Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilmelidir?

is-gorusmesinde-ne-giyilir

Potansiyel işvereninizde yaratacağınız ilk izlenim belki de bir iş görüşmesinin en önemli noktasıdır. Mülakatta yaratılacak ilk soyut yargılama, ne giydiğiniz ve nasıl göründüğünüz hakkında olacaktır.

Birçok durumda başvurduğunuz iş ne olursa olsun, İnsan Kaynakları uzmanının dikkat edeceği şey kıyafet ve görünüm uygunluğunuzdur. Peki, bir iş görüşmesi için uygun kıyafet ne olabilir? Sadece iyi görünmek değil, diğer adayların önüne geçecek harika bir görünüm hedefiniz olmalı.

Genel ve klasik olarak bir takım elbise, gömlek, kravat, çanta ve yine temiz bir çift ayakkabı en ideal seçimdir. İlk iş görüşmenizde iyi bir ilk izlenim bırakmak, profesyonel ve rahat olabilmeniz için kılık kıyafet önerilerimizi aşağıda görebilirsiniz.

Profesyonel Bir Mülakat İçin Nasıl Giyinilmelidir?

Erkekler İçin:

Takım elbise (Düz renk, lacivert ya da koyu gri),
Uzun kollu gömlek (Beyaz ya da takım elbiseye uygun bir renk),
Kemer,
Kravat,
Koyu renk çorap ve kapalı deri ayakkabı,
Mümkünse takı olmasın veya sadece saat,
Düzgün traşlı ve profesyonel bir saç modeli,
Traş losyonu baskın olmamalı, olmasa daha iyi olur,
Düzgün ve kısa kesilmiş tırnaklar,
Portföy veya evrak çantası.

Kadınlar İçin:

Takım elbise (Lacivert, siyah ya da koyu gri),
Takım elbisenin eteği varsa, rahatça oturulabilecek ve hareket edebilecek kadar uzun olmalı,
Eşgüdümlü bir klasik bluz,
Kapalı ayakkabılar,
Sınırlı sayıda takı (Sallantılı küpe veya boydan boya bileklik asla olmamalı), mümkünse sadece saat,
Pahalı mücevher takmak yerine hiç takmamak en iyisidir,
Profesyonel bir saç modeli,
Nötr tonda bir külotlu çorap,
Hafif makyaj ve hafif parfüm,
Düzgün, bakımlı ve temiz tırnaklar,
Portföy veya evrak çantası.

Daha Az Resmi İş Görüşmesi Kıyafetleri

Mülakat yapacağınız şirket çok resmi bir kurum olmayabilir. Bu kez daha rahat giyinebilirsiniz fakat yine de gündelik hayattaki gibi giyinmemelisiniz. Profesyonel görünmeyi unutmayın. Doğru renkleri seçin, aşırı dekolteden uzaklaşın. Sakız çiğnemeyin, cep telefonunuzun sesini kapatın, piercing, fazla takı gibi aşırı karşılanabilecek aksesuarlarınızı mutlaka çıkartın. Elinizde yiyecek ya da içecekle görüşmeye gelmeyin.

Bir gece öncesinden tüm gerekli hazırlıklarınızı tamamlayın. Herşey düzgünce ütülenmiş, katlanmış veya askıda bekletilsin. Gerekli ise önceden kuru temizlemecide kıyafetlerinizi temizletin. Ayakkabılarınızı cilalayın.

Herşeyinizle hazırsınız artık. Derin bir nefes alıp, görüşme binasına adım atabilirsiniz. Dilerseniz buraya tıklayarak iş görüşmesi kıyafet önerilerine de göz atabilirsiniz.