Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İkinci İş Görüşmesinde Neler Beklenir?

Harika bir haber aldınız! İlk iş görüşmeniz olumlu geçmiş ve şimdi ikinci görüşmeye davet edildiniz!

İlk görüşme sonunda teşekkür mektubu ya da notu gönderenler bu aşamada daha avantajlı olabilir. Bu noktada artık birim yöneticileri ve diğer ekip üyeleri ile tanışabilirsiniz. Heyecanlısınız fakat bunu bastırmanız gerekiyor.

İlk görüşmede her konuya değinebildiniz mi? Yeterince etkin olabildiniz mi, bunları düşünün. Bu görüşme daha farklı olacak ve ikinci tura hazırlanmanız gerekecek. Bu görüşmeden neler bekleyebilirsiniz? Önceki görüşmenizde her şeyi sordunuz, öğrendiniz, paylaştınız. Şimdi neler konuşulacak pek bir fikriniz olmayabilir. Üstelik yalnızca bir görüşme için bir takım elbise hazırlamıştınız. İlk görüşmede giydiğiniz elbiseyi ikinci görüşmede de giyebilir misiniz? Yararlı ve pratik iş görüşmesi önerilerini hemen paylaşalım.

ikinci-mulakat

İkinci İş Görüşmesinde Sorulan Tipik Sorular

Önce tebrik edileceksiniz ve tekrar davet edildiğiniz için bu pozisyona uygun bir aday olduğunuzu duyacaksınız. Her şirketin uygulamaları farklıdır tabii. İlk mülakatta sorulan soruların aynıları da tekrar sorulabilir. Yönetim kararlarına göre, farklı sorular da yöneltilebilir. Bu aşamada kişisel yeteneklerinize, kişilik ve kültürel özelliklerinize ve uyumunuza bakılacaktır. Bu görüşmede deyim yerindeyse kendinizi çok iyi bir şekilde satmalısınız. Kendinizden bahsetmeniz istenecektir.

İlk görüşmede şirket ve pozisyon için doğru kişi olup olmadığınıza bakıldı ve o aşamadan geçip ikinci görüşmeye kadar geldiniz. Burada sorular daha spesifik olacaktır ve eğer ile başlayan, farklı koşullarda nasıl davranacağınızı anlamaya çalışan sorular sorulacaktır.

İkinci Görüşmede Sorabileceğiniz Sorular

İkinci mülakat, şirket ve çalışma koşullarını daha detaylı bir şekilde öğrenmeniz için oldukça iyi bir fırsat. Tüm bilgileri edindikten sonra artıları ve eksilerini değerlendirip kendi kararınızı verebilirsiniz. Şirket çalışanları, yönetici ve patronları, pozisyon ve yan haklarınız gibi pek çok durumun iyi ve kötü yönlerini bilmek sizin de hakkınız. Bu konulardaki sorularınızı ikinci görüşmede sorabilirsiniz. İkinci tura katılmadan aklınızda kalabilecek 5 ila 10 soru hazırlayın. Not da alabilirsiniz. İkinci görüşmeye giderken yanınızda bir ajanda götürmeniz hoş bir davranış olacaktır. Sizin de araştırmacı olduğunuzu görmek, görüşmeciler tarafından olumlu karşılanacaktır.

İkinci Mülakatta Ne Giymelisiniz?

Tamamen başka bir kıyafet giymek ya da aynı kıyafeti birebir tekrarlamak olmaz. Eğer takım elbisenizi değiştiremeyecekseniz kravat, gömlek gibi detayları mutlaka değiştirin. Rahat ve ciddi bir elbise giyin, bu unsur karşı tarafı etkilemede çok önemlidir. Zinde ve özgüvenli olun, dik durun. Kendinizi en iyi şekilde sunun.