Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Arama Sürecini Azaltmak İsteyenlere Tüyolar

“İş arama” kavramı başlı başına soru işaretleri ve çözüme ulaşması beklenen pek çok sorunu içermektedir.

Bir önceki işinden kendi isteğiyle ayrılan ya da kovulan, halen yapmakta olduğu işten memnun olmayan kişiler çoğu zaman uzun süreli bir iş arama sürecine girerler. Bu süreçte akılcı, mantıklı adımlar atmak, doğru kararlar vermek ve en uygun yolu izlemek hedefe ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

İş arama sürecindeki kişilerin kafasında; başvurdukları firmalar görüşmeye çağırırsa sunulması gereken yanıtlar, kendi sosyal medya hesaplarını ve LinkedIn profilini düzenleyip geliştirme, başvurduğu firmaların sosyal medya hesaplarını inceleyip takip etme gibi çok sayıda iş depolanmaktadır. Bunlara ek olarak tanıdıkların birbiriyle ilişkisiz iş tavsiyeleri ve taktikleri de iş arayanların kafasını karıştırmaktadır.

is-arama-sureci-tuyolari

Ancak bu süreçte akıldan çıkarılmaması gereken husus; iş arama sürecinin ciddiye alınması ve çaba gösterilmesi gereken bir dönem olduğudur. Bu dönemde ümitsizliğe, kaygıya düşmek yerine tıpkı bir performans sanatçısı gibi yoğun ve konsantre bir şekilde çalışmak gerekmektedir.

Eğer hayatınızın iş fırsatını yakalamak, onu elde etmek istiyorsanız bunun için tam anlamıyla mesai ayırmak, harcamak durumundasınız. İşte bu süreçte size yardımcı olabilecek birkaç öneri:

  • Mülakatlara ciddiyetle hazırlanın

Mülakatlar sizin tüm eğitim, deneyim ve kültürünüzü en doğru şekilde yansıtmanız gereken görüşmelerdir. Tıpkı bir performans sanatçısının rol için ne kadar çok çalıştığı değil de, sahnedeki performansı nasıl önemliyse, iş arayanların da sadece mülakattaki performansları önemlidir. İşsizliğin ciddi boyutlara ulaştığı ülkemizde bir tane iş pozisyonu için kimi zaman yüzlerce başvuru yapılmakta ve bu başvurulan yaklaşık % 50-60’ı da işin gerektirdiği niteliklere sahip durumdalar.

Bu bakımdan işe alınmak isteyen kişinin de bu sürecin ciddiyetini kavraması, mülakat performansını en yukarılara taşıyabilmek için hazırlanması esastır. Bu bağlamda her mülakatta yöneltilen klasikleşmiş sorular için en akılcı yanıtlar hazırlanmalı, kendi eğitim ve iş alanınızla ilgili olası sorulara kendini diğerlerinden ayıt edecek yanıtlar düşünülmelidir.

  • İnterneti aktif olarak kullanın

Günümüz teknoloji, internet çağı olduğu için internetin, sosyal medyanın kullanılmadığı bir mecra düşünülememektedir. İş arayan kişiler de, başvuru yaptıkları firmanın insan kaynakları uzmanları tarafından sosyal medya profil ve hesaplarının incelenebileceğini hesaba katmalıdır. Bu bağlamda basit, itici yeme-içme resimleri yerine, ilgi çekici aktiviteler, kültürel organizasyonlar paylaşılıp takip edilmelidir.

İş arayan bir kişi profilinin olası işvereni tarafından görüntülenmesi ihtimalini her zaman akılda tutmalıdır. Bununla birlikte mülakata çağrılma ihtimaliniz olan firmaların sosyal medya ve LinkedIn profillerini izleyin, hesapları takip edin ve hatta bu konuda notlar tutun. Bu sayede mülakata çağrıldığınızda eliniz güçlü olacaktır. 

  • İş arayışında süreklilik gösterin

İş arama durumu kesinlikle sıkıcı, ümit kırıcı ve çoğu zaman mutsuz bir süreçtir. Pek çok aday belli bir sürelik arayıştan sonra ümitsizliğe düşüp aktif olarak iş aramaktan vazgeçer. İşte bu süre içinde önüne çıkabilecek fırsatları da kaçırabilir.

Eğer siz hayatınızın iş fırsatını yakalamak, sizi gerçekten maddi, manevi mutlu edecek işe sahip olmak istiyorsanız iş arama sürecinde aktif ve pozitif olmak durumundasınız. Nasıl ki bir tiyatro sanatçısı seyirci az diye sahneye çıkmaktan vazgeçmiyor, bir avuç seyirciye bile rolünü en iyi şekilde yapmaya çalışıyorsa, iş arayanların da bu gayreti ve istikrarı göstermesi gerekir.

  • Sonuç odaklı hareket edin

Günümüz şartlarında iş de, iş arayan da çok. Bu bakımdan sizin için başvurulacak, görüşmeye gidilecek ve sahip olunacak çok fazla iş imkanı var. Kendi niteliklerinize uygun olan işlere alınmak için tam performansla çalışın, görüşmeye çağrılma yollarını araştırın.

İş arama sürecinde ümitsizliğe kapılıp da sizin için uygun olmayan, başarılı ve mutlu olamayacağınız işlere başvuru yapmayın. Bu bağlamda sizin için en doğru firmalara odaklanın ve bunu gerçekleştirebilmek, sonuca ulaşmak için çaba gösterin.