Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Görüşmesi için Sadece 1 Saatiniz Varsa Neler Yapmalısınız?

İş görüşmesi için kabul edildiğinizi bildiren bir telefon aldınız. Ancak bir saat içinde görüşmek istediklerini bildiriyorlar. Ne yapacaksınız?

Böyle bir durumdaysanız, gözünüzün korkması gayet doğaldır. Haftalar veya günler sonraki bir iş görüşmesi için hazırlanmak bile stres olmanıza neden oluyorken, bir saat  sonrasına hazırlanmak çok daha zor olacaktır.

Ancak, paniğe kapılmanıza gerek yok. Beklenmedik bir iş görüşmesi ile karşı karşıya olabilirsiniz, bu sizin endişe duymanızı gerektirir mi? Özgeçmişiniz en güncel halinde ise, iş görüşmesine hazırlanmak için bir saat size yeterli olacaktır.

Bu yazımızda dakika dakika bir iş görüşmesi için hazırlanma sürecinden bahsedeceğiz.

is-gorusmesi-icin-1-saatiniz-var

İş Görüşmesi için Sadece 1 Saatiniz Varsa Neler Yapmalısınız?

1.Adım: Nefes (30 Saniye)

Gün içerisinde bir iş görüşmesine katılacaksınız ve hazırlıksızsınız. Her şeyden yeni haberiniz oldu. Heyecanlısınız. Ancak durun ve sadece 30 saniye derin nefes alıp verin. Bu sizi gereksiz telaşınızdan kurtaracak ve iş görüşmesine daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Sessiz bir yer bulun. Kimse sizi bölmesin. Gözlerinizi kapatın, rahatlayın ve sadece nefes alıp verin. Başka hiçbir şey düşünmeyin.

Bunu 30 saniye yapın ve sonrasında 2. adıma geçebilirsiniz.

2.Adım: Bir Arkadaşınıza Anlatın (5-10 dakika)

Kısıtlı zamanınızda bunu yapmak size saçma gelebilir ancak inanın iyi bir arkadaşınızla bu mülakat hakkında konuşmak size iyi gelecektir. Onun sizi cesaretlendirmesi kendinize olan güveninizi yerine getirmesi kısıtlı zamanınızı harcamanıza değecektir. Heyecanınızı paylaşacağınız biri, bazı önemli hatırlatmalar yapabilecek biri sizi iş görüşmesi için hazırlayacaktır.

Not: Konuşmanızı 5-10 dakika arasında tutmaya büyük özen gösterin. Tüm detayları konuşmanıza gerek yok. Sizi iş görüşmesine çağrılmanız dolayısı ile tebrik eden bir arkadaşınız ile uzun konuşmaları iş teklifi aldığınız zamana saklayabilirsiniz.

3.Adım: Aldığınız Övgülere Göz Atın (10 Dakika)

Arkadaşınızla mülakat üzerine konuştuktan sonra artık kendinizle baş başa kalmanın vakti geldi. Kendinize dönüp bir bakın. Başarılarınıza, aldığınız övgülere vb. Örneğin bir öğretim üyesinin sizin hakkınızda yazdığı ve akademik yeteneğinizi övdüğü bir referans mektubu varsa, bunu düşünün. Veya iş hayatınızda bir müşterinizden aldığınız övgü dolu bir teşekkür mektubu almış olabilirsiniz. Hepsini bir araya getirin ve bunları düşünün.

Bazen ne kadar çok çalıştığımızı, çaba harcadığımızı unutabiliriz. Bu hatırlatıcı notlar, tüm bu emeklerinizi hatırlamanıza yardımcı olur. Size güven kazandırır.

