Grup Mülakatı Nedir ?

Grup halinde yapılan mülakatlar iş dünyasının kaçınılmaz bir parçasıdır. Tüm adaylar aynı anda geniş bir masanın etrafına dizilir ve görüşmeci veya görüşmeciler, sorularını yöneltir. Potansiyel personeli, grup içindeki davranış ve becerileriyle aralarından sıyrılabilen kişi olarak seçerler.

Yeni insanlarla tanışmak, adapte olabilmek gibi beceriler gerçek kişilikleri hakkında ipuçları verir. Grup mülakatının ardından ardından bireysel görüşmelere dönülebilir.

Bu tip mülakatlarda 4-5 soru soran kişi vardır. 6 ila 10 kişi grup mülakatına davet edilir. Önce tek tek tanışılır ve bire bir sorular yöneltilip cevaplar alınır. Daha sonra gruba sorular sorulur ve bir de bu şekilde gruptaki adaylar incelenir. Utangaç olmamak ilk kuraldır. Diğer adayların önünde kendini daha geride hissetmemek, olabildiğinde varlığını ortaya koyabilmek önemlidir.

Sessiz kalmak yerine soruları yanıtlayabilmek gerekir. Grup mülakatına en az 20 dakika önce gelmek gerekir. Dış görünüşe azami derecede özen göstermek avantaj sağlayacaktır. Dostça el sıkışmak, göz teması kurmak ve gülümsemek de sizin lehinize davranışlardır. Tüm mülakatlarda olduğu gibi grup mülakatı için de, özgeçmişinizin birkaç kopyasını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Soruların tamamen bitmesini bekleyin ve söz hakkı verildiğinde söze başlayın. Soruları çok iyi anladıktan sonra tam cevabı verin. Cevaplarınızı anlaşılmayacak düzeyde uzun tutmamaya çalışın. En fazla 2 dakikalık yanıtlarla kendinizi açık bir şekilde ifade edin. Dilbilgisi ve diksiyon kurallarına riayet de olumlu etkiler bırakacaktır. Size ters düşen sorularda, ‘Eh’, ‘Ee’ gibi duraksamalar yerine direkt ‘Hayır’ diyebilin. Rahatsız edici cümle kalıplarından uzak durun. Karşınızda arkadaşınızın olmadığını hatırlayın. ‘Biliyor musunuz’ gibi amiyane tavırdaki sözler eksi puan kazandırır.

Üyelerin isimlerini tanışırken aklınızda tutun ve diyaloglarınızda isimleriyle hitap edin. Güven açısından tüm komite üyeleriyle göz teması kurun. Diğer adayların yaptığı hataları inceleyin ve siz onları yapmayın. Kendi fikirlerinize ters bile düşse, diğer adayların sözünü kesmeyin. Gerekmedikçe karşıt yorumlarla ortamı germeyin. Soruyu size yönelten kişiyi unutmadan, en başta ona hitap edin. Daha önceki toplu görüşmeleriniz sorulursa, olumsuz yorumlarda bulunmayın.

Görüşme sonunda herkese, kendinize bu zamanı ve fırsatı tanıdıkları için teşekkür edin. Görüşmecilerin size fırsat tanıyıp direkt size soru sorması durumunda fırsatı avantaja çevirmeye bakın. Kısa, öz ve size özel etkileyici cümleler kurun.

Grup Mülakatı Soruları Arasında En Sık Sorulanlar:

  • Kendinizi nasıl tarif edersiniz?
  • Bu görüşme hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Neden bu şirkette çalışmak istiyorsunuz?
  • Zor bir durumda ne yaparsınız?
  • Son işinizdeki en iyi ve en kötü yanları anlatabilir misiniz?
  • Stres altında soğukkanlı kalabilir misiniz?