Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Görüşmesinde İlk İzlenim İçin Püf Noktaları

Psikolojik açıdan ilk izlenim çok önemlidir. Ses tonumuz, duruşumuz ile ilk 30 saniyede karşımızda ne hisler uyandırdıysak, yani ilk izlenimin nasıl bir duygu yarattığı, bizim hakkımızda verilecek kararı büyük ölçüde etkiler.

İş görüşmesinde işvereni temsil eden kişiler de, karar sürecinde bu ilk izlenimden büyük ölçüde etkilenirler. Mülakatta ilk izlenim konusuna büyük özen göstermeniz gerekmektedir.

Dürüst olmak gerekirse insanlar üzerindeki ilk izleniminizi iş görüşmeleri kapsamında değil daha geniş düşünmelisiniz. İyi bir izlenim bırakan biriyseniz, her alanda her zaman bir adım öne geçersiniz.

İlk İzlenim

İlk İzlenim

Gözler Üzerinizde

İyi bir duruş, sağlam göz teması, fiziksel özellikleriniz, kılık kıyafetiniz, temizlik, saç kesiminiz insanları etkileyen şeylerden sadece birkaçıdır. Sizin hakkınızda bu çerçevede fikirler üretmeye başlarlar.

Temizlik, kılık kıyafet gibi şeyleri fazla abartmayın. Örneğin fazla kullanılmış yoğun bir parfüm kullanımı, sadece mülakatta değil, günlük hayatta da insanların rahatsız olmasına sebep olur.

Rahatlık

Derin bir nefes alın ve kendinizi fazla germeyin. İş görüşmesi sırasında bir şekilde rahatlayacaksınızdır ancak ilk izleniminizin iyi olabilmesi, yalnızca ilk 30 saniyeniz ile ilgilidir. Bu yüzden ilk izlenim açısından daha en baştan rahat olmanız önemlidir. Ne kadar rahat olursanız o kadar kendine güvenli ve iyi gözükürsünüz.

Özenli Olun

Soru sorun ve cevabını bekleyin. Diğer insanlara ilginizi göstermeniz, kendinizi ilgi çekici yapmanın en iyi yoludur. İnsanlar kendisi hakkında konuşanları severler. Soru sorup ilgilenerek, göz temasını bozmadan karşınızdaki kişiyi takip etmeniz, düşündüğünüzden çok daha fazla artıya sebep olacaktır.

Dilinizi Etkili Kullanın

Ne söylediğimiz önemlidir ancak onu nasıl söylediğimiz daha önemlidir. Özellikle iş hayatında bu bir zeka, eğitim ve adab göstergesidir. Dili etkili kullanmak demek resmi konuşmak, sözlükten eski kelimeler kullanarak konuşmak demek değildir. Neyi nasıl söyleyeceğinizi bilmek, güzel kelimeler seçerek bunu ifade etmek demektir. Konuşma ve hitap kabiliyetinize çok güvenmiyorsanız, mülakat öncesinde kendinizi tanıtma konusunu mutlaka prova ederek görüşmeye gitmelisiniz.

El Sıkışmak

El sıkışmanın önemini her yerde duymuşsunuzdur. İyi el sıkışmak önemlidir. Kendinize olan güveninizi bu şekilde ifade edersiniz. İş görüşmesi yapacağınız yerde ilk bakışmalardan, göz temasından sonra yüzünüzde bir gülümseme ile el sıkışmanız gerekir. Ancak bazı insanlar bu konu ile ilgili sıkıntı yaşarlar. İlk izlenim konusunda en çok bahsedilen nokta olan el sıkışmak ve tokalaşmak için yapılması gerekenler aslında çok basit. Tatlı abartısız bir gülüş ve eli tam kavrayacak şekilde resmi ve kesintisiz olmak kaydıyla tokalaşmak. Kendinize olan güveninizi yansıtmanın en önemli yollarından biri ve ilk izlenim açısından da oldukça önemli.