Hedef CV Örnekleri Formatı

HEDEF CV ÖRNEKLERİ

Hedef CV yetkinlik bazlı CV örnekleri içerisindedir. Bir kariyer değişikliği arıyorsanız bu tür CV’ler faydalı olacaktır.

Bu formatın “Hedef CV” olarak bilinmesinin sebebi bir işi hedef alarak hazırlanan CV’ler olmalarıdır. CV içerisinde sadece başvurulan iş için gerekli olan ve ilgili detaylara yer verilir. Bu bölümde iki alan yer alır; “Yetenekler” ve “Başarılar”.

Hedef CV örnekleri genel olarak Fonksiyonel CV formatlarına benzer fakat Hedef CV de iş rollerinden daha çok yeteneklere odaklanılır. Hedef CV formatında Fonksiyonel CV türünden farklı olarak üç ila altı başlık oluşturmak yerine sadece  “Yetenekler” ve “Başarılar” altına iki başlık oluşturulur. Bu ana başarılarınız ve güçlü yönlerinize dikkat çekmenizi sağlar.

Yetenek ve Başarılar arasındaki Farklar Nelerdir?

Yetenekler doğal olarak ya da sonradan kazanılmış becerilerdir. Örneğin “yazmak”  bir yetenektir ama CV de yetenekleriniz arasına sadece “yazmak” yazarsanız bu durumda işveren bu konu ile ilgili sizden bir başarı hikayesi duymak isteyecektir.

Başarı ise bir şeye ulaşmaktır. Sorumluluklar ile başarılar birbirine karıştırılmamalıdır. Başarılar size özgüdür, sorumluluk ise yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerdir. Başarılarınız sizi diğer insanlardan ayıracaklardır.

Örneğin, bir şirket bülteni için araştırma yapmanız ve yazı yazmanız bir sorumluluktur. Fakat bir şirket bültenini oluşturmak ekibi kurmak ve çalışanları motive etmek ise bir başarıdır.

Eğer başarılarınız size ve çalıştığınız şirkete zaman ve para tasarrufu sağlayabilecekse bu başarının detaylarına oluşturacağınız CV de mutlaka yer verin.

Artıları ve Eksileri nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda bir Hedef CV kullanmalısınız:

  • Çalıştığınız iş alanını değiştirmek istiyorsanız
  • İş geçmişinizde boşluklar varsa
  • Birçok işte çalışmışsanız ve bu tecrübelerinizi bir bütün olarak anlatmak istiyorsanız
  • Daha önceki işlerde edindiğiniz ve şimdiki işinizde kullanamadığınız becerenlerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız
  • Eğer CV’nizin hedeflediğiniz bir iş üzerine oluşturmak istiyorsanız

Hedef CV dezavantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Yaygın olmayan bir cv örneği olduğu için işverenler bu CV formatına alışkın olmayabilirler
  • Eğer iyi işlerde çalıştıysanız ve terfileriniz çoğunluktaysa Hedef CV’nizde bu bilgiler ikinci sayfada yer alacağı için daha az ilgi çekebilir
  • Bazı işverenler bu tür CV örneklerinin bazı şeyleri gizlemek için hazırlanmış olabileceğini düşünebilirler- örneğin geçmiş iş hayatındaki boşlukları

Hedef CV örneği