İyi Bir Referans Mektubu Almanın Yolları

İş görüşmesine giden pek çok aday kendisine yöneltilen kapalı uçlu, tek cevaplı soruları gayet başarılı bir şekilde yanıtlayabilmekteler. Ancak açık uçlu ve yoruma dayalı sorularda pek çoğu çuvallamaktadır.

Örneğin “bize biraz kendinizden bahseder misiniz”, “iyi bir iş nasıl olmalı”, “sizin için en önemli olan profesyonel nitelik hangisidir” gibi mülakat soruları genellikle yeterince etkili yanıtlar verilemeyen sorulardır. Böyle konularda köşeye sıkışmamak için aslında cebinizde biriktirdiğimiz akıllıca yanıtlarınız ve fikirleriniz olmalıdır.

Bununla birlikte sizin için yazılmış donanımlı bir referans / tavsiye mektubu da sizin için kurtarıcı olacaktır. Zira sizin kendi sözcüklerinizle anlatmakta zorlandıklarınız profesyonel birinin dilinden çok daha net bir şekilde dökülebilir.

Öncelikle geleceğinizi planlayın ve diğerlerinin sizin hakkınızda ne bilmelerini, düşünmelerini istediğinize konsantre olun. Beceri ve yetenekleriniz, uzmanlık alanınız kadar karakteristik özelliklerinizle ilgili yapıcı ve yıkıcı yanları aklınızda tutun. Aktif olun ve şimdiyi değil geleceğinizi düşünün. Referans mektubu almak isteyenler için başarılı olma ihtimali çok yüksek olan birkaç taktik burada mevcut.

  • Kimden referans mektubu istediğiniz önemli

Tavsiye mektubu isteyeceğiniz kişi ya da kişileri seçerken duygusal değil, stratejik düşünmenizde, karar vermenizde fayda vardır. Sosyal ağınızı, tanıdıklarınızı, önceki iş yerinizdeki yöneticileri tek tek detaylı bir şekilde gözden geçirin ve sizi kimin tam ve doğru bir şekilde destekleyeceğine, savunacağına karar verin. Bu aşamada ilk önce sanayi, teknoloji gibi alanlarda söz sahibi, profili ve itibarı etkileyici olan, yüksek iş pozisyonlarında çalışan kişilerin seçilmesi doğru olacaktır. Özellikle sizin bire bir birlikte çalıştığınız kişiler olursa profilinizin cazibesi artacak, işveren için çok daha çekici bir aday olacaksınız.

  • Tavsiye mektubu alacağınız kişileri belli alanlara ayırın

Size tavsiye mektubu yazabilecek bir tek kişi bulabildiyseniz, sizin başka bir seçeneğiniz yoktur. Zira o sizi hangi alanda tanıyor ve takdir ediyorsa o alanla ilgili bir mektup yazacaktır. Ancak referans mektubu yazması için 3-5 tane önemli ve iş dünyasında saygı değer kişi bulabilirseniz bunları belli kategorilere ayırıp, bu bağlamda görevler vermeniz uygun olacaktır.

Tavsiye mektubu yazmak isteyenlerden birisi sizin karakteristik özelliklerinizin işinizi nasıl olumlu etkilediğinden bahsedebilir. Bir diğeri sizin uzmanlık alanınızda ne kadar donanımlı olduğunuzu anlatabilir. Birisi sahip olduğunuz liderlik özelliklerinizden ve bunun işinizdeki başarıyı nasıl artırdığından söz edebilir. Bir başkası ise yenilikçilik anlayışınızdan ve yeniliklere nasıl kolaylıkla adapte olduğunuzdan bahsedebilir. Bu sayede işveren sizi farklı kişilerin kaleminden tanıma fırsatı bulacak ve sizin farklı özelliklerinizi başka kişilerin anlatması da işverenin bakış açısını derinleştirecek, sizin öneminizin daha net anlaşılmasını sağlayacaktır.

  • Halen devam etmekte olan ya da en son çalıştığınız iş yerinizdeki yöneticilerle diyalogu koparmayın

Sizin için en doğru, en etkili tavsiye mektubunu yazabilecek muhtemel kişilerle ilişkilerinizi koparmamaya çalışın. Sizinle ilgili en inandırıcı, ikna edici tavsiye mektuplarını sizin çalışma arkadaşlarınız, yöneticileriniz yazacaktır. Bu sebeple o işten ayrılsanız da, ayrılmayı düşünüyor olsanız da yöneticilerinizle ilişkinizi olumlu tutmaya özen gösterin.

  • Tavsiye mektubu rica ettiğiniz kişi yazmak istemezse yazıp ona onaylatmayı teklif edin

Günümüzde insanlar çok meşgul ya da kendilerini olduğundan çok daha meşgul zannediyorlar. Bu bağlamda birinden, özellikle de çalışan birinden bir şey istediğinizde hep zamanı olmadığından söz eder. Bunu göz önünde bulundurarak, aslında sizin iş ve kişisel profilinizi çok beğendiğini, ancak mektup yazmak için zamanı olmadığını söyleyen birine referans mektubunu sizin hazırlayabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu durumda siz kendiniz için uygun olduğunu düşündüğünüz bir mektup yazıp, kişiye iletirsiniz, o sadece üzerinde düzeltmeler yaparak size geri verir.