Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Görüşmesi Sonrası İşverenin İlgisini Kaybetmemek İçin 5 Yol

İş görüşmesi sona erdi. Artık mülakat kapanış cümleleri söyleniyor. Görüşme ile ilgili olumlu hislerinizin olmasına karşın işveren, sizden daha donanımlı birini bulamazlarsa size geri döneceklerini söyledi. Yüzünüze tokat yemiş gibi olursunuz, değil mi?

Eğer kendinizi bu durumda bulduysanız, hemen iş görüşmenizin sonuç kısmına atlamanın zamanıdır. Kötü geçen bir iş görüşmesi sonrasındaki ilk düşünceniz, bu iş görüşmesini hafızanızdan silip bir sonraki için hazırlanmaktır. Oysaki iş görüşmeniz hakkında ne düşünürseniz düşünün, ama asla umut etmekten vazgeçmemelisiniz.

Mülakat yaptığınız kişi, sizi işe almasa bile işverenin ilgisini tamamıyla kaybetmemeniz gereklidir. Eğer ilk izleniminiz işveren üzerinde olumlu ise, işveren sizi bu sefer olmasa bile, ileride çalışanları arasına almak isteyebilir.

Bir işverenin ilgisini üzerinize çekmek istiyorsanız, bazı eylemlerde bulunmanız gerekir. Bu yazımızda iş görüşmesi sonrasında işverenlerin ilgisini çekmek ya da ilgiyi kaybetmemek için izleyebileceğiniz 5 yoldan bahsettik.

is-gorusmesi-sonrasi-ilgi-icin

İş Görüşmesi Sonrası İşverenin İlgisini Kaybetmemek İçin 5 Öneri

  1. İnisiyatif alın.

Eğer iş görüşmesi istediğiniz gibi geçmediyse, işverenin aklında isminizin bir şekilde kalmasını sağlamalısınız. Bunun için de inisiyatif alıp, işveren ile irtibatta kalmanız için ona iletişim bilgilerinizi yollayabilirsiniz. İleride herhangi bir iş olanağında sizi düşünmeleri ile ilgili isteğinizi belirtebilirsiniz. Böylece yaptığınız iş görüşmesinin çöpe gitmesini önlemiş olursunuz.

  1. İletişiminiz süresince satır aralarını okuyun.

İş görüşmesi bittiğinde, iş görüşmesinde işverenden aldığınız olumlu ve olumsuz geri dönüşleri not alın. Örneğin, işveren sizin aslında iyi bir aday olduğunuzu belirtirken sadece eksiğinizin bir yıllık bir iş tecrübesi olduğunu söylemiş olabilir. Ya da kullanmayı bilmediğiniz bir bilgisayar programından bahsetmiş olabilir. İşverenin önerilerini göz ardı etmeyip, bahsedilen alandaki eksikliklerinizi tamamlamak için olanakları araştırmalısınız. Ayrıca bunun sizin ne kadar eleştiriye ve öğrenmeye açık biri olduğunuzu gösterdiğini unutmayın.

  1. İşverenin tavrını ölçün.

Eğer işverenin size olan tavrı olumlu ise, onunla irtibatı koparmayın. Örneğin attığınız maillere arkadaşça cevaplar veriyorsa, bu onun size olan tavrının olumlu olduğunu gösterir. Bu yakınlığı çok dikkatli bir şekilde yöneterek, karşı tarafı rahatsız etmeden devam ettirmeye çalışmalısınız.

  1. İçeride olun.

İster inanın ister inanmayın ama iş başvurusu ya da iş görüşmesi yaptığınız şirketten bazı kişilerle LinkedIn’den veya e-mail yolu ile irtibata geçip, onlardan şirket hakkında detaylı bilgi aldığınızda, onlarla irtibatta olduğunuzda, şirketin kapılarının size açılmasında önemli bir adım atmış olursunuz. Eğer insan kaynakları yolu ile işverene ulaştıysanız bu elbette işe giden yolda büyük bir adımdır ancak kararı verecek olanlarla daha doğrudan ilişki kurmaya çalışmalısınız. Bunun için de şirkette çalışan kişilerle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

  1. İşverenleri bilgilendirin.

Görüştüğünüz işverenleri, iş arama süreciniz ile ilgili bilgilendirmenizde her zaman yarar vardır. Özellikle bu durumda, işverenin tavrına dikkat edin. Eğer iş arama süreciniz ile yakından ilgileniyorsa, sizi gelecekteki bir iş olanağında değerlendirebilir.

İşverenler, iş görüşmesi sonrası aradaki iletişimi koparmamak için çaba harcayan adayların bu çalışmasını göz ardı etmezler. İşverenlerin ilgisini kaybetmemek ve iş başvurunuzu güncel tutmak için, yaptığınız iş görüşmesinin boşa gitmemesi için yukarıda bahsettiğimiz beş yolu deneyebilirsiniz.