5 soru!

1. Ne zaman terfi edeceğim?

Adaylar görüşmeciden aldıkları cesaret ve enerjiyle ilerleyen dakikalarda ciddiyetten uzaklaşabilir. Öyle ki, iş görüşmesinde yapılmaması gereken hareketlerde bulunabilir. Böyle bir cesaret geldiğinde, sanki işe alınmış gibi, ileride geçebileceği konumları, terfiyi ve bununla ilgili detayları öğrenmek ister. Bu durum tamamen adayın eksi puan almasına hatta elenmesine sebeptir. Bunun yerine, işe alınırsanız eğer prim ve ödüllendirme alma şartlarını konuşmak ve bunu almak için neler yapmanız gerektiğini anlamak daha sağlıklı olacaktır.

2. Bu pozisyon için ne kadar maaş ödenecek?

İlk görüşmede maaş kesinlikle sorulmamalıdır. İK danışmanlarına göre, bu durum her zaman hayal kırıklığı yaratır. Bunun yerine örneğin satışla ilgili bir pozisyonsa, ileride satış kotanız arttıkça durumunuzun değişip değişmeyeceğini sormanız daha yerinde olacaktır. Yani stratejik ve akıllıca davranmak, ücret beklentinizden bahsetmemek gerekir.

3. Ne zaman zam alabilirim?

Tazminat konusu belki konuşulabilir, fakat zam konusu asla. Bu ilk mülakatınız ve işe alındığınız bile kesinleşmedi. Tıpkı maaş konusu gibi zam alma süresi, zam oranları konularını da açmamalısınız. Bunu soran adaylar görüşmeci tarafından elenmeye müsaittir.

4. Esnek çalışma saatlerini kullanma imkanım var mı?

İlk görüşmede esnek çalışma imkanları konusuna değinilmemelidir. İş hakkında ciddiyetinizi tamamen koruyun. Şirket yapısında esnek çalışma saatleri konusunda bir düzenleme varsa, elbette sizin de haklarınız vardır ve size daha sonra belirtilecektir.

5. Dinlemediğinizi gösteren herhangi bir soru

Diğer bahsedilen konular yasaklı sorulardı. İnsan Kaynakları uzmanının, adayın tam olarak görüşmeye kendini vermediğini sezdiği bir anda, ona yönelteceği bir soru, belki de en kritik mülakat sorusudur. Mülakat sırasında bütün dikkatinizle karşı tarafı dinleyin ve gelen her soruya hazırlıklı olun. Bazı soruların yanıtı durumsal olabilir. Kesin ve genel bir yanıtı yoktur ve o anda durumunuza bağlı olarak bir yanıt verilmelidir.

İşverenler eleman seçerken artık çok daha titiz ve araştırmacılar. İyi bir seçim için İK profesyonellerini devreye sokarak, en doğu personeli seçmek istiyorlar. Bu tüyoları önceden bilmek, adayların işini oldukça kolaylaştırır ve iş görüşmelerinden mutlu ayrılmalarını sağlar.