Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Halkbank İnsan Kaynakları Sınav Süreçleri

Halkbank İnsan Kaynakları personel ihtiyaçlarının doğduğu belirli dönemlerde hem kendi web siteleri üzerinden hem de dergi-gazetelerden iş ilanları yayınlayarak, sınav başvurularını topluyorlar.

Halkbank İnsan Kaynakları genellikle Uzman Yardımcısı, Servis Görevlisi ve Banko Asistanı pozisyonları için sınav duyurusu yapıyorlar. Halkbank sınav başvurusu Halkbank’ın kendi sitesinden ya da Anadolu Üniversitesi’nin web sitesinden yapılmaktadır. 

Daha önce yayınlanmış bir Halkbank sınav ilanından örnek olarak başvuru şartlarını ve sınav konularını aşağıda görebilirsiniz.

Halkbank Sınav Başvurusu Genel Bilgiler

 Adaylar İç Kontrolör Yardımcılığı, BT İç Kontrolör Yardımcılığı veya Uzman Yardımcılığı unvanlarından yalnızca birini seçerek sınava katılabileceklerdir.
 Unvan seçimi yapıldıktan sonra adaylar; İç Kontrolör Yardımcılığı için Bankamızın ihtiyaç duyduğu bölgelerden 1 tanesini, BT İç Kontrolör Yardımcıları için yalnızca İstanbul’u, Uzman Yardımcılığı için yine ihtiyaç duyulan illerden 1 tanesini seçilebileceklerdir.
 Sınav yazılı ve mülakat olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır,
 Yazılı sınav Anadolu Üniversitesi tarafından İç Kontrolör Yardımcılığı ve Uzman Yardımcılığı için 10 merkezde (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Samsun), BT İç Kontrolör Yardımcılığı için 4 merkezde (Ankara, İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa ve İzmir’de) gerçekleştirilecektir,
 Adaylar görev almak için seçtikleri bölge veya ilin dışındaki bir merkezde sınava girmek için Sınav Merkezi seçimi yapabileceklerdir,
 Banka, gerekli hallerde adayların sınava gireceği yerleri duyurmak kaydı ile değiştirebilecektir,
 Mülakat sonrası başarılı bulunarak işe başlatılacak adayların sözleşmelerinde, 3 yıl içinde Bankadan istifa ederek ayrılmaları ya da iş sözleşmelerinin haklı nedenle Bankaca feshi halinde “Bankaca hesaplanacak kendileri için yapılan eğitim giderlerinin geri ödeneceğine” dair hüküm bulunacaktır.
 Yine mülakat sonrası başarılı bulunarak işe başlatılacak olan İç Kontrolör Yardımcıları sadece seçtikleri bölgede, Uzman Yardımcıları sadece seçtikleri ilde çalışacak olup, başka bir bölgeye veya ile tayinleri 5 yıl süreyle mümkün olmayacaktır. Adayların başvuru yaparken bu hususları dikkate almaları, bölge veya il tercihlerini buna göre yapmaları gerekmekte olup, mülakata çağrılmaya hak kazanan adaylar bu şartları kabul etmiş sayılacaktır.

Halkbank Sınav Katılma Koşulları ve Adaylarda Aranan Şartlar:

 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

 Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

 Üniversitelerin öğrenim süresi en az 4 yıl olan; Ekonomi (İktisat), İşletme, Maliye, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Aktüerya, Bankacılık, Finans, Risk Yönetimi ve Muhasebe ile bankacılık mesleği ile ilgili diğer bölümlerinden veya Hukuk Fakültelerinden veya Mühendislik Fakültelerinin Endüstri, İşletme, Matematik ve Finans Mühendisliği bölümlerinden veya bunların yetkili makamlarca tanınmış Türkiye ya da yabancı ülkelerdeki eşitlerinden
mezun olmak ya da sözlü sınav sırasında mezun olduğuna dair belgeyi ibraz etmek koşuluyla son sınıf öğrencisi olmak

 En az 4 yıl süreyle eğitim veren üniversite veya fakültelerin Mühendislik bölümlerinden veya bunların yetkili makamlarca tanınmış Türkiye ya da yabancı ülkelerdeki eşitlerinden mezun olup, İşletme ya da Ekonomi dallarında yüksek lisans derecesi almış olmak

Halkbank İnsan Kaynakları tarafından geçtiğimiz dönemlerde ilanlar ile duyurulmuş ve yapılmış Halkbank çıkmış sınav soruları ilgili pozisyona göre aşağıdadır.

Halkbank Banko Görevlisi Asistanı Sınav Soruları için buraya tıklayınız.

Halkbank İç Kontrolör ve Uzman Yardımcısı Sınav Soruları için buraya tıklayınız.