4.Adım: En Son Başarılarınızı Gözden Geçirin (10 Dakika)

3.adıma benzer bir süreçtir. Başarılarınızın listesine göz atmanız, kendinize olan güveninizi yerine getirecektir. E-maillerinize, bilgisayarınıza veya başarılarınız ile ilgili dökümanların bulunduğu diğer yerlere göz atın. Başarılarınızdan kasıt teslim tarihine yetişmiş projeleriniz, iyi geçen sınavlarınız veya müşterilerinizden aldığınız güzel maillerdir. Bunları tek tek düşündüğünüzde her biri küçük şeylermiş gibi gözükebilir ancak hepsini bir araya topladığınızda ortaya ne kadar başarılı biri olduğunuz çıkacaktır.  Bunların iş görüşmesi sırasında nasıl bir yararı olur derseniz, kuşkusuz kendinizi hatırlamanız iş görüşmesinde kendiniz hakkında konuşacak şeyleri hatırlamanızdır. İş görüşmesi ise zaten işverenlerin sizi daha yakından tanıması için yapılmıyor mu? Önce kendinizi tanıyın, hatırlayın ve kendinize olan güveniz yerine gelsin.

5.Adım: İş Tanımını ve Özgeçmişinizi Gözden Geçirin (10 Dakika)

Kendinizi hatırladınız, şimdi ise bu işe ne kadar uygun biri olduğunuzu hatırlama vakti geldi. Bunun için ise iş ilanını ve özgeçmişinizi yan yana koymanız gerekmektedir. İşin gereklilikleri ile sizin nitelikleriniz ve deneyimleriniz ne kadar örtüşüyor? İş ilanı ile özgeçmişiniz arasındaki bağlantıyı kafanızda tekrar kurun. Hiçbir nokta karanlıkta kalmasın. Zihninizi tazeleyin ve iş görüşmesi sırasında işe ne kadar uygun olduğunuz konusunda değineceğiniz şeyleri belirleyin.

Nitelikleriniz, deneyimleriniz ve başarılarınız ile ilgili bazı küçük notlar alabilirsiniz. Bu notları iş görüşmesinde kullanabilirsiniz.

6.Adım: Aynaya Bakın (5-10 Dakika)

Görünüşünüzün kendinize olan güveninizi belirleyen ölçütlerden biri olduğuna şüphe yok. Yukarıdaki adımlarda verdiğimiz önerileri yerine getirdiniz. Şimdi sıra görünüşünüze çeki düzen vermekte. Sürpriz bir iş görüşmesi için birden güzel kıyafetler hazırlamak, bakımlı saçlar yapmak zordur. Ancak aynanın karşısına geçip kendinize 5-10 dakika ayırabilirsiniz.

Moda-Tasarım departmanına iş görüşmesine gitmiyorsunuz belki, ancak ne olursa olsun en iyisi olmak için çabalamanız gerekiyor. Saçlarınızı düzeltin, dişlerinizi fırçalayın. Kendinizi iyi görünüyor hissetmek (başkalarının bunu ifade etmesinden daha çok) önemlidir ve kendinize olan güveninizi arttırır.

7.Adım: Modunuzu Yükseltin (3-5 Dakika)

Her zaman yaptığımız şey. Bir müzik dinleriz ve o müziğin ruh haline kapılırız. İş görüşmesi öncesinde ise bizi iyi şeyler düşünmeye motive edici, zihin açısı şeyler dinlemeliyiz. Bunu iş görüşmesi öncesinde yaptığımızda, kendimizi daha iyi hissederiz çünkü bu hareket gerginliği, endişelerimizi gittikçe azalır.

Gülümsememize neden olan, bizi motive eden şarkılar dinlemeliyiz. Böylece iş görüşmesi yapacağımız odanın kapısına gireceğimiz zaman artık daha çok kendine güvenen, kendini daha iyi hisseden, iş görüşmesinden korkmayan, hatta biran önce başlamasını isteyen kişiye dönüşürüz.

İş görüşmesi sırasında işinize en çok yarayacak olan şey, kendinize olan güveninizdir. Derin bir nefes alın ve iş görüşmesine başlayın.