Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Görüşmelerinde En Sık Sorulan 7 Mülakat Sorusu

Bu yazımızda mülakat soruları arasında en çok sorulan 7 önemli mülakat sorusundan ve bunlara verecebileceğiniz en güzel cevaplardan bahsedeceğiz.

klasik-mulakat-sorulari

İş Görüşmelerinde En Sık Sorulan Mülakat Soruları

1.“Bize kendinizden bahseder misiniz?”

İş görüşmesinde karşınızda oturan ve size bu soruyu yönelten kişi, aslında sizden ne öğrenmek istiyor olabilir? Mülakatta kendini tanıtma iş görüşmesinin ilk adımı olduğu için her zaman ayrı bir stres kaynağı olmuştur.

“Eğitiminiz, iş geçmişiniz nedir ve kariyer planlarınız ile başvurduğunuz bu işe nasıl katkıda bulunacaksınız?”

Cevabınız nasıl olmalı?

İş başvurusu yaptığınız şirketle ve istediğiniz pozisyonla ilgili olan iş tecrübelerinizi, eğitiminizi ve planlarınızı anlatmalısınız. Böylece o iş için en uygun kişi olduğunuzu mülakat yapan kişiye gösterebilirsiniz.

Örneğin, “X üniversitesinde Y bölümünü bitirdim. Z şirketinde staj yaptım. Stajım boyunca edindiğim bazı deneyimlerle bu iş içinde yararlı olabileceğim birçok şey öğrendim. (Başarılarınızdan, içinde yer aldığınız projelerden bahsedin.)

2.“Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?”

Günümüzde eskisi kadar sık kullanılmadığını düşündüğümüz (dilediğimiz) bu soru ile ne sorulmak isteniyor?

“Bu iş, uzun dönem kariyer hedefleriniz içinde bir yere sahip mi? Bu şirket hedeflerinize ulaşmanız için uygun yer mi? Veya uzun dönem kariyer hedefleriniz var mı?

Nasıl cevaplamalısınız?

Sakın bir hedefinizin olmadığını söylemeyin. Ayrıca özel hayatınız ile ilgili veya iş ile ilgisi olmayan hedeflerinizden de bahsetmeyin. İşin ve görüşmeye gittiğiniz şirketin, gelecek hedefleriniz arasında olduğunu gösterecek cevaplar verin. Görüşme öncesi bu soru için genel bir hazırlık yapmanız sizi bir adım öne çıkartacaktır.

3.“Sizce en büyük zayıf yanınız nedir? Geliştirmek istediğiniz yönlerinizden bahseder misiniz?”

Ne demek istiyor?

“Kendinizin farkında mısınız? Geliştirmeniz gereken yönleriniz neler?”

Nasıl cevaplamalısınız?

Böyle bir soruya verilecek en güzel yanıt, gerçek hayattan örnekler ile olacaktır. Örneğin, eski patronunuz “etkili bir sunum yapma” konusunda çalışmanız gerektiğini size söylemişse, bunu iş görüşmesinde anlatmanız en güzel, en gerçekçi cevap olacaktır. Ayrıca bu konuda kendinizi geliştirmeye yönelik bir çalışma yaptıysanız, bu da olumlu bir etki yaratacaktır. Genellikle zayıf yönünüzü belirttiğiniz bir soruda, sizin bu konu ile ilgili nasıl bir aksiyon aldığınızı ya da almayı planladığınızı da soracaklardır. Bu sebeple sorunun ikinci kısmı için de hazırlıklı olmalısınız.

Ezbere ve gerçekçi olmayan “Mükemmeliyetçiyim bu yüzden gereğinden fazla çalışırım. En büyük zayıf yönüm bu.” gibi bir cevap vermeyin. “Başka insanlarla çalışmaktan hoşlanmam.” gibi işverenin hoşuna gitmeyecek zayıf yönlerinizden de bahsetmeyin.

4.“Motivasyonunuzu arttıran etkenler nelerdir?”

Ne demek istiyor?

“İyi bir çalışan mısınız? İyi bir iş çıkarmanız için nasıl bir ortamda çalışmanız gerekiyor?”

Nasıl cevap vereceksiniz?

En iyi ve sürekli motivasyon kaynağınızın kendiniz olduğunuzdan bahsetmelisiniz. Kendini motive edebilen çalışanlar her zaman tercih nedenidir. Bir amaca yönelik çalışmanın, grup çalışmasına katkıda bulunmanın ve yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz ortamların sizi motive edeceğinden bahsedin. Bu cevabınızı destekleyecek örnekler verin.

Bu soruda disiplininizin, yaptığınız işlerin övülmesinin sizi motive edeceğinden bahsetmemeniz en önemli nokta. 

5.“Başarısız olduğunuz, zorluklar yaşadığınız bir zamandan bahsedin.”

Ne demek istiyor?

“Başarısızlığa karşı nasıl bir tavır alırsınız? Hatalarınızdan neler öğrendiniz? Böyle durumlarla karşılaştığınızda kendinizi çabuk toparlar mısınız?”

Nasıl cevap vermelisiniz?

“En büyük zayıf yönünüz nedir?” sorusuna benzer şekilde, olumsuz bir durumu nasıl kendi lehinize çevirebildiğinizi gösterecek cevaplar vermelisiniz.

Öncelikle başarısız olduğunuz bir durumdan bahsedin. Bu durumda, nasıl bir sorumluluk aldığınızı, durumun nasıl geliştiğini ve sonuçlandığını anlatın.

Bu tarz bir soruya “Başarısız olduğum bir zamanı hatırlamıyorum.” Şeklinde cevap vermemeniz gerekiyor. Burada bahsedeceğiniz başarısızlığın, iş hayatınız ile ilgili olması gerektiğini de unutmayın. Ayrıca yine mülakat yapan kişinin hoşuna gitmeyecek bir durumdan bahsetmeyin. 

6.“Neden burada çalışmak istiyorsunuz?”

Ne demek istiyor?

“Bu işi ve şirketi gerçekten istiyor musunuz? İşe, şirkete ve pozisyona ne kadar ilgilisiniz? Şirket için en uygun kişi olduğunuzu düşünüyor musunuz?”

Nasıl cevaplamalısınız?

Cevabınız, şirket politikası ve işin gereklilikleri ile sizin çalışma felsefenizin ve yeteneklerinizin nasıl birebir örtüştüğünü ifade etmelidir. Ayrıca bu soruya şirket hakkında, pozisyon hakkında yaptığınız araştırmaları da kullanarak, şirketin misyonunu nasıl benimsediğinizi ve saygınlığına nasıl katkıda bulunacağınızı belirterek cevap vermelisiniz. İşin size istediğiniz çalışma ortamını sağlayacağını da belirtebilirsiniz.

Profesyonel anlamda işin size neler katacağına ve sizin şirkete ne tür katkılarınızın olacağına odaklanarak, cevabınızı tamamlayabilirsiniz.

7. “Amerika’da kaç antrenör vardır?”

Ne demek istiyor?

“Baskıya / strese karşı nasıl mücadele edersin? Problem çözme tekniğin nasıldır? Nasıl düşünürsün?”

Nasıl cevaplamalısınız?

Bu tür yanıltıcı, tahmin gerektiren sorulara karşı tavır alıp, soruyu saçma bulduğunuzu belirterek soruyu cevaplamamanız ve savunmaya geçmeniz, böyle bir soruyu sormalarındaki asıl amacı görmemenizden kaynaklanmaktadır. Tabi ki kaç antrenör olduğunu bilmeniz beklenmemektedir. Bu sorudaki amaç sizin nasıl düşündüğünüzü anlamak ve problemler karşısında nasıl davrandığınızı, çözüm için nasıl bir yol izlediğinizi görmektir. Problemin çözümüne yönelik mantık yürütebiliyor musunuz? Örneğin, böyle bir soru karşısında, çözüme yönelik şöyle bir yorum yapabilirsiniz: “Amerika’da birçok otel, okul, takım, spor merkezi vb. var. Bunların her birinde onlarca antrenör olabilir. …”

Cevaplamaktan kaçınmanız, böyle bir sorun ile karşılaştığınızda çözüm yolu bulamayacağınızı gösterecektir. Bu sebeple mutlaka belirli bir mantık çerçevesinde sorunun cevabına yaklaşmaya çalışmalısınız.