Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Görüşmesinde Başarılı Olmanın Yolları

İş görüşmesine davet edildiyseniz, hemen hazırlıklara başlamışsınızdır. Site içerisinde iş görüşmesi ve mülakat soruları ile ilgili birçok farklı makale size fikir vermiştir. Ancak eğer küçük bir kontrol listesine ihtiyacınız varsa, aşağıda yer alan sorulara bakarak, iş görüşmeniz öncesindeki hazırlıklarınızın tam olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu soruların yanıtlarını verebiliyorsanız, iş görüşmesi için hazırlık aşamasını tamamlamışsınız demektir.

 1. İş görüşmesine gitmeden önce nasıl bir hazırlık yapmalıyız? (İş tanımını mutlaka araştırmalı mıyız? Bizimle kimin görüşeceğini nasıl öğreniriz? Son dönemdeki güncel olayları bilmek gerekir mi? Şirketle ilgili bilgilenmek şart mı? Mülakattan ne kadar süre önce gitmeliyiz?)
 2. İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeliyiz? (Kıyafet iş görüşmesinde dikkat edilen bir nokta mı? Kıyafetle ilgili bilgi verilmemişse mutlaka takım elbise mi giyilmeli? Tercih ettiğimiz renkler ve tarzın iş görüşmesinde nasıl bir etkisi var?)
 3. İş görüşmesinde neler sorulur? (En çok sorulan sorular nelerdir? Yalnızca işten mi bahsedilir? Mülakatta biz de soru sormalı mıyız?Bizi sıkıştıracak sorular gelir mi?)
 4. İş görüşmesinde kendimizden nasıl bahsetmeliyiz? (İş görüşmesinde söylenen beyaz yalanların tehlikesi var mı? Sürekli kendimizden bahsetmek doğru mu?Alçakgönüllü olmak hata mı?)
 5. İşe uygun olduğumuzu nasıl kanıtlarız? (“Sizi neden seçelim?” sorusunun cevabı nasıl verilmeli? Zayıf yanlarımızı gizleyip, güçlü yanlarımızı nasıl ortaya çıkartırız?)
 6. İş mülakatından heyecanlanırsak ne yapmalıyız? (Heyecanımızı bastırmak için hangi yöntemler uygulanmalı? Karşı tarafın anlamamasını sağlamak mümkün mü? Konuşmamıza yansırsa ne yapabiliriz?)
 7. İş görüşmesinde nasıl davranmalıyız? (İş görüşmesini yapan kişi ile aramızda nasıl bir ilişki olmalı? Tamamen doğal mı davranmalıyız? El, kol, jest, mimikler nasıl kullanılmalı? İkramları kabul edelim mi?)
 8. İş görüşmesinde maaşla ilgili sorulara nasıl yanıt vermek gerekir? (Maaşla ilgili beklentimizi nasıl anlatmalıyız? Az veya çok maaş istememek için nelere dikkat etmeliyiz? İşe alınmak için düşük söylemek doğru mu?)
 9. İş için ikinci kez görüşmeye çağrılırsak neler yapmalıyız? (Neden ikinci görüşme yapılır? Hangi konular konuşulur? İkinci kez çağrılan kişi işe kesin alınır mı? İkinci görüşmede neler konuşulur? Hazırlık yapmak gerekir mi?)
 10. Önceki işimizden ayrılma nedenini nasıl söyleyelim? (Bir önceki işimizden ayrılma nedenini açıklıkla söylemeli miyiz? “Müdürle tartıştım” demek itici mi olur? Gerçek nedeni gizlemeli miyiz?)
 11. İş görüşmesinde zayıf yanlarımız sorulduğunda nasıl cevap vermeliyiz? (Gerçekleri söylemek doğru mu? Bu soruyu nasıl kendi lehimize çeviririz?)