Röportaj: LC Waikiki Mağazacılık İnsan Kaynakları Seçme Yerleştirme Ve Organizasyon Müdürü Ayşen Çalık

Fransa’da doğan LC Waikiki, son 16 yıldır bir Türk markası olarak mağazacılık sektöründeki büyümesini sürdürüyor. Türkiye’de 400’e yaklaşan, yurt dışında ise 50’nin üzerinde mağaza sayısına ulaşan ve 22.000’den fazla çalışanı ile büyümesini sürdüren LC Waikiki’nin başarı öyküsünün ışığında, LC Waikiki Mağazacılık İnsan Kaynakları Seçme Yerleştirme ve Organizasyon Müdürü Ayşen Çalık’a sorularımızı yönelttik. 

Destekleri için LC Waikiki İnsan Kaynakları ekibine, vakit ayırdığı için Ayşen Çalık’a tekrar teşekkür ederiz.

–      Ayşen Hanım Merhaba, bize çok kısaca çalışma hayatınızdan / iş tecrübelerinizden bahseder misiniz? 

İzmir 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü mezunuyum. İstanbul Üniversitesi ” İnsan Kaynakları Yönetimi Sertifikası” sahibiyim. Kariyerime 1997 yılı Kasım ayında Kentbank’ta İnsan Kaynakları Uzmanı olarak başladım. 2000 yılından itibaren DenizBank’ta sırasıyla Ücretlendirme ve Özlük İşleri, İşe Alım ve Kariyer Yönetimi ile Aday ve Başvuru Yönetimi bölümlerinde görev  aldım.

2007 yılında ise yine Denizbank’ta Bölüm Müdürü pozisyonuna getirildim. Burada 5 yıl boyunca Başvuru Yönetimi, Toplu/Münferit  İşe Alım Süreci, Kariyer Yönetimi, İş Hukuku Gereklilikleri ve İşveren Markası  Yönetimi  konularından sorumlu olarak çalıştım.

Aynı dönemde 2007-2009 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde “Ücret Yönetimi” dersleri  verdim. 2012 yılında ILAC International Language Academy of Canada dil okulunda 6 ay İngilizce eğitimi aldıktan sonra 2013 Şubat ayında LC Waikiki ailesine katıldım. Burada Seçme Yerleştirme ve Organizasyon Bölüm Müdürü olarak görev almaktayım.

image (1)

Ayşen Çalık
LC Waikiki Mağazacılık İnsan Kaynakları
Seçme Yerleştirme ve Organizasyon Bölüm Müdürü

–      LC Waikiki perakende ve mağazacılık sektöründe en gözde markalardan birisi. LC Waikiki İnsan Kaynakları olarak işe alım süreçleriniz nasıl ilerliyor? 

Perakendecilik; ülkemizde hızla gelişen ve en çok istihdam yaratılan sektörlerin başında geliyor. Biz de LC Waikiki olarak; “doğru işe doğru insan” politikamız kapsamında öncelikle kişileri yetkinliklerine uygun olan işlerde görevlendirmeye çalışıyoruz. 

Gazete ilanı, sosyal medya kanalları, kariyer siteleri ve mağazacılık pozisyonları için mağazalarımızdan yapılan başvurular yolu ile bize ulaşan adaylarımız arasından kriterlere uygun olan adaylarımızı yetkinlik bazı mülakat, değerlendirme merkezi uygulaması ve kişilik envanteri gibi değerlendirme süreçlerinden geçiriyoruz. 

–      LC Waikiki’de yeni mezunlar için ne gibi kariyer fırsatları var? 

LC Waikiki’de gerek merkez pozisyonlarda, gerekse yurtiçi ve yurtdışı mağazacılık pozisyonlarında yeni mezunlar için birçok kariyer fırsatımız bulunuyor. Bu kapsamda mağazacılık olarak sektör deneyimi olmayan, yeni mezun arkadaşlarımıza yönelik olarak 2004 yılından beri uyguladığımız Yönetici Adayı Programımız bulunuyor. Şu anda 27. Dönem Yönetici Adaylığı Programını yürütmekteyiz. Bu programda, başvurusu kabul edilen gençlerimizi 6 aylık yoğun bir eğitim ve uygulama sürecine tabi tutuyor ve sonrasında mağazalarımızda 2. Müdür olarak görevlendiriyoruz. 

Yönetici Adaylığı programının yanı sıra, çalışanlarımıza ve yeni mezun adaylarımıza farklı kariyer olanakları da sunuyoruz. Satış danışmanı olarak başlayıp, Mağaza Yöneticiliğine, İnsan Kaynakları Yöneticiliğine, Bölge Müdürlüğüne ve Operasyon Direktörlüğüne kadar uzanan; gerek yurtiçi, gerekse yurtdışında çalışma imkanı bulabilecekleri bir kariyer yolu mevcut. Kısaca, öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye açık olduktan sonra, LC Waikiki’de kariyer imkanlarının hiç bitmediğini söyleyebilirim. 

–      “LC Waikiki mülakatlarında …. soruları mutlaka sorulur” dediğiniz sorularınız var mı, varsa bahseder misiniz? 

Kariyer hayatı sürekli öğrenmeye, gelişime ve değişime açık olmayı gerektiren uzun bir yolculuk. Mülakat aşaması ise aday ve şirketler için karşılıklı seçim yapılan bir birliktelik. Bu sebeple adayların başvuru yaptıkları şirket ve pozisyona bilinçli olarak başvuru yapmalarını önemsiyoruz. Bu doğrultuda “Neden LC Waikiki?”, “Başvuru yaptığınız pozisyonda görev almak istemenizin sebepleri nelerdir?”, “Bu pozisyonda görevlendirilmeniz halinde başarılı olmanızı sağlayacak özellikleriniz nelerdir?”, “Kısa ve uzun vadeli kariyer hedeflerinizden bahseder misiniz?” sorularının yanıtları bizim için önemli. 

lcw-is-ilanlari

–      LC Waikiki İnsan Kaynakları olarak yeni mezunlara cv hazırlama ve mülakat konusunda ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz? 

CV; adayların kendilerini tanıttıkları ve mülakat aşamasına geçmelerini sağlayan en önemli araçlarıdır. Bu kapsamda özenle hazırlanması ve öne çıkmalarını sağlayacak tüm bilgileri içermesi oldukça önemli.

Deneyimsiz adayların özgeçmişlerinde kariyer hedeflerinin, kişisel, eğitim ve varsa iş/staj deneyimlerinin, ilgi alanlarının detaylı bir biçimde yazılmasını öneririz. Örneğin mezuniyet derecesi, yabancı dil bilgisinin ne düzeyde olduğu, nerede öğrenildiği, varsa staj/iş tecrübesi sırasında ne tür çalışmalar yaptığı, düzenli olarak yaptığı hobileri, üyelikleri, varsa almış olduğu ödüller vb. detaylı olarak paylaşılmalıdır.

Şirketler için mülakat aşamasında adayların heyecanlı ve istekli olduklarını görmek önemlidir. Bu sebeple mülakata zamanında ve özenli bir şekilde gelmek, bu şirkette ve pozisyonda neden çalışmak istediklerini ve özgeçmiş bilgilerini açık, net ve samimi bir şekilde aktarmaları birçok aday arasından tercih edilmelerini sağlayacaktır. 

–      Kariyer planlaması yaparken sizce en çok hangi noktalara dikkat edilmelidir? 

Kariyer hayatına başlangıç noktası gelecekte mutlu ve başarılı bir yolculuk geçirilmesi açısından çok önemlidir. Her bireyin güçlü olduğu farklı yetkinlikleri bulunmaktadır. Bu sebeple öncelikle güçlü olduğu yönlerini kullanabilecekleri pozisyonlara başvuru yapmalarını öneririm. Örneğin sayısal ve analitik yönü güçlü birinin operasyonel pozisyonlara başvurması ya da hareketli, iletişim ve ikna becerisi güçlü bir kişinin satış pozisyonlarına başvuru yapması değerlendirme aşamasında büyük ihtimalle olumlu sonuçlanacaktır. 

–      LC Waikiki’ye iş başvurusu yapacak adaylara ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz? 

Özellikle deneyimsiz adaylarla önemli olduğunu düşündüğüm 3 önerimi paylaşmak isterim; 

  • Öncelikle kendilerini tanımaları ve keyif alarak çalışacaklarını düşündükleri pozisyonlara başvuru yapmaları.
  • Mesleki ve kişisel gelişimleri için tüm dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri açısından İngilizce öğrenimine önem vermeleri.
  • Öğrencilik dönemlerinde iş dünyası ve iş tanımları konusunda bilgi sahibi olabilmeleri için staj yapmaları.

– – – –

LC Waikiki İş İlanları için buraya tıklayınız.

– – – –

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *