Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Arama Sürecinde Yapmanız Gereken 5 Şey

is-ararken-yapmaniz-gereken-5

Yeterli niteliğe sahip olmadığınız bir işe başvurmanız, iş arama sürecinize olumsuz şekilde etki edebilir. Bu başvurularınız verimsiz geçebilir ve motivasyonunuzu düşürebilir. Özellikle rekabetin çok şiddetli olması ve “kalifiye” diyebileceğimiz vasıflı adayların bile iş başvurularından geri dönüş alamamaları, iş başvurusu yapacağımız yerleri ve bu yerlerin sayısını iyi ayarlamamız gerektiğinin bir göstergesidir.

Sizi mülakata çağırma olasılığı daha yüksek olan şirketlere başvurmak, işe alınma olasılığınızı yükseltecektir. Çok fazla iş başvurusu yapmaktan ve bunlar ile zihninizi yormaktan vazgeçmelisiniz. Zamanınızın bir kısmını istediğiniz, daha çok ihtimal dahilindeki işlere odaklı çalışmalarla geçirmeliyiz.

Bunları şöyle sıralayabiliriz:

1) Gönüllülük

Eğer istediğiniz iş ile ilgili çok önemli bir noktada duruyorsanız, yani tüm niteliklere sahip değerli bir aday olduğunu düşünüyorsanız, bu uzmanlığınızla ilgili gönüllü çalışmalarda yer almanız işe alınma şansınızı arttır. Örneğin, bir web tasarımcısı iseniz, yerel ve kazanç odaklı olmayan bir ihtiyaç veya bir konuda çalışmalar yapabilirsiniz. İşinizle ilgili bir gönüllü çalışması içinde olmanız hem özgeçmişinizi zenginleştirirken hem de yeteneklerinizi güncel tutar.

2) Yetenekleri Güncel Tutma, Günün Gerekliliklerini Takip Etme

Eğer aradığınız iş için genel vasıfları ve yetkinlikleri taşımıyorsanız, işin özellikleri ile ilgili eksiklikleriniz varsa, bu eksiklikleri gidermek için zaman harcamalısınız. İnternet ortamında ücretsiz pek çok kaynak bulabilirsiniz. Örneğin, bedava eğitim setleri, e-kitaplar, videolar… Eğer internet ortamına yatkın bir öğrenme alışkanlığına sahip değilseniz, yaşadığınız çevredeki halk eğitim merkezlerindeki ücretsiz eğitimleri takip edebilirsiniz.

3) Bağlantılar

Eski işleriniz sırasında, çeşitli çevrelerle bağlantılarınız olmuştur veya yeni işinizde yeni çevrelerle tanışmakta ve bu çevrelerle yeni bağlantılar kurmaktasınızdır. Kariyerinizde nerede olduğunuza bağlı olarak, daha önce bağlantıda olduğunuz çevreleri kaybetmeyin ve onlarla yeniden bağlantı kurmanın yollarını arayın. Örneğin, eski bir öğretmeniniz ile, size daha önce burs veren bir yer ile, eski patronlarınız ile, eski iş arkadaşlarınız, tanıdıklarınız ile yeniden bağlantı kurun. Onlara mail atın, onları arayın. İletişim sağladığınızda, iş aradığınız konusundan bahsedin ve ne tür bir iş aradığınızı belirtin. Herhangi bir yardımlarının dokunup dokunmayacağını sorun ve onları takip edin, bağlantınızı koparmayın.

Birinden başarısız olmanız durumunda hemen bir diğerine geçin. Teknolojiyi kullanarak veya geleneksel yöntemleri kullanarak eski bağlantılarınızı taze tutup, yeni insanlar ile tanışıp yeni bağlantılar kurarak istediğiniz işi bulma şansınızı arttırdığınızı unutmayın. Örneğin, üniversiteden arkadaşlarınız ile bir mezunlar toplantısı yaptığınızı düşünün. Orda eski arkadaşlarınızın yanı sıra, yeni kişiler ile de tanışma fırsatı yakalamış olacaksınız. Benzer ilgilerinizin olduğu kişilerle güzel zaman geçirirken, bu görüşmelerin size yeni iş kapıları açabilecek birer fırsata da dönüşebileceğini unutmayın.

4) Yarı Zamanlı / Dönemsel İş

Bazı iş arayan adaylar için tam zamanlı işten başka bir düşünce olamaz. Eğer böyle düşünüyorsanız, bu fikrinizi değiştirmeniz daha hızlı iş bulmanız için iyi olacaktır. Yarı zamanlı / dönemsel bir işte çalışmak yeteneklerinizi geliştirmeniz, öz geçmişinizi, portfolyönüzü, profesyonel iş bağlantılarınızı  zenginleştirmeniz için size büyük bir fırsat sunar. Ayrıca bu süreçte para da kazanırsınız ve motivasyonunuz, kendinize güveniniz tazelenir.

5) İnternet Ortamında Var Olma

İnternet ortamında mutlaka varolun. Bir blog kurun, sosyal ağlardaki profilinize çeki düzen verin. Sizi temsil eden, niteliklerinizi, uzmanlıklarınızı, tecrübelerinizi yansıtan bir web ortamı yaratın. İlgilendiğiniz şirketleri internet ortamında bulun, onları Facebook, Linkedln ve Twitter gibi sosya ağlarda takip edin. İlgilendiğiniz şirketlerin karar verici yetkideki isimlerini, şirket sahiplerini takip edin. Bu isimler hakkında bir araştırma yapıp nelerle ilgilendiklerini vb öğrenin. Onları etkilemenin yollarını arayın. Onlar için nelerin önemli olduğunu öğrenip bir iş fırsatı yakaladığınızda, işe başvururken bu bilgileri mutlaka kullanın.