Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hazırlanmadığınız Mülakat Sorularına Nasıl Cevap Verebilirsiniz?

Hazırlanmadığınız mülakat soruları karşısında ne yapmalısınız?

Hazırlıklı Olmadığınız Mülakat Soruları Karşısında Ne Yapmalısınız?

Hazırlanmadığınız Sorulara Nasıl Cevap Verebilirsiniz?

Beklemediğimiz mülakat soruları, bazen bizi savunmasız ve hazırlıksız yakalar. Bu tarz mülakat sorularının amacı, hızlı ve etkili düşünebilme yeteneğimizi görmektir. Bu durum atak ve pratik düşünen kişiler için bu yönlerini gösterme fırsatı yarattığı için iyi bir durumdur denebilir. Hazırlıksız yakalanan ve iş görüşmesi stresi etkisindeki kişiler içinse de kötü bir durumdur.

Görüşme sırasında gelebilecek her soruyu tahmin edemeyiz ve hiç beklemediğimiz bir konu da sorular ile karşılaşabiliriz. Görüşmeye gitmeden önce kendinize karşı tamamen dürüst olun ve gelebilecek her soruya hazır olarak oraya gidin. Öncelikle özgeçmişiniz, kapak yazınız (ön yazı-mektup) ve kendi ifadeleriniz arasında hiçbir çelişki olmamalıdır. Çelişkili durumlar ortaya çıkarılırsa, zor durumda kalabilirsiniz. Tamamen dürüst olun ve CV’nizde belli boşluklar, çelişki ya da eksiklikler varsa önceden bunları tamamlayın. İstihdam süreleriniz, referanslarınız, okul bilgileriniz, deneyimleriniz ve kişisel bilgileriniz doğru, güncel ve tutarlı olmalıdır. Hazır cevap olmak için birkaç konu hakkında önce kendinize dürüst olun.

– Sizi motive eden şeyler nelerdir?

– Son işinizden neden ayrılmak istediniz?

– Amacınız kariyer yapmak mıydı, daha çok kazanmak mı?

Cevaplarınızı basit ve kısa tutarsanız, hata yapma payınız da azalır. Beklenmedik sorular karşısında paniğe kapılmadan, kısa ve öz cevaplar vermeye çalışın. Gerçekte hiçbir mülakat deneyiminiz yoksa, mutlaka deneyimli bir arkadaşınızla bir iş görüşmesi provası da yapabilirsiniz. Pratik ve net cevaplama teknikleri üzerine çalışın. Özgüveninizi sağlayarak basit sorular üzerinde daha fazla durun. Çünkü, daima basit sandığınız soruların cevabı daha zordur. Tutarsız ve kafa karıştıran yanıtlar vermeyin.

İş Görüşmesi Sırasında Sakin Olabilmek İçin İpuçları

– Geç kalmayın,
– Düşüncelerinizi 1 dakikalığına toparlayın, önceden gidip yerinize yerleşin,
– Burundan derin nefes alıp ağzınızdan nefes verin,
Sorulardan sonra derin nefes almak beyne oksjien akışını sağlar düşünmeye zaman verir.

Mülakat harika gitse ve siz cevaplarınızdan memnun olsanız da, görüşmeciler sizi yanıltacak soruyu bulacaktır. İlk kural, cevap vermek için çok acele etmeyin. İkna edici yanıtı bulun ve serinkanlılıkla yanıtlayın.

Bu soruları kişisel bir tehdit olarak algılamayın. Soru hakkında emin değilseniz tekrar açıklamalarını ya da ipucu vermelerini isteyebilirsiniz. Karakter ve kişiliğinizi en iyi şekilde gösterin. Yanıtınızdan emin değilseniz, bu durumu görüşmeci ile paylaşabilirsiniz. Her sorunun cevabını bilmek zorunda değilsiniz. Dürüst ve hazırlıklı olmak yeterlidir.