Röportaj: Doğuş Yayın Grubu İK Genel Müdür Yardımcısı Serap Yetiş

NTV, Star, CNBCE ve KralTV başta olmak üzere bünyesinde daha birçok önemli yayın kanalını bulunduran Doğuş Yayın Grubu, medya sektöründe çalışmak isteyen yeni mezunların en çok tercih ettiği kurumlardan biri.

Doğuş Yayın Grubu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Serap Yetiş ile hem DYG mülakatlarını hem de iş görüşmelerine giden adaylara tavsiyelerini sizler için konuştuk.

Doğuş Yayın Grubu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Serap Yetiş’e, bizlere vakit ayırdığı için tekrar teşekkür ederiz.

  • Serap Hanım Merhaba, bize çok kısaca çalışma hayatınızdan / iş tecrübelerinizden bahseder misiniz? 

Öğrencilik dönemimde yurt dışında yaptığım garsonluk, asistanlık işlerini saymazsak, müşteri hizmetleri ve satışla başlayan iş hayatımın ibresi çok genç yaşlarda İnsan Kaynakları’na kaydı, o gün bugündür İnsan Kaynakları’nın her kademesinde görev aldım. 

dogus-yayin-grubu-insan-kaynaklari

Serap Yetiş
Doğuş Yayın Grubu
İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı

  • Serap Hanım, İnsan Kaynakları alanında çalışmaya nasıl karar verdiniz? İnsan Kaynakları uzmanı olarak ilk yaptığınız mülakatı hatırlıyor musunuz? Nasıl geçmişti? 

İnsan Kaynakları alanında çalışmaya karar vermen şöyle oldu: O zamanlar ülkemizin ilk yazılım geliştirme şirketlerinden biri olan bir şirkette çalışıyordum. Şirketin tüm sermayesi insan aklının ürettiği ürünler olmasına rağmen, İnsan Kaynakları fonksiyonu yoktu. Ben de zaten müşteri hizmetlerinde çalışıyordum. Bağlı çalıştığım genel müdür yardımcım bir gün yürütme kurulunda, İnsan Kaynakları fonksiyonu kurulmasının gerekliliği tartışılırken, beni önermiş. Bana bu teklif yapıldı, bir haftalık bir düşünme süresinden sonra bana çok uygun bir iş olacağını düşünerek başladım. 

İlk yaptığım mülakatta, mülakat yaptığım kişi yaşça benden büyük ve daha fazla iş tecrübesine sahip biriydi. Başlangıçta oldukça çekingendim, ellerim titriyordu, masanın altına sakladım ellerimi 🙂 ama bittikten sonra kendimi çok iyi hissettiğimi hatırlıyorum. 

  • Sosyoloji Bölümü mezunu olmanızın İnsan Kaynakları alanındaki çalışmalara yansıması nasıl oldu? Size göre İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyenlerin hangi özelliklerini ön plana çıkartmaları gerekir? 

Sosyoloji bölümü mezunu olurken aldığım psikoloji ve felsefe derslerinin, insan olarak evrilmemde çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Sosyoloji formasyonum bana hayatı kavramakla ilgili çok güzel bir avantaj sağladı. Bu da bir İnsan Kaynakları çalışanı için çok önemli. İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyenlerin, bence her şeyden önce, başkalarının hayatına küçük katkılarda bulunmaktan mutlu olmaları gerekiyor. Bunun dışında mutlaka “iş okur yazarlığı” ve insanların yeteneklerini keşfetme konusunda sağlam bir göze ihtiyaç var. 

  • Doğuş Yayın Grubu, Türkiye’nin en çok bilinen medya markalarını bünyesinde barındırıyor. Bu markaların gücü iş ilanlarınıza yapılan başvurularda da hissediliyordur. İşe alım süreçlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? 

İşe alım süreçlerimizi 2 yıl önce yeniden kurguladık. Herkes gibi klasik başvuru kaynakları ve dijital dünyanın bu anlamda sunduğu kanallarını kullanmakla birlikte, tamamen DYG’ye özgü rol bazında kurgulanmış simülasyonlarımız, rol play’lerimiz, yetkinlik bazlı bir işe alım sistemimiz var. 

  • Doğuş Yayın Grubu bünyesinde yeni mezunlar için ne gibi staj / kariyer fırsatları var? 

DYG genç insanların çok yoğun çalıştığı bir kurum. Her yıl staj sistemimiz içinde tanıdığımız gençler arasından DYG’ye katılan çalışanlar oluyor. Buradaki iş çeşitliliği çok farklı fırsatlar sunuyor. Kameramanlıktan muhabirliğe, editörlüğe, grafikerlikten yaratıcılık yönetimine, muhabirlikten haber müdürlüğü hatta genel müdürlüğe giden kariyer hikayelerinin yaşandığı bir grup burası. 

  • “Doğuş Yayın Grubu mülakatlarında …. soruları mutlaka sorulur” dediğiniz sorularınız var mı, varsa bahseder misiniz? 

Yetkinlik ve rol bazlı bir sistemimiz olduğu için sorularımız rol bazında değişiyor ama insiyatif kullanmak, iletişim, hız, yaratıcılık, takım çalışması konularını hemen her pozisyonda değerlendiriyoruz.  

  • Doğuş Yayın Grubu İnsan Kaynakları’na iş başvurusu yapacak ve mülakata adaylara ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz? 

CV’lerini gönderirken kişisel amaçlarını, kendilerini ayrıştıran özelliklerini mutlaka belirlemelerini, kendilerini tanıyarak ve başvurdukları şirketi araştırarak iş başvurusu yapmalarını öneririm. Mülakatlardan önce de, iyi bir dinleyici olmak ve kendini iyi ifade edebilmek konuları üzerinde çalışmalarını öneririm. 

  • Bugüne kadar hiç unutmadığınız bir mülakat anınızı bizimle paylaşabilir misiniz? 

Tabii, aklımda çok hoş bir anı olarak şöyle bir şey var: Mülakatı, başladığımız pozisyon için değil de, başka bir pozisyona işe alımla kapatmıştım 🙂

– – – 

Doğuş Yayın Grubu İş İlanları için buraya tıklayınız.

– – – 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *