Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İş Arama Sürecinde Bu 5 Adımda Kendine Güveninizi Arttırın

Konu “kendine güven”e gelince çoğu insan, bu konunun aileden gelen olanaklarla ilgili olduğunu düşünür. Oysa bu tamamen sizinle ve elde ettiğiniz başarılarınız ile ilgilidir.

Kendine güven, başarının gizli ve başarıya asıl lezzetini katan sosudur. Çoğumuz kendine güven konusunda zorluk çekiyoruz, hatta kendimize bile bunu itiraf edecek cesaretimiz yok. Ancak gerçek olan şu ki herkes “kendine güvenen” biri olabilir.

İş arama süreci bazen sizi zorlayacak, canınızı sıkacak ve kendinize olan güveninizi zedeleyecek bir süreçtir. Reddedilmeyi kabullenmek kolay bir şey değildir. Bu sorunla her gün başa çıkmanız gerekebilir. Peki iş arama sürecinde kendinize ve niteliklerinize olan güveninizi tazelemek için ne yapıyorsunuz?

İşte iş arama sürecinde kendinize güvenmenizi arttıracak 5 önemli davranış!

is-gorusmesi-mulakat-kendine-guven

İş Arama Sürecinde Bu 5 Adımda Kendine Güveninizi Arttırın

1. Başarılarınızı gözden geçirin.
Bir liste yapın ve böylece kendinizi kendinize hatırlatın. Listenizde başarılarınız, yaptığınız güzel işler ve özel yetenekleriniz yer alsın. Bu listeye kendinizi eksik hissetmeye başladığınızda, kendinize olan güveniniz sarsıldığında ihtiyaç duyacaksınız. Geçmişte birçok şey yaptınız, birçok şey başardınız ve bu gelecekte de başaracağınızın teminatıdır.

2. Sürekli olumlu kelimeler kullanın.
Kendiniz için olumlu bir cümle üretin. Bu cümle, kendinizi kötü hissettiğinizde sizi motive edici, modunuzu yükseltici, kendinize olan güveninizi yerine getirici bir cümle olmalı. Bu kelime veya cümleyi bulmak için ilham verici kitaplar / makaleler okuyabilirsiniz. Kendiniz ile ilgili şüpheye düştüğünüzde sadece “Bunu yapabilirim.” demek bile sizi motive edebilir. Kendinize bu tür telkinlerde bulunun.

3. Destek alın.
Her zaman yanınızda size gerçekleri söyleyecek, sizi doğru şekilde eleştirebilecek birilerine ihtiyaç duyarsınız. Yine kendinize olan güveninizi yerine getirmek konusunda da bu yakın arkadaşlarınıza, kişilere başvurmalısınız. Onlar sizi samimi bir şekilde değerlendirecek olanlardır. Sizi destekleyecek kişileri çevrenizde tutun ve sürekli onlardan destek alın.

4. Profesyonel yardım alın.
İş arama süreci boyunca size yardımcı olacak bir uzman ile çalışabilirsiniz. Profesyonel biri veya bu işleri bilen deneyimli biri size yol gösterebilir. Onların tavsiyelerini dikkate alın ve uygulayın. Aynı zamanda fikirlerine güvendiğiniz, konuya hakim olduğunu düşündüğünüz biri ile de iş arama sürecinde birlikte çalışabilirsiniz. Hem profesyonel yardım almanız hem de bir ‘akıl hocası’ndan yararlanmanız iş arama sürecinizde size büyük katkı sağlar.

5. Gerçek olana kadar gerçekmiş gibi davranın.
Bazen, kendinize güvenmeseniz bile güveniyormuş gibi davranmak iyidir. Örneğin bir iş görüşmesi için yola çıktınız. Dış görünüş olarak kendinizi hazırladınız, çok şık gözüküyorsunuz ama iyi giyinmiş olmanız yetmez, kendinizi duygusal açıdan da hazırlamalısınız. Karşınızdakine kendine güvenen bir görüntü verin. Kendinize güvenmeseniz bile kendine güvenen biri gibi görünün. Gerginliğinizi mülakat sırasında gizlemeye gayret gösterin.

Kısacası, ‘kendine güvenmek’ tamamen sizin ile ilgili bir durumdur. Hiç kimse size doğrudan kendinize güvenmenizi sağlayacak sırrı veremez. Dışarıdan aldığınız tavsiyeler eğer siz bir adım atmazsanız hiçbir işe yaramaz. Kendinize eleştirel gözle bakmayı ve dersler çıkarmayı unutmayın. Kendinize inanın ve başarın.