Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İkinci İş Görüşmesinde Neler Olacak?

En ideal senaryo ile başlayalım. O çok istediğiniz iş / pozisyon için ilk iş görüşmeniz geçti. Hem de oldukça iyi geçti. Peki ikinci iş görüşmenizde neler olacak? Aynı ya da farklı bir kişi ile ikinci mülakat için hazırlanmanız gerekiyor. Nereden başlamalısınız?

Hangi durumda olursanız olun, ilk adım hep aynıdır – iş görüşmesinde karşılaştığınız, karşılaşabileceğiniz mülakat soruları ve bunlara vereceğiniz cevapları gözden geçirmek. Muhtemelen ilk iş görüşmenizden “Neden bana ….. hakkında hiç soru sormadılar?”, “Keşke şu soruya öyle bir yanıt vermeseydim.” gibi düşüncelerle ayrıldınız.

Cevaplarınızı Gözden Geçirin

İlk iş görüşmesi ile beraber, hangi konulara odaklanmanız gerektiği ile ilgili yeteri kadar bilgiye ulaştınız. İkinci iş görüşmesinde başka biri ile görüşecek olabilirsiniz. Onun soru sorma şekli daha farklı olabilir. Yani ek hazırlıklar yapmadan gitmeniz başarısızlık ile sonuçlanabilir. Ayrıca artık sorulara daha doğru şekilde cevap vermeniz beklenecektir. Şirket hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz, şirket politikasının ne olduğunu araştırmalısınız. İkinci mülakatta muhtemelen size, sizin hakkınızda bildiklerini tekrar sormayacaklardır. Daha ayrıntılı, daha çok size ve pozisyonunuza odaklı mülakat soruları ile karşılaşırsınız. Bu yüzden daha ayrıntılı bir araştırma ile ikinci iş görüşmesine gitmelisiniz ve cevaplarınızı tüm bunları düşünerek hazırlamalısınız.

İddialı Olun

Bu ikinci iş görüşmesinde, ilkine göre daha iddialı olabilirsiniz. Bunu hak etiniz. Eğer görüşme yapacağınız kişi aynı kişi ise, birinci iş görüşmesini işaret ederek konuşabilirsiniz. Örneğin:

“ İlk görüşmemizde, zor müşterilerle nasıl başa çıkılabileceği ile ilgili bir soruya yanıt vermiştim. Bu cevabımda bir fast food zincirinde edindiğim bir tecrübemden bahsetmiştim. Başka bir şirkette ise, şu an başvurduğum pozisyonda çalışıyordum, yine aynı durum ile karşılaştım…”

İkinci mülakatta, ilk görüşmeye göre oranla sizi biraz daha zorlayabilirler. Örneğin şöyle bir ifade gelebilir: “Geçen görüşmemizde size bahsettiğim grup 5-6 kişiden oluşuyordu. Şimdi ise daha geniş bir gruptan, takımdan bahsediyoruz.”. İkinci iş görüşmesinde deneyimlerinizi ve anılarınızı aktarabileceğiniz yeterli zamanınız olacaktır. Eğer geniş bir takım içerisinde çalışma deneyiminiz olmamışsa, çalışsaydınız nasıl davranacağınızı öngörülerinize dayanarak anlatabilirsiniz.

İş Görüşmesinde Farklı Biri İle Görüşeceksiniz

Eğer ilk iş görüşmeniz iyi geçmediyse, ikici iş görüşmenizde farklı birinin olmasını istemeniz normal. Şu senaryoyu düşünebilirsiniz. İlk iş görüşmesine İnsan Kaynakları’ndan biri katıldı, ikincisine ise çalışacağınız pozisyonun departman müdürü geldi. Diğer bir senaryo ise ikinci iş görüşmesinde işe alım departmanından biri ile görüşeceğiniz. Bu iki durum da size şunu gösterir. Anlaşılan ilk iş görüşmesindeki mülakat soruları ile karşılaşacaksınız. Aynı sorular, ilk iş görüşmesinin tekrarı…

Bunu olumlu yönden düşünürseniz, geçen iş görüşmesinde değinemediğiniz noktalara daha çok değinebilir, yaptığınız hataları ortadan kaldırarak sorunsuz bir görüşme çıkarabilirsiniz. Bahsetmeyi unuttuğunuz bir başarınızdan bahsedebilirsiniz. Üstelik ilk iş görüşmenize işaret ederek konuşmanız da mümkün. Örneğin: “İlk iş görüşmesinde, yeni bir program için geliştirdiğimiz bir projeden bahsetmiştim. Yine başka bir proje daha vardı ve burada da şirket için önemli başarılar elde etmiştik.”

Başka bir örnek; “Önceki iş görüşmesinde eski departmanımda yaşanan bir olaydan bahsetmiştim. Buna ekleyebileceğim bazı şeyler var. Olayın daha ayrıntılı şekilde anlatılabilecek değerde olduğunu düşünüyorum.”

Kendi Sorularınızı Sorun

İkinci mülakat sırasında iş hakkında merak ettiklerinizi biraz daha detaylandırarak neler bilmek istiyorsanız sorabilirsiniz. Eğer size sorulursa, kendi beklentilerinizi de paylaşabilirsiniz. İşe alışma süreci, oryantasyon eğitimi ve ilerleme olanaklarını mutlaka sorun.

İkinci görüşmenizde kontrolü daha fazla ele alabilirsiniz. Daha etkileşimli, yani karşınızdaki ile daha rahat konuşabileceğiniz, daha çok konuşabileceğiniz bir görüşme. Ancak ikinci mülakata da hazırlanmanız şart. İkinci görüşme için de provaları ve araştırmalarınızı yapmayı unutmayın.