Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Arama Sürecinde Pozitif Kalmanızı Sağlayacak Öneriler

Bir insanın yaşama ve etrafına bakışı, onun karşısına çıkacak fırsatları değerlendirebilme kapasitesini etkilemektedir. Olumlu ve özgüvenli bir kişi için hayat çok daha yaşanılır, hayaller çok daha gerçekleştirilebilirdir. Bu sebeple mevcut işinizden memnun olmadığınız için ya da hali hazırda bir iş sahibi olmadığınız iş arıyorsanız, öncelikle etrafınıza ve olaylara bakış açınızı olumlu yönde değiştirmeye çalışın. Sizi karamsarlığa düşüren kişilerden, ortamlardan, haberlerden uzak durmaya çalışın. Özellikle bu iş arama sürecinde şirketlerin en iyi elemanı alacakları, sizin onlar için yeterli olamayacağınız gibi düşüncelerden kendinizi soyutlayın. Eğer siz edinmek istediğiniz iş pozisyonu için gerekli akademik eğitime, deneyime ve yeteneğe sahipseniz, sizin için en iyi olacak iş imkanı bir köşede sizi bekliyordur. Bunun gerçekleşmesi kimi zaman beklediğinizden uzun sürebilir, ancak gerçekleşeceğinden emin olun. Bu süre içinde kendinizi, zihninizi zinde tutun ve kişisel gelişiminize odaklanın.

is-arama-surecinde-pozitif-kalmanizi-saglayacak-oneriler

İş Arama Sürecinde Pozitif Kalmanızı Sağlayacak Öneriler

İş ararken motivasyonu kaybetmemenin altın kuralları

1.Günlük yaşamınızda sağlıklı bir rutin belirleyin

İş arama sürecindeki kişiler genellikle psikolojik olarak durgun, hatta kimi zaman diplerde gezinirler. Bu sebeple de çalışıyorken her sabah belli bir saatte kalkan, kahvaltı yapıp, güne erkenden başlayan kişi gider, yerine uyuşuk, öğle saatlerine kadar uyuyan birisi gelir. Gece yarısına kadar internette boş boş takılan, gündüzleri uyuyan, dışarı çıkıp halletmesi gereken işleri sürekli erteleyen kişilerin biyolojik saatleri, beyin fonksiyonları da bozulur. Bu sebeple günü kaçırmanın, her günün birbirinin aynı olmasının verdiği mutsuzluk da kişiyi ümitsizliğe iter. Ancak iş arama sürecinde sabah normal saatlerde uyanan, düzenli beslenen, günlük düzenli olarak egzersiz yapan kişiler çok daha canlı ve yaşam sevinciyle doludurlar.

2.İhtiyacı olan birine bir iyilik yapın

Belki de çok genel bir öneri olacak, ancak sizden daha zor durumda olan ya da sadece sizin yardımınıza ihtiyacı olan birine yardım edin. İyilik yapan kişinin motivasyonunu, yaşam sevincini artırır, pozitif düşünme gücünü geliştirir ve “ben bir işe yaradım” fikri oluşturur. Bu sebeple her hangi bir yardım kuruluşunda haftada 1-2 gün gönüllü olarak çalışmak, bir komşunuza bir işinde yardımcı olmak, bir hastanede kan bağışı yapmak, vb. aklınıza gelebilecek her hangi birine, her hangi bir iyilik yapmak size kendinizi iyi hissettirecek ve kendinizi sevmenizi sağlayacaktır.

3.Kendi iş kolunuzda neler olduğuna dair araştırmalar yapın

Siz hali hazırda çalışmıyor ve iş arıyor olabilirsiniz. Ancak sizin iş aradığınız sektör tüm hızıyla gelişmeye, ilerlemeye devam ediyor. Bu süreçte sektördeki gelişmelerden uzak kalmak, haberdar olmamak sizi rakiplerinizin arkasına düşürebilir. Bu sebeple internet ortamında ve tanıdıklarınız vasıtasıyla her daim sektörünüzdeki gelişmeleri takip edin. Bu sayede bir şirket sizi mülakata çağırdığında bu süre içinde edindiğiniz izlenimler ve bilgiler size yardımcı olacaktır.

4.Yeni iş alanları keşfetmeye çalışın

Sizin eğitim aldığınız ve deneyimli olduğunuz sektör, tabii ki de önemli ve siz aynı sektörde iş aramaya devam ediyorsunuz. Ancak bu iş arama ve iş görüşmelerine gitme sürecinde sizin eğitim aldığınız alanla bağlantılı başka kariyer, iş denemeleriniz de olabilir. Bununla birlikte kendinizi başka alanlarda da geliştirebilirsiniz. Örneğin bir yabancı dil ya da bilgisayar programları kursuna gitmek kesinlikle iş arama sürecinde size artı puan getirecektir. Zira günümüzde bilgisayar bilgi ve kullanımının, yabancı dil konuşabilmenin gerekmediği bir iş kolu neredeyse yok. Kim bilir belki de yeni yöneldiğiniz alanı diğerinden daha çok benimser ve o alanda çalışmaya başlayabilirsiniz. Hiçbir şey olmazsa yeni bir şeyler denemek, öğrenmek kişiyi zinde tutacağı için olası bir iş görüşmesine daha mutlu gideceğiniz kesindir.

5.Olumlu düşünmeyi öğrenin

Kişinin düşünce sistemi, stili yaşanmışlıklarıyla birlikte oluşmaktadır. Çocukluğunuzdan bu yana ailenizden, arkadaşlarınızdan, öğretmeninizden gördüğünüz, gözlemlediğiniz karakter ve yaşam biçimlerinden kendinize özgü bir yaşam ve düşünce şekli geliştirdiniz. Ancak tıpkı diğer tüm alışkanlıklar ve özellikler gibi düşünce şekli de değiştirilebilmektedir. Örneğin bir gün akşama kadar acılı bir arabesk şarkı dinleyen kişi tüm gününü, hatta sonraki 1-2 gününü de melankolik geçirmektedir. Bunun tam tersi bir gün boyunca neşeli, eğlenceli, dinlendirici şarkılar dinleyenlerin de sonraki birkaç günleri daha mutlu ve dingin geçmektedir. Buradan hareketle yaşam ve düşünce biçimimizi kendimizin yönlendirdiği ve istersek daha pozitif, daha neşeli bir kişi olabileceğimiz sonucu çıkarılabilir. Sizi dinlendiren, eğlendiren, dingin kılan her ne ise ona odaklanın ve düşüncelerinizi o yönde geliştirmeye çalışın.