Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Başvurusu Sonrası Yapmanız Gereken 6 Madde

Hayalinizdeki işe başvurdunuz ve özgeçmişinizi yolladınız. Peki ya sonrasında? Arkanıza yaslanıp sizi iş görüşmesi için çağırmalarını mı bekleyeceksiniz? Yoksa bazı inisiyatifler alıp işi kazanmak için harekete mi geçeceksiniz? Bu yazımızda size, iş başvurusu sonrasında neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

is-basvuru-sonrasi

Nasıl Takip Edeceğinize Karar Verin

Geçmişte iş başvurunuzu takip etmenin yolları telefonu kullanmak ve yetkili bazı kişilere ulaşmak ile sınırlıydı. Ancak günümüzde internetin yaygınlaşması ile her istediğimize her yerde ulaşabilir duruma geldik. E-mail ve sosyal medya ile istediğimiz her kişiye ulaşabiliyoruz.

İş başvurunuzu takip etme seçeneğiniz ise iş başvurunuzu ne şekilde yaptığınıza göre değişir. Örneğin, iş başvurunuzu e-mail yolu ile yaptıysanız veya bir web formunu doldurduysanız, başvurunuzu takip etmeniz yine internet üzerinden kolayca olabilecektir. Veya bir kişi ile yüz yüze görüştüyseniz, yine e-mail yolu ile başvurunuzu takip edebilmek için bu kişilerin e-mail adreslerini edinebilirsiniz.

Hızlı Davranın

İşe başvuru durumunuzu sürekli kontrol etmelisiniz. Bu kontroller sizin işe olan ilginizi daha net gösterecektir. Ayrıca şirket tarafından değerli bir çalışan adayı olarak görülürsünüz. Sonrasında ise, işe alım durumunuz ile ilgili işveren tarafından cevap almanız hızlılaşır. Örneğin müşteri hizmetleri birimi için bir işe başvurdunuz ve devamlı olarak başvuru durumunuzu kontrol ediyorsunuz. Bu sizin, işverenlerce daha hızlı farkınıza varılmasını sağlarken, beklediğiniz cevabı almanızda hızlanır.

Uzun süre beklediğiniz ve sürekli kontrol ettiğiniz iş başvurunuz, bir şekilde dikkat çekmemiş olabilir. Eğer işi gerçekten istiyorsanız, ısrarlı olmalı ve iki-üç hafta bu iş için uğraşmalı, belki de yeniden farklı bir kanaldan iş başvurunuzu yenilemelisiniz.

Bela Olmayın

İşi elde etmek için “her şeyi yapmış olmanın” bir “ iyi” bir de “kötü” yolu vardır. Örneğin, işvereni sürekli aramak, sesli mesaj bırakmak,  çok fazla e-mail atmak “her şeyi yapmış olmanın” kötü bir yoludur.  Çünkü işveren bu durumdan oldukça rahatsız olacaktır. İşverenin başına bela olmak, sizi hayalinizdeki işe ulaşma yarışının dışına itecektir.

Başvurduğunuz bazı şirketlerden size dönüş olamayabilir. Bu şirketin politikasına, şirket yapısına göre değişir. Siz tüm bunları düşünerek ölçülü hareket etmelisiniz.

Sabırlı Olun

Her şeyi yaptığınızı düşünüyorsunuz ancak bir türlü iş başvurunuza cevap gelmiyor. Bekleyin. Geri dönüş almak için bir-iki hafta zaman tanıyın. Çünkü birçok başvuru olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Siz bu zaman zarfında, başvuru yaptığınız şirkete karşı ilginizi azaltmamalı, bilgi edinmeye, şirketi tanımaya devam etmelisiniz. Böylece geçen zamanı, bir zaman kaybı olarak değerlendirmek yerine, şirkete sizi daha iyi değerlendirebilmeleri için zaman tanımış olursunuz.

Hazırlanmış Olun

İş başvurunuz olumlu sonuçlanıp iş görüşmesi daveti aldığınızda, görüşmeye en iyi şekilde hazırlanmak için çalışmaya başlamalısınız. İyi bir iş görüşmesi geçirmek için bilmeniz gereken her şey internette mevcut. Buralardan yeterince bilgi toplayabilirsiniz. İş görüşmelerinde sıkça sorulan soruları ve bunlara verilmesi gereken en uygun cevapları internetten bulabilirsiniz.  Karşınıza çıkabilecek sorulara iyi cevaplar hazırlamalısınız. Beden dilini doğru kullanmaya yönelik çalışmalar yapmalısınız. İş görüşmesine hazırlanırken defalarca prova yapmanız gerekecektir. Bu yüzden bir arkadaşınızdan veya bir profesyonelden yardım almalısınız. Tamamen hazır olduğunuzu düşünmeden iş görüşmesine girmeyin.

Tek Bir Yere Takılıp Kalmayın

Bir şirkete, bir pozisyon için iş başvurusu yaptınız. Ancak şirket, ilk olarak kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracaktır. Eğer size ihtiyacı yoksa siz ne kadar iyi olursanız olun, sizi işe almak için bir nedeni de olmayacaktır. Bu yüzden, başvurunuzu yaptıktan ve geri dönüş yapmalarını yeteri kadar bekledikten sonra, artık diğer iş imkanlarını da göz önüne almalısınız. Başka iş başvuruları yapmalı ve iş arama sürecine devam etmelisiniz.

En mükemmel süreç şu şekilde işleyecektir: Hayalinizdeki işe başvurunuzu yaptınız, bir-iki gün içinde olumlu geri dönüş aldınız, mükemmel bir iş görüşmesi geçirdiniz ve şirketin artık bir çalışanı durumuna geldiniz. Ancak böyle bir dünya her zaman mümkün olmuyor. İstediğiniz işe kavuşmak bazen zaman alabilir bazen çok zor olabilir ancak bekleyerek bu olanakları hiç yakalayamazsınız